2005/48
Editorial
Editorial
Marek Švehla
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
věřím, že i v tomto čísle Respektu pro vás máme dostatečně kvalitní a zajímavé čtení. V rubrice Civilizace narazíte na zajímavý a nečekaný spor o to, kdo bude mít v budoucnosti kontrolu nad internetem. O bratrech Mašínech již víme vše, jejich spolubojovníci ale zůstávají prakticky neznámí. V rubrice Téma proto přinášíme pozoruhodný příběh jednoho z nich, Václava Švédy a jeho rodiny. O kus dál narazíte na rozbor problému popíračství holocaustu v Čechách, aktuálně nyní rozvířený spory o tábor v Letech u Písku. Na straně šest reportujeme o tom, jak se dnes na českých školách učí moderní dějiny.
Scéna
Mimochodem
Viktor Šlajchrt
Co se děje ve světě
Hudba
Jaroslav Pašmik
Knihy
Jaroslav Pašmik
Kulturní tip
Petr Třešňák
Tokio, sexualita a smrt. Tahle tři témata tvoří úhelné kameny díla japonského fotografa Nobuyoshiho Arakiho, jehož výstavu Tokyo Flowers v těchto dnech představuje pražská Galerie Langhans. Pro evropského diváka může být v některých momentech šokující, vychází však kupodivu z tradiční japonské estetiky.
Televize
Jaroslav Pašmik
Kultura
Český snář s grantem v zádech
Viktor Šlajchrt
Dětský voják zpívá Bohu
Jaroslav Pašmik
Žena proti všem
Tereza Brdečková
Eco to umí prodat
Viktor Šlajchrt
V nedávné hitparádě intelektuálních veličin se Umberto Eco umístil hned na druhém místě za Noamem Chomskym. Oba jsou mimo jiné filozofujícími jazykovědci, soubor Ecových odborností však takové vymezení značně přesahuje. Své první vědecké práce z padesátých let věnoval středověké estetice, počátkem šedesátých let zkoumal poetiku a možnosti interpretace modernistických románů (zejména J. Joyce) a pak jeho literárněvědný zájem upoutala masová kultura a její hrdinové (zejména J. Bond). Jeho učenecká dráha budí respekt, sotva by mu však zajistila všeobecnou proslulost. Američan Chomsky má díky své ostré kritice kapitalistických pořádků také hodně obdivovatelů, ale italskému vědci se svou popularitou zdaleka nevyrovná. Věhlas Umberta Eca nepramení z žádných světoborných idejí, jak by se na předního myslitele slušelo. Nejširší vrstvy jej znají především jako zábavného romanopisce, který umí bravurně balancovat na hraně odtažité učenosti a svěže vulgární lidovosti. Tuto schopnost prokázal i ve svém zatím posledním románu Tajemný plamen královny Loany, který česky vydalo nakladatelství Argo.
Dopisy
Civilizace
Komu patří internet?
Jiří Sobota
Není nic jednoduššího než si vůbec nevšimnout, že internet někdo ovládá. Funguje „to“? Funguje. Dá se „tam“ cokoli najít? Možná ne úplně cokoli, ale je toho hodně, určitě víc, než stihnete přelouskat. Můžete se „toho“ na cokoli zeptat? Jistě, a „ono“ vám to, na co chce, odpoví. Nejlepší způsob, jak si ověřit, že internet je tady u nás na Západě stále považovaný za nikým neřízenou komunikační střelu, je sledovat tichý úžas, který se objeví na tváři většiny jeho běžných uživatelů, když se dozvědí, že se o „nadvládu“ nad ním vedou mezinárodní spory.
Kaleidoskop
Jaroslav Petr
Václav Klaus má tyfus rád
Petr Třešňák
Zahraničí
Svět kolem
Jiří Sobota
Angela šla do světa
Zbyněk Petráček
Středa. Ráno po parlamentním schválení nové vlády začíná první pracovní den první německé kancléřky v historii. „Cestu ze svého berlínského bytu na Muzejním ostrově do úřadovny kancléře může bez problémů urazit pěšky,“ píše deník Frankfurter Allgemeine Zeitung, „nicméně dnes si bere letadlo.“ Merkelová totiž zahájila svou premiérskou dráhu politikou nikoli domácí, ale evropskou. Jak velí tradice, svou první cestu namířila do Francie, a jak velí zájem Německa a Evropy, pokračovala v ní směr Brusel (EU, ale i NATO) a Londýn (současná předsedající země EU a její lídr Tony Blair). Z této cesty nelze dělat předčasné závěry, ale leccos naznačila.
Vpřed, hranicím vstříc
Taťána Hoffmanová
Na první pohled by se mohlo zdát, že analýza současné politické krize v Izraeli si žádá spíše přírodovědce než schopného komentátora: „Zemětřesení, hurikán, tornádo, bouře, výbuch sopky, vulkán.“ To je jen část výrazů, které provázejí poslední tři týdny zdejší politiku. Náhle je vše jiné, nezůstal kámen na kameni.
