Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext

Vědci doufají, že objevili ostatky nejbohatšího piráta všech dob

Redakční menu: Výběr textů ze světových médií

Samuel „Black Sam“ Bellamy

 • Autor: Wikimedia Commons
Samuel „Black Sam“ Bellamy • Autor: Wikimedia Commons

Psychologové a mediální znalci upozorňují, že v těžké covidové době lidem čím dál víc chybí nějaké radostnější, nebo relativně dobré či aspoň vrásky nepřinášející zprávy. Tak tady jedna je: bostonský zpravodajský server whdh.com oznámil, že na místě dávného ztroskotání legendární pirátské galéry Whydah nedaleko amerického Cape Codu byly v polovině února objeveny kostry šesti pirátů.  Kosti teď procházejí laboratorním zkoumáním a vědci doufají, že mezi nalezenými nebožtíky bude i kapitán Whydahu, údajně nejbohatší pirát světa v éře tzv. zlatého věku pirátství, legendární Samuel „Black Sam“ Bellamy.

Otrokářská galéra Whydah padla do rukou Bellamyho pirátů v únoru 1717 nedaleko Kuby, když se vracela ze své první a velmi úspěšné „obchodní“ plavby: pět stovek v Africe nabraných otroků vyměnila v Karibiku za drahé kovy, rum, indigo a různé koření. Bellamy se po obsazení lodě (která se vzdala bez boje) zachoval velkoryse: posádce a kapitánovi přenechal své dosavadní plavidlo, ale náklad museli nechat na místě.

Naneštěstí pro piráty se už za necelé dva měsíce dostal Whydah v noci 26. dubna do cyklonové bouře a  šel i s nákladem čtyř až pěti tun zlata, stříbra a drahokamů ke dnu. Ze 146 mužů na palubě se zachránili pouze dva. Těla 102 mrtvých vyplavilo moře hned po bouři, další pozůstatky se od té doby nacházejí tu a tam dodnes. Vrak lodi objevil v 1984 archeolog a známý podmořský hledač Barry Clifford, který teď vede i tým zkoumající únorový nález šesti koster.

„Doufáme, že se nám s pomocí nejmodernějších technologií podaří odkrýt identitu těch mužů a propojit je tak přes staletí s jejich dnešními potomky, pokud nějací existují,“ cituje bostonský server Clifforda. „Víme, že třetina Bellamyho posádky byli muži afrického původu, a fakt, že obsadili otrokářský Whydah je představuje v úplně novém světle. Bellamy byl benevolentní kapitán a s celým mužstvem se pokoušel o demokratický experiment dlouho předtím,  než takzvaným civilizovaným společnostem přišlo něco takového na mysl.“

Bellamy se na moře vydal ve službách koruny už jako teenager a po proměně v piráta zahynul se svou lodí po ani ne roční – ale mimořádně intenzivní a výnosné - lupičské praxi v necelých osmadvaceti letech. Pocházel z anglického hrabství Devonshire, kam se také pro jeho DNA vydal už v roce 2018 jeden člen Cliffordova badatelského týmu, autor bestsellerů a novinář The New York Times Casey Sherman. Vzorky získal od pokrevního příbuzného a vědci si teď hýčkají naději, že s jejich pomocí se prokáže, že některá ze šestice čerstvě nalezených koster patří právě Bellamymu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].