Proč dva monitory nestačí, když jeden širokoúhlý OLED zvládne víc
Dva monitory jsou praktické, ale širokoúhlý OLED vás většinou už nepustí zpět.
Každý, kdo někdy pracoval s počítačem na dvou monitorech potvrdí, že jsou lepší než jeden. Každý, kdo ale někdy zaměnil dva oddělené monitory za jeden širokoúhlý se už nebude chtít vrátit zpět.
Mezi herními monitory je dnes nejoblíbenější kategorie širokoúhlých QD-OLED displejů s velkou úhlopříčkou. S těmito monitory lze totiž nejen hrát, ale jsou ideální i na práci a sledování filmů. Uživatelé ocení, že na stole nezaberou tolik místa, mají špičkový obraz, lépe se na nich orientuje mezi několika okny a v neposlední řadě šetří zrak.
Dva monitory vedle sebe byly vždy znakem pokročilých uživatelů a profesionálních grafiků. Jeden z nich většinou sloužil jako ten hlavní, na druhém byla odložena okna grafických nástrojů nebo pomocné dokumenty. Jenže pokud nebyly oba monitory shodné, se stejnou výškou, úhlopříčkou a rozlišením, špatně se mezi nimi přejíždělo myší, a navíc zde vždy existovala fyzická bariéra mezi oběma pracovními plochami v podobě mezery způsobené rámečky monitorů.
Proto také byl vždy jeden monitor přímo před uživatelem a druhý byl umístěn na stranu. Což znamenalo neustálé otáčení hlavy a přinášelo tak bolest v oblasti krční páteře. Už jen z těchto důvodů je lepší nahradit dva monitor jedním, s dvojnásobnou úhlopříčkou, jehož střed je umístěn přímo v ose pohledu uživatele. Ideální je zvolit takový monitor, který je i výškově stavitelný a majitel tak může přizpůsobit ergonomii rozměrům pracoviště a své výšce. Každý, kdo zaměnil IPS nebo VA displej za OLED pak může potvrdit, že dlouhodobé sledování OLED panelů mnohem méně unavuje zrak a po celovečerní práci nevyvolává problémy s usínáním.
Nejlepší variantu mezi tzv. „ultraširokoúhlými“ monitory dnes představují modely s Quantum Dot OLED obrazovkou, která vysoce převyšuje IPS i VA technologii a produkuje obraz s dokonalým provedením tmavých odstínů s maximálním kontrastem a profesionální 10bitovou barevnou hloubkou, a tedy i plným pokrytím prostoru DCI-P3. Ten je zásadní pro ideální prezentaci HDR obsahu, který dnes používají nejen filmy, ale i počítačové hry.
Hráče samozřejmě potěší i superrychlá doba odezvy, která se u QD-OLED panelů pohybuje okolo 0,03 ms a podpora vysoké zobrazovací frekvence. V ideálním případě pak musí herní monitor podporovat i VRR technologie, které zabraňují trhání nebo rozpadu obrazu, a to jak pro grafické karty od AMD, tak od Nvidie. Všechny tyto parametry splňuje například monitor Samsung Odyssey OLED G9.
Výhodou tohoto monitoru není jen dvojnásobná zobrazovací plocha, která odpovídá dvěma 27“ monitorům s vysokým rozlišením 2 560 x 1 440 bodů (WQHD), ale i fakt, že se s počítačem propojuje pouze jedním kabelem, což opět přináší lepší ergonomii pracovního stolu. Navíc má tento panel antireflexní vrstvu, která zabraňuje odleskům od rušivých světelných zdrojů, jako jsou stropní svítidla, lampičky nebo okna.