2005/18
Editorial
Editorial
Marek Švehla
Vážení čtenáři, vážené čtenářky,
noviny jsou plné článků k šedesátému výročí konce války. Také Respekt se této události chystá věnovat, v tomto čísle jsme se ale rozhodli napsat o jiném, podstatně méně nápadném výročí – padesáti letech od dokončení slavného Stalinova pomníku. V rubrice Téma přinášíme tragický příběh jeho stavitele a doby, v níž tohle politováníhodné dílo vznikalo. V rubrice Civilizace nabízíme k přečtení první díl volného seriálu Češi a jejich problémy očima cizinců, kteří u nás žijí. Na úvod můžete souhlasit nebo nesouhlasit s holandským učitelem Peterem Moréem. Do příštího čísla chystáme velký komentář ke konci války a téma čísla zodpovídající otázku, nakolik byly oprávněné obavy a naděje vyvolané přísným zákonem na potírání drog, který byl v Česku přijat před pěti lety.
Přeji inspirativní čtení.
Scéna
Kulturní tip
Jaroslav Pašmik
Některá umělecká díla by měla být předepsána masovému publiku jako preventivní léčba proti smrtelně nebezpečným chorobám civilizace. Jedno takové jménem Hotel Rwanda vstupuje právě do místních biografů. Přináší povzbuzení imunity proti té nejhorší nemoci, jaká může naši kulturu vůbec potkat – proti spáchání genocidy.
Už název filmu naznačuje, že se přesuneme o jedenáct let zpátky do středoafrické Rwandy, kde v průběhu tří měsíců povraždili radikální etničtí Hutuové téměř milion svých sousedů Tutsiů a také tisíce umírněných příslušníků vlastního etnika. „Zbavme se těch méněcenných švábů (rozumějme Tutsiů), kteří nám tak ubližují,“ supí na začátku snímku hlasatel štvavé radiostanice a předznamenává budoucí tragédii. Před diváky se ovšem neodvíjí popisný dokument o genocidě, ale dramatický příběh správce hotelu Paula Rusesabaginy, jenž dokázal v průběhu masakrů přeměnit svěřený hotel v tajný uprchlický tábor pro civilisty z obou etnik a zachránil tak před jistou smrtí celkem 1268 lidí.
Hudba
Jaroslav Pašmik
Neuplynul ani rok a jsou tady znovu The Tiger Lillies (na snímku), výborné blasfemické trio z Londýna. Kdo ještě nezná jejich odrhovačky o smrti, námořnické bestialitě a nemocích, neměl by tentokrát zaváhat. Zpěvák a harmonikář Martyn Jacques předvádí teatrální grimasy a zpívá přitom hrůzostrašné příběhy vysokým vzrušeným falzetem. Bubeníkova výbava připomíná spíše hračkářství, jen basista je vlastně takový slušňák. Tygrované lilie vystoupí tento čtvrtek v pražském klubu Abaton.
Divadlo
Jaroslav Pašmik
Existuje něco jako obecný charakter vynikajícího herce? Alkoholik, proutník, chlubil, cynik a hazardér? Těžko říct. Divadelní hra Kean sepsaná Alexandrem Dumasem a revidovaná Jean-Paulem Sartrem má každopádně charakter velké herecké osobnosti v centru pozornosti. Předlohou pro Dumasovu hru byl Edmund Kean, vrcholný představitel romantického herectví v Anglii. Ovšem samotnou roli psal Dumas na tělo jinému herci. Také Sartre dílo přepracoval a posunul k existencialismu na přání tehdejší herecké hvězdy Pierra Brasseura. A nyní přichází s pražským Divadlem pod Palmovkou Jiří Langmajer, aby v Keanovi otiskl svou tvář. Hra má premiéru toto úterý.
Knihy
Viktor Šlajchrt
Profesor Albert Pražák (1880–1956), přední literární historik meziválečné éry, bývá dnes připomínán hlavně v souvislosti s pražským povstáním, jehož byl formální hlavou. Jeho vědecké dílo je opomíjeno pro pozitivistickou metodu, jež se zdá překonaná, a kvůli Slovákům. Pražák sice vybudoval vědecké základy dějin slovenské literatury, učinil to však v duchu vyhraněného čechoslovakismu a štúrovské přesvědčení o svébytnosti slovenštiny pokládal za romantický výstřelek. Své paměti s názvem Politika a revoluce dopsal roku 1949, vydání se však dočkaly až po více než půlstoletí díky nakladatelství Academia. Text sepsaný pádným slohem přináší neotřelé pohledy na události. Přibližuje také dobovou atmosféru a ideje.
