Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Tajemné počty uprchlíků v Evropě

Co si má čtenář médií představit pod slovy záplava imigrantů

Uprchlíci v Bavorsku • Autor: Matěj Stránský
Uprchlíci v Bavorsku • Autor: Matěj Stránský

Sasko zaplavují uprchlíci, V Česku byly zadrženy v posledních dnech rekordní počty uprchlíků, půl milionu uprchlíků za první půlrok v Berlíně, v Česku můžeme letos čekat sedm tisíc běženců. Jen pár víceméně namátkou vybraných titulků z tuzemských médií – jako je MF Dnes, Parlamentní listy, ČT nebo Právo.

Pod prvním titulkem o Sasku se skrývá číslo 485 – tolik běženců zadržela prý letos saská policie na hranicích s Českem a Polskem. Pod druhým titulkem se skrývá poznání, že minulý týden Češi zadrželi na svém území devadesát jedna migrantů. Původ a relevance informace o Berlínu jsou nejasné a autor blogu požádal pana Patizona, aby se mu kouknul do tuzemských médií na nějaká přesnější čísla o počtu běženců v Česku, potažmo v Evropě. Jen jako běžný čtenář, který si chce upřesnit pochybnost.

Brouzdání po Googlu, Seznamu a mediálním archivu ovšem zamotalo panu Patizonovi hlavu. Nejprve zjistil z čerstvé zprávy OSN, že na Zemi přibylo loni osm milionů migrantů a jejich celkový počet dosáhl 59 milionů. Nebylo mu ale přesně jasné, o čem zpráva mluví, protože uváděla, že přes polovinu z toho počtu představují vnitřní imigranti. Tak se pan Patizon někdy cítí ve své zemi, ale nikomu to neřekl - a zajímalo ho, jak se OSN dozvěděla o něm a dalších třiceti třech milionech oněch vnitřních imigrantů.

Pan Patizon ale toužil po přesnějších evropských číslech. Sítě vyplivly stovky článků v češtině, mnoho z nich se obsahem překrývalo, citovalo stejně nejasné zdroje. Podle části médií přišlo letos do Maďarska na třicet tisíc běženců, do Itálie skoro šedesát tisíc, do Řecka čtyřicet tisíc. Podle jiné do Maďarska šedesát tisíc, do Řecka osmdesát tisíc a do Itálie devadesát tisíc běženců. Počty o běžencích v Rakousku nabízely čísla padesát tisíc a osmdesát tisíc.

Může v tom být zmatek. Někteří běženci jsou zadrženi v Maďarsku, ale jak známo, Maďaři se s nimi moc nepářou, nevyzvou je k požádání o azyl a posílají je dál. Běženci jsou pak zadrženi v Rakousku, někdy v Česku. Policie je podle zákona vrátí do země, kde podle zákona měli požádat o azyl, neb šlo o první unijní zemi, v níž se ocitli. Jenže, všechno se opakuje. Běženci prchají z Maďarska, Řecka, Itálie, jsou často chyceni v dalších zemích a vráceni. Takže se to přesně spočítat nedá - usoudil pan Patizon a hledal trochu jinak.

Kolik třeba požádalo lidí a kde o azyl? V Česku šlo loni o sedm set lidí. Pokud jde o Evropu, objevil pan Patizon dvě čísla odkazující na instituce z Evropské unie. Podle první požádalo loni v Evropě o azyl sto dvacet tisíc běženců, podle druhé něco přes šest set tisíc běženců. Jedno číslo se opakovalo – v Maďarsku loni požádalo o azyl třicet tisíc běženců. Vzhledem k tomu, že jde o jednu ze tří hlavních zemí, skrze niž pronikají běženci do dalších unijních zemí, přiklonil se pan Patizon jako čtenář k názoru, že loni dostalo v Evropě azyl sto dvacet tisíc lidí. Chápe rozdíl mezi dostalo a požádalo a s tímto pochopením se spokojil, protože ani opakované hledání v číslech mu jako čtenáři nedalo odpověď.

Nakonec se autor nedopátral, jak je to s tím Berlínem. Zjistil, že pořádek mu v tom může udělat jeho profesní novinářské já a pečlivá práce. Nicméně naprosto zaneprázdněn jinými úkoly to nechává na kolezích nebo napříště. Je mu ale líto čtenářů, kteří nemají stejná východiska jako on sám.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].