Svátek s Josefem Čapkem
Mezi skvosty aukce Galerie KODL patří díla Josefa Čapka. Kvetoucí louka se vrací po 90 letech.
„Pro mě je vždycky svátek, když se v aukci potkávají obrazy, které nebyly nikdy obchodované. To je vzácná situace, takových lze zažít už pomálu. Díla z původních starých sbírek během posledních třiceti letech mění majitele a nelze předpokládat, že by se v dohledné době vrátila na trh. Ti, kteří je kupují, jsou totiž většinou movití a nemají důvod zase brzy prodávat,“ říká Martin Kodl, majitel největšího českého aukčního domu. Při jeho tradiční jarní aukci, která bude zahájena on-line 28. dubna prostřednictvím portálu www.artslimit.com a vyvrcholí sálovou dražbou 25. května na pražském Žofíně, bude Martin Kodl slavit „svátek s obrazy“, které se poprvé prodávají, hned několikrát. Zvláštním případem jsou pak čtyři práce Josefa Čapka.
Jako první bude dražena Čapkova kresba Děvčátko s míčem, z roku 1915, která je ukázkou autorovy svérázné interpretace kubismu. Sám Josef Čapek vysvětloval, že jednoduchá kompoziční skladba jeho raných děl vycházela z principu bezstarostné hry, kterou obdivoval u dětí, a přitom se dobíral tajemnějšího i organičtějšího tvaru.
Olej na plátně s názvem Růžičky namaloval Josef Čapek až o jedenáct let později. Reprezentuje etapu, kdy se malíř obrací k lyrickým motivům a zkoumá možnosti prolnutí moderního výrazu s tradičním tématem. „Tento obraz byl po celou dobu součástí známé sbírky básníka a publicisty Otakara Štorcha-Mariena, která je velmi kvalitní,“ vysvětluje Martin Kodl. Vyvolávací cena plátna je 1,8 milionu korun, zatímco třetí „čapkovská“ položka bude začínat až na 5 milionech. Olej Kvetoucí louka z roku 1937 se prodává poprvé, navíc je vzácným příkladem znovunalezeného díla po téměř 90 letech.
„Tento obraz byl poprvé prezentován na výstavě Umělecké besedy v roce 1938 a pak zmizel. Respektive sběratel, který jej získal od Josefa Čapka, si s sebou vzal Kvetoucí louku do Ameriky, když po roce 1968 emigroval. Měl ten obraz moc rád, nedokázal se s ním rozloučit,“ vysvětluje Martin Kodl. „Až jeho dědicové se Čapkovo dílo rozhodli prodat. Kvetoucí louka se tedy zase vrací do Česka. Takových návratů je čím dál víc, což svědčí o tom, že český trh s uměním je už kultivovaný a silný“. Kodl je rád, když si díla České moderny nebo současného českého umění najdou cestu do významné zahraniční sbírky, protože to pomáhá propagovat české umění.
Poslední položkou s Čapkovým jménem, jež bude v Galerii KODL teď dražena, je Zátiší s broskvemi z roku 1922. Obraz, který kunsthistorikové považují za „vlajkové dílo“ pro toto Čapkovo tvůrčího období, získal jako první Václav Nebeský, historik a obchodník s uměním v Paříži. Do aukce vstupuje plátno s vyvolávací cenou 2,5 milionu korun. Čapkova tvorba zaznamenala v posledních deseti letech oprávněný značný cenový nárust a ceny jeho obrazů ještě porostou.
Mimochodem, je to už 80 let, co originální malíř, spisovatel, novinář a bytostný humanista čekal v koncentračním táboře v Bergen-Belsenu na konec války. Nedočkal se. Podle očitých svědků byl ještě okolo 12. dubna 1945 naživu. Datum jeho smrti ani skutečný hrob neznáme. Známe ale skvělé dílo Josefa Čapka.