Chcete je rozehnat? Dáme vám šanci
Maciej Ruczaj
Poznaň je známa jako město veletrhů. Jenže před týdnem upoutala evropskou mediální pozornost z jiného důvodu. Policie tam násilně ukončila nepovolený Pochod rovnosti, jehož cílem bylo „upozornit na problém diskriminace menšin“, především homosexuálů. Byla to už několikátá akce tohoto typu v Polsku – pokaždé je provázela atmosféra společenského konfliktu, emocí a občas i násilí.
Do Chorvatska bez pasu
Jan Havránek
Může to znít trochu nečekaně: za poslední dva měsíce se už potřetí dovídáme, že se Evropská unie hodlá v budoucnu rozšířit o státy, které byly až dosud vnímány spíše v souvislosti s válečným běsněním. Nadějnými čekateli na členství se staly Bosna a Hercegovina, Chorvatsko a Makedonie, jednání mají na dosah také Srbsko, Černá Hora a Albánie.
Ekonomika
Vlak do stanice Změna
Emanuel Šíp
Třikrát na okraj
Marek Pokorný, Marek Hudema
Ministr, který není jedním z nich
Marek Hudema
Zmařená šance šetřit
Marek Pokorný
Česká ekonomika zažívá zlaté časy: hrubý domácí produkt roste nevídaným tempem pěti procent ročně a státní rozpočet je v mnohamiliardovém přebytku. Podle ekonomů je to ideální pozice na to, aby vláda začala šetřit. Pohled na právě schvalovaný rozpočet je ale tristní. Zadlužování státu na úkor budoucích generací pokračuje nerušeným tempem a o snižování zadlužení či nutných reformách si můžeme nechat zdát.
Domov
Připomeňme si
Jaroslav Spurný
Minulost není mandarinka
Kateřina Mahdalová
„Já bych je normálně postřílel,“ zvedá hlas viditelně rozrušený žák deváté třídy na chodbě základní školy Litvínovská v Praze-Proseku. Myslí tím lidi, kteří se za minulého režimu podíleli na věznění a týrání takzvaných vlastizrádců. A děti hemžící se kolem se jeho emocím nediví. Prosecká škola se totiž zapojila do projektu společnosti Člověk v tísni s názvem Příběhy bezpráví – komunistické Československo a žáci už zhlédli dokument o koncentrácích 50. let.
Po stopách holčičky
Jáchym Topol
Ratha ta ta ta
Eliška Bártová
Ze zdravotnictví se opět stalo téma číslo jedna. Po nucené správě uvalené novým ministrem zdravotnictví na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu ovládlo toto téma na celý týden i debatu v českém sněmu. Fronta se ale nenatáhla podle věcného pohledu na jádro problémů zdejšího zdravotnictví, spíš podle politických barev. Za ministra Ratha, nepřímo obviňujícího opoziční politiky z účasti na tunelování zadlužené pojišťovny, se samozřejmě postavili „jeho“ sociální demokraté. Naopak nesmiřitelně proti jsou lidé z ODS. Ve vzájemném přetahování trochu zapadlo, že jde-li v probíhajícím sporu hlavně o cenu a úroveň zdejší zdravotní péče, stihl už nový ministr udělal některé kroky správným směrem.
Těžké časy velkého stěhování diváků
Indiana Jones na kongresu ODS
Silvie Lauder
Neměl to být kongres, na němž by se něco důležitého rozhodlo, ani takový, kde by se volil nový vůdce, přesto bylo víkendové setkání občanských demokratů v Brně důležité. ODS dopředu oznámila, že na tomhle setkání představí svoji novou, „lidštější“ a usměvavější tvář.
Komentář
Glosa
Jaroslav Spurný
Glosa
Erik Tabery
Pokrok je, když se vyrábí
Marek Švehla
Čína diktuje podmínky
Olga Lomová
V Číně se už delší dobu z vládních kruhů i tisku ozývalo, že přijde čínská „ofenziva v zahraničních stycích“. Co si pod tím představit? To ukázaly poslední týdny, kdy čínský prezident Chu Ťin-tchao nejprve navštívil Británii, Německo, Španělsko a Jižní Koreu. Vzápětí nato se uskutečnila návštěva amerického prezidenta v Pekingu. Čína slaví, že první část ofenzivy skončila na výbornou. Co tedy vlastně všechna tato jednání přinesla a o čem vypovídají ve vztahu Západu k dnešní Čínské lidové republice?
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
Vyhlídky na budoucnost
Erik Tabery
Je čím dál zřejmější, že nás po volbách čeká patová situace, která bude mít za následek nestandardní vládní řešení. U sousedů můžeme sledovat, jakou by mohlo mít podobu. Buď „polskou“ s menšinovým kabinetem opřeným o extremisty, nebo „německou“, kdy povládne velká koalice dvou ideově protichůdných stran. Asi je na čase se podívat, co by podobné scénáře znamenaly v Česku.