Co se děje ve světě
Helena Březinová
V ostrovní zemi zuří bitva o dánský literární kánon. Jinými slovy o to, které knihy nesmí tamního školáka minout. Střílí se tu z těžkých kalibrů. Jedna strana hovoří o nacionalistickém, či dokonce „nacistickém poručníkování“, protistrana metá pojmy jako „kulturně-relativistická vykořeněnost“ či „povrchnost globalizovaného světa“. Debata je poučná i pro nás.
Kultura
Mimochodem
Viktor Šlajchrt
Co viděla sedmá dcera Romů
Karolína Ryvolová
Idyla jako stvořená pro vraždu
Ivana Doležalová
Člověk snadno podléhá dojmu, že bezpráví a zvěrstva se odehrávají jen v Africe, Latinské Americe nebo Asii a nás se tak úplně netýkají. Letošní ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět promítá několik snímků, které připomenou, že útlak a zneužívání existují i mnohem blíž. Hrdinkami těchto příběhů jsou ženy.
Hitler má před sebou dlouhou kariéru
Karel Hvížďala
Dežo Ursiny – vlk, který se nevzdal
Tomáš Weiss
Pro většinu lidí, kteří ho potkali, to byl krysař. Šli za ním dobrovolně kamkoli, obdivovali ho jako muzikanta i osobnost. Text písně jeho spoluhráče a přítele Jaro Filipa to vystihuje jasně: „Ja som ten, čo hrával s Dežom, so slovenským pápežom.“ Jeden z nejdůležitějších slovenských hudebníků Dežo Ursiny (1947–1995) zemřel přesně před deseti lety. Vzpomínku zaslouží nejen jeho dílo, ale i postoj, s nímž čelil bolestivému soumraku svého života.
Dopisy
Civilizace
Tanec na vyleštěných parketách
Peter C.A. Morée
V posledních třech měsících nebylo vůbec jednoduché vysvětlit známým v Nizozemsku, co se to vlastně děje v české politice. Samozřejmě, šlo uvést něco o financování bytu mladého sociálnědemokratického premiéra nebo o jeho neprůhledných kontaktech s (ne)majitelkou nevěstince. Nicméně, divná půjčka ve výši necelých 100 000 eur je na západním trhu s nemovitostmi docela malicherná částka takže předpokládat, že je kvůli tomu premiér vydíratelný, nedává valný smysl. Česká krize se příliš neobjevovala ani na stránkách tisku v Nizozemsku nebo např. v Německu. Důvody mohou být dva. Buďto krizi nelze vysvětlit čtenářům, anebo je krize tak irelevantní, že redakce zaplnily stránky raději něčím jiným. Výsledek je v obou případech stejný: zajímat se o českou politiku rovná se ztráta času.
Kaleidoskop
Jan Stejskal
Hitlerovy karikatury
Zbyněk Zeman
Politika
Zahraničí
Svět kolem
Zbyněk Petráček
Teď je to na nás, ne na spojencích
Zbyněk Petráček
Zalátáno, leč nevyřešeno
Markéta Pilátová
Malá čtyřměsíční nigerijská holčička s nádherným jménem Hope umřela zimou před dvěma týdny. Její matka se snažila na bárce společně s dalšími imigranty dostat přes Gibraltarskou úžinu. Foukal však příliš silný vítr a voda byla nesnesitelně ledová. Otřesná tragédie se odehrála v čase jednoho z největších legislativních „pardonů“ vůči nelegálním přistěhovalcům.
Otrávená cukrátka z Pekingu
Milan Slezák
Nediktovat, nýbrž žádat
Josef Kašpar
Silvio Berlusconi si už nesplní jeden ze svých velkých snů: být prvním italským premiérem od roku 1945, jehož vláda vydrží nepřetržitě po dobu celého pětiletého parlamentního období. Může se utěšovat tím, že jeho původní kabinet přežil na Itálii rekordně dlouhou dobu – téměř 4 roky. To mu ale asi velkou radost nedělá. Podle většiny politických pozorovatelů se totiž nachází na nejnižším bodě své politické dráhy.
