Rudé slunce pohaslo

Abimael Guzmán, vůdce Světlé stezky, za mřížemi

Když peruánský prezident Alberto Fujimori letos v dubnu po rozehnání zkorumpovaného Kongresu (parlamentní komory) sliboval, že se nekompromisně vypořádá s úplatkářstvím a terorismem, možná ani sám nevěřil, že za pět měsíců vystoupí znovu na televizní obrazovce a oznámí národu významný úspěch v jednom ze svých závazků. Po dlouho připravované bleskurychlé razii byl v jednom z domů na předměstí Limy zatčen s několika svými druhy a ženskou ochrankou sedmapadesátiletý zakladatel, šéf a ideolog Světlé ste zky Abimael Guzmán Reynoso, po dvanáct let nejhledanější terorista Latinské Ameriky. Fujimori ve svém televizním vystoupení přislíbil rychlý soud a lidé na ulicích Limy se radovali.

Čtvrtý meč marxismu

Sendero luminoso (překládá se jako Světlá stezka, ačkoliv správnější by bylo „zářící“) vznikla v roce 1980, kdy již odumírala latinskoamerická gerilová hnutí šedesátých let, inspirovaná Fidelem Castrem a významnou měrou organizovaná Ernestem Che Guevarou. Její zakladatel Abimael Guzmán v mládí studoval na katolických školách, pak působil jako profesor filozofie na univerzitě San Cristóbal de Huamanga v jihoperuánském Ayacuchu, v andském departamentu, obývaném převážně Indiány.Mladý profesor byl původně přívržencem a horlivým vykladačem ortodoxního marxismu, po krátkém čase však změnil orientaci a vydal se na dvě tajné expedice do Číny, kde se důvěrně seznámil s maoismem i s…

v38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte