Má vlast jinak: Smetanova hudba ožívá v divadle plném loutek a pohybu
Klasika, která překračuje hranice koncertního sálu. Ikonické dílo nově pro malé i velké diváky.
Hudební symbol české národní identity, Smetanova Má vlast, se v červnu poprvé promění v multižánrovou divadelní inscenaci. Nejde o přepis, ale o volnou, výtvarně bohatou interpretaci, která propojuje orchestrální hudbu, loutky, pohybové divadlo, scénické umění i interaktivní workshopy pro děti. Projekt vzniká ve spoluprácii České filharmonie, Divadla bratří Formanů a souboru DEKKADANCERS. Ve stejném tvůrčím kolektivu před třemi lety vznikla i oceňovaná Kniha džunglí, kterou zhlédlo více než 30 000 diváků.
Premiéra proběhne 12. června v cirkusovém šapitó Azyl78 v pražských Holešovicích. Poté se inscenace přesune na festival Smetanova Litomyšl, kde byla vyprodána během dvou dnů.
Tvůrci se záměrně vyhýbají didaktičnosti. Jak říká režisér a scénograf Matěj Forman: „Netvoříme školní přednášku o Smetanovi. Spíš se necháváme unášet krajinou, kterou jeho hudba otevírá.“ Režijní vedení sdílí s Jankem Jirků (ředitel Divadla Minor) a tanečníkem Štěpánem Pecharem, šéfem souboru DEKKADANCERS. Hudební nastudování vede dirigent Marko Ivanović, pro něhož má projekt i osobní rovinu – právě Blaník ho kdysi přivedl ke studiu hudby.
Má vlast zde zazní v komorní verzi pro šestnáctičlenný orchestr České filharmonie. Nejde o „odlehčenou“ variantu – menší ansámbl umožňuje detailní práci s dynamikou a prostorem. Zazní i nástroje, které by Bedřich Smetana zřejmě nečekal, a divadelní prostor umožní hudbě vizuálně rezonovat s pohybem i scénografií.
Před každým představením je pro děti připraven výtvarný workshop – Velká rytířská výzva, kde si děti vyrábějí vlastního koně, se kterým pak symbolicky vstupují do krajiny plné fantazie. Právě propojení hry a umění je pro tvůrce zásadní.
„Hravost není zlehčování,“ říká režisér Jirků. „Je to způsob, jak sdílet emoce napříč generacemi.“ Podle něj není Má vlast jen národní ikonou, ale stále živou hudební krajinou, která může oslovit i nejmladší publikum – pokud jí dáme nový jazyk.
Autoři představení lákají nejen na hudbu, ale i další žánry: „Účinkující tvoří pestrou směs performerů – od hudebníků přes tanečníky až po akrobaty. Je to taková malá zologická. Co nás spojuje, je smysl pro hravost, humor a nadsázku, bez nichž si naši tvorbu neumíme představit,“ vysvětluje choreograf Štěpán Pechar.
Inscenace bude k vidění v Azylu78 do 29. června. Vstupenky na představení i workshopy jsou dostupné na GoOut.cz. Další informace o projektu najdete na oficiálním webu www.mavlast.cz.