Ekonomika
Třikrát na okraj
Marek Pokorný, Marek Hudema
Pojďte škrtat, premiére
Marek Hudema
Nová koaliční vláda pod vedením Jiřího Paroubka ještě nevypracovala programové prohlášení, premiér už ale některé priority sdělil. Mimo jiné chce trochu snížit daně, podpořit podnikání a vypracovat státní rozpočet na rok 2006. Plnění posledního úkolu bude zřejmě nelehké: oproti dlouhodobému rozpočtovému výhledu bude třeba ušetřit další více než tři desítky miliard korun.
Nejde však o nijak překvapivou věc. Česká republika má podle vládního plánu přijmout společnou evropskou měnu do roku 2010. A proto musí splnit určité podmínky. Jednou z nich je schodek veřejných rozpočtů do tří procent HDP. Česko se jej zavázalo snižovat postupně na základě tzv. konvergenčního plánu dohodnutého s Evropskou unií: letos by měl být deficit 4,7 % HDP, napřesrok 3,8 %, v dalším roce o dalších pět desetin méně a konečně v roce 2008 pod tři procenta.
Každý nám nyní rád půjčí,
Marek Pokorný
Domov
Připomeňme si
Jaroslav Pašmik
Ideje střídají manévry
Silvie Lauder
Zřídkakdy se stane, že spojenci i protivníci jedné osoby najdou společnou řeč. U Jiřího Paroubka se to stane, když se jich zeptáte, jaký pravděpodobně nový český premiér je. Příštích čtrnáct měsíců nám bude podle těchto hlasů vládnout člověk velmi schopný, pracovitý, pragmatický. Solitér. Nehledí na spojence, nehledí na své včerejší názory. Pan Nikdo (před jedenácti lety pro Pavla Dostála). Politicky prozíravý. Lidsky studený. A ochotný dohodnout se s kýmkoli.
I am Čech, přátelé!
Marek Pokorný
Policie varovala gangstera
Hana Čápová
Násilník Martin Macháček, považovaný řadou lidí za šéfa gangsterů Mostecka, napadl spolu se svými kumpány policistu. Vyhýbal se výslechu. Zásahová jednotka ho doma nenašla – někdo od policie ho varoval. Teď je po něm vyhlášeno celostátní pátrání. A znovu je tu stará písnička: svědkové se bojí a nic si nepamatují.
Papež plaší obavy
Josef Greš
Budou hořet ubytovny?
Jan Kovalík
Komentář
Časovaná bomba Bérová
Erik Tabery
Naše Lety nad Evropou
Ivan Lamper
Tony Blair jako šťastné prokletí
Jiří Sobota
Daňová bitva začíná
Marek Hudema
Zřejmě jen málokoho potěší pohled do kolonky daně na výplatní pásce. Každého totiž napadne, že by měly být mnohem nižší. Toto naříkání samozřejmě slyší i politici, takže téma daní fakticky už dnes odstartovalo volební boj. Zatímco sociálnědemokratický ministr financí Bohuslav Sobotka odeslal v pátek do vlády návrh na snížení daní z příjmu pro chudší obyvatele, hlavním trumfem opoziční ODS se stalo jednoduché heslo: Rovná daň pro všechny a na všechno ve výši patnácti procent. Tím si občanští demokraté vysloužili kritiku vládních politiků, kteří je obviňují z nadržování bohatým, a chválu části ekonomů, podle kterých rovné daně podporují hospodářský růst.
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
Je co slavit
Erik Tabery
0ptimistické scénáře se naplnily – Česko rok po vstupu prosperuje, nedošlo k dramatickému nárůstu nezaměstnanosti ani zdražování. Vládní krize pak ukázala nejpřesvědčivěji, co znamená členství v prestižním klubu – česká koruna se téměř nepohnula a ekonomika si běží v klidu dál.
První rok ale přinesl i řadu otázek, které budou pro budoucnost Evropské unie naprosto klíčové: další rozšíření Unie, oživení hospodářského růstu a v neposlední řadě přijetí evropské ústavy. Zejména poslední bod si zřejmě vyžádá hodně trpělivosti a chladného rozumu.