PŘÍBĚHY DOMŮ

„Stát stále dotuje nájem z daní nás všech, i z daní vlastníků.“

Paní VENDULE NEUMANNOVÉ vrátili třípatrový dům na rohu ulice Španělské a Na Smetance. "Ve 30.letech tu byly tři byty a zbytek zabíraly kanceláře firmy Akumulátorka Praha. V roce 1940 teta dům darovala jakési organizaci, která se na území protektorátu zabývala převody židovského majetku na Říši. Byla Židovka a doufala, že když se dobrovolně všeho vzdá, zachrání si život. Byl to velký omyl. Spolu s celou rodinou z otcovy strany zahynula roku 1944 v Osvětimi.Po válce byl dům vrácen na základě zákona o restituci majetku zabaveného z rasových důvodů. Jediným žijícím příbuzným byl otec, takže jej dostal on. Provedl alespoň základní opravy, protože během bojů o rozhlas dostala budova, jako spousta jiných v okolí, dost zabrat. Nájemníci, včetně firmy, zůstali stejní.

S firmou sebrali i dům

V únoru 1949 byla Akumulátorka znárodněna. Přitom zabrali celý dům: detail, že budova znárodňovaného podniku patří soukromému majiteli, tenkrát nikoho příliš nezajímal.V roce 1969 pronajalo OPBH dům Školské správě, která tam zřídila Lidovou školu umění. LŠU, která původně dostala jen část prostor (v domě byly ještě normální byty a školní družina), nejdříve vytlačila družinu a později i ostatní nájemníky, až zůstal pouze jediný byt o rozloze 120 metrů čtverečních, dekretovaný jako 3+1. Bydlela v něm paní, kterou OPBH na konci 70.let vystěhovalo, údajně proto, že v jednom z pokojů padal…

v19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte