Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika, Společnost

Babišův politický osud bude zkouškou zdejší demokracie

Majitel Agrofertu se s Čapím hnízdem ocitl na hraně podvodů

Andrej Babiš • Autor: Milan Jaroš
Andrej Babiš • Autor: Milan Jaroš

Asi se nedá pochybovat, že Andrej Babiš nebo někdo z jeho blízkého okolí fixloval kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo. Řetězec průkazných indicií nabízený každý den médii už je přesvědčivější, než byly důkazy u soudu, který poslal Marka Dalíka na pět let do vězení za korupci. Zahaleno tajemstvím ovšem je, co tahle informace udělá s politickým životem Andreje Babiše.

K tomu, abychom si mohli udělit slušnou známku z demokracie, nemusí Andrej Babiš nutně odcházet do politického důchodu. Musí se ale zásadně změnit. Jedině přiznání chyby by jej mohlo zachránit a držet v politice do doby, než přijde s výsledky vyšetřování policie nebo evropský protikorupční úřad OLAF.

Jen si připomeňme veřejně známé indicie, které svědčí o tom, že evropské dotace na Čapí hnízdo byly získány podvodnými aktivitami. Babišovi, přesně řečeno jeho společnosti IMOBA, patří už deset let pozemky pod farmou. Farma Čapí hnízdo je jeho transformovanou společností. Účetnictví společnosti Farma Čapí hnízdo podle ekonomů jednoznačně vykazuje, že za ní nestál žádný neznámý investor. Veškeré peníze – kromě dotace – získala společnost Čapí hnízdo od bank se zárukou Agrofertu.

Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Jediným možným investorem mohla být podle účetnictví firma Imoba. Webovou doménu společnosti Farma Čapí hnízdo vlastní od počátku (tedy od minulého desetiletí) společnost Agrofert. Ve společnosti farma Čapí hnízdo figurovali v době „neznámého investora“ především lidé od Babiše včetně jeho dcery Adriany Bobekové. A tak dál. „Prostě“ žádný jiný investor než Babišovy firmy nebyl a současný ministr financí minimálně mlží.

Pak je tu ještě jiná věc. Hodně voličů zdůvodňovalo svůj hlas Babišovi spekulací, že když je někdo tak bohatý jako on, už si v politice nebude chtít „nahrabat“. Minimálně neférové vylákání dotace ukazuje, jakou roli hraje pro majitele miliard „blbých“ padesát milionů korun. Něco, co v poměru k majetku Babiše představuje drobné. Kvůli takovému „pakateli“ je majitel Agrofertu připraven mlžit a zřejmě i fixlovat a lhát. Miliardy v kapse prostě nejsou zárukou čistě vedené politiky a morálního zacházení s veřejnými, státními či evropskými penězi.

To všechno samozřejmě už dnes ví Andrej Babiš; vědí to jeho koaliční partneři, opozice i veřejnost. A to, jak se zachováme, bude svědčit o tom, jak je česká demokracie pevná v kramflecích. Babiš je neustálými střety zájmů a podezřeními, že vede českou ekonomiku tak, aby to vyhovovalo jeho firmám, na hraně přijatelné politiky. Ale pořád to vypadá jako politika. Tím, co se děje s Čapím hnízdem se však dostal do nebezpečné blízkosti kriminálního činu. Teď jde o to, aby si to politici i společnost vyhodnotili. Co je pro nás nejlepší?

Předčasné volby by mohly tváří v tvář českému přístupu k uprchlíkům, rostoucím dopadům konspiračních a proruských webů, mizerné nabídky rozumných politiků i dalších faktorů dopadnout zoufale. Ale držet muže podezřelého z tak závažného podvodu u moci? To (možná) dopadne ještě zoufaleji.

Paradoxně má tu správnou kartu v ruce Andrej Babiš. Měl by jít s pravdou ven. Což neudělá, pokud ve společnosti nebude atmosféra, že je to alternativa pro všechny nejlepší. Pak se teprve můžeme rozhodovat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].