Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika, Společnost

Americká vláda varuje, že mobily můžou způsobit rakovinu mozku

Nebezpečné mobily • Ruští trollové zasahují • Kočičí království • Jak odpočívat v práci

Autor: Shutterstock
Autor: Shutterstock

V dlouhodobém projektu a rekordně drahém projektu - Národní toxikologická agentura NTA v něm za deset let trvání utratila přepočteno na českou měnu zhruba půl miliardy korun - američtí vědci zkoumali vliv mobilního vyzařování na krysy.  A výsledek telefonisty nepotěší: spojitost mezi tumorem mozku a mobilem u ucha existuje. Ne že byste museli své aparáty rovnou hodit do koše a už nikdy nevolat, píší ke zprávě zpravodajské servery, ale vážné to je. Rozhodně natolik vážné, že americká vláda vydala k věci oficiální stanovisko varující veřejnost před zdravotními riziky.

Zásadní studii o vlivu elektromagnetického záření na vznik rakoviny mělo mělo v úterý po týdnech rozmýšlení zveřejnit i americké ministerstvo zdravotnictví. Nová studie je v přímém protikladu s pohledem vyznávaným dnes v lékařských kruzích, mezi vědci, inženýry, v médiích i vládních institucích. Jak ještě před týdnem napsal Wall Street Journal: „Není znám žádný mechanismus, jak by mohly mobilní telefony způsobit mozkový nádor.“

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

Výzkum NTA ale ukazuje, že spolu se zvyšující se intenzitou mobilního záření rostla u pokusných krys intenzita vzniku rakoviny. „Z údajů jasně vysvítá souvislost mezi událostí a dávkováním,“ napsal server Microwave News.

Krysy vystavené mobilnímu záření vykazovaly zvýšený výskyt dvou typů rakoviny: šlo o mozkový nádor gliom a zhoubný a velmi vzácný nádor schwannom. Ani jedním z těchto nádorů přitom netrpěla žádná z kontrolního vzorku „čistých“, tedy záření nevystavených krys.

„Naše agentura testovala hypotézu, že vyzařování mobilních telefonů je zdraví neškodné, a tuto hypotézu je nyní třeba považovat za vyvrácenou,“ řekl médiím původní šéf výzkumu NTA Ron Melnick.  “Naše výzkumy vedou i po mnoha opakovaných ověřeních k závěru, že tady existuje karcinogenní efekt.“

Tyto vědecké závěry mají samozřejmě velký dopad za situace, kdy k uživatelům mobilních telefonů patří naprostá většina populace. Studie NTA proto údajně způsobila velký poprask v nejvyšších patrech zdravotnického establishmentu USA a její výsledky byly podrobeny řadě kritických přezkumů -  ale  žádný rozpor či chyby nebyly nalezeny. Po několikatýdenní debatě mezi různými vládními úřady se nakonec ministerstvo rozhodlo závěry zveřejnit.

„Tenhle výzkum zcela mění situaci,“ cituje server microwave news šéfa Institutu pro zdraví a životní prostředí na univerzitě v Albany Davida Carpentera. „NTA má kredit a respekt vládní celoamerické instituce, takže teď bude pro popírače těžké dál tvrdit, že žádná hrozba neexistuje.“

Autor: Profimedia.cz
Autor: Profimedia.cz

Je fakt, že žádný z předešlých výzkumů se s prací vědců NTA nemůže co do nákladů a pečlivosti ověřování měřit. Po této stránce jsou její mediální přízviska „zásadní“, „převratná“ nebo „zneklidňující“ zcela na místě. Výsledky budou ještě znovu podrobeny dalším verifikacím, ale už teď je podle expertů známo dost na to, aby to opravňovalo k volání po předběžné opatrnosti.

„Není nutné hned rozšlapat mobil, ale rozum velí začít ho používat uvážlivěji,“ cituje server profesora zdravotní politiky a managementu na Kolumbijské univerzitě Irwina Redlenera. Ten zároveň čtenářům nabízí pět rad pro opatrný přístup k rakovinotvornému pomocníkovi.

Za prvé se vyplatí mít mobil s co nejnižší hodnotou SAR - což lze zjistit třeba tady nebo na stránkách každého výrobce. Za druhé by zájemce o vyhnutí se tumoru měl začít s používáním sluchátek a mikrofonu - a přikládat mobil k lebce jen v opravdu výjimečných příležitostech. Dr. Redlener taky doporučuje nestrkat telefon do kapsy, ale nosit ho v kabelce nebo v tašce. A když už v kapse, tak vypnutý. Ale podle amerických průzkumů až tři čtvrtiny uživatelů mobilu svůj přístroj nikdy nevypínají, nebo jen velmi zřídka.

Vzhledem k jasnému přímo úměrnému vztahu mezi velikostí dávky záření a šancí na tumor je špatnou zprávou fakt, že nejvíc ohroženou částí společnosti je mládež a děti, kteří s telefonem vyrůstají a stráví s ním nejvíc životního času.

„Nádor se vyvíjí dlouho,“ cituje The Daily Beast doktora Redlenera, podle něhož mají starší lidé docela slušnou šanci, že i když budou vytrvale telefonovat s mobilem u hlavy, skolí je nakonec -  možná, možná - do hrobu něco jiného než jen pomalu se zvětšující rakovina mozku. Nicméně nastupující generace, která žila s mobilem skoro od kolébky, to bude mít v tomto ohledu horší.

Studie NTA má samozřejmě svoje nepřehlédnutelná omezení. Jednak byla odzkoušena pouze na krysách (z pochopitelných důvodů, protože vystavit takto koncipované zkoušce lidi by bylo prohlášeno za silně neetické) a rakovina se během experimentu vyvinula pouze u ozařovaných samců, a nikoli u stejně vystavených krys rodu ženského. Ale NTA ohlašuje zveřejnění dalších dat už v blízké budoucnosti.

Doplnění 2. 6.: Server Ars Technica nabádá vůči studii k obezřetnosti. Upozorňuje, že neprošla klasickým recenzním řízením a vykazuje hned několik problémů, od příliš malého zkoumaného vzorku po nepříliš přesvědčivý závěr. Několik oslovených vědců bylo ke studii skeptických: „Vzhledem k tomu, že neznáme úplné závěry výzkumu, jsou na místě obavy ze účelového výběru zveřejněných informací,“ řekl pro Ars Technica Michael Lauer z Národních institutů zdraví (NIH), které patří pod americké ministerstvo zdravotnictví. Jasněji tak zřejmě bude až v roce 2017, kdy má NTA uveřejnit kompletní výsledky výzkumu.

Jessikka Aro ví, jaké to je, když se na veřejnosti propírají hříchy jejího mládí. Ve dvaceti brala amfetamin, byla odsouzena k pokutě 300 eur a na webu se kromě této informace objevily i fotky, jak spoře oděná tancuje v nočním klubu v Bangkoku.

Čím si Jessikka Aro vysloužila takovou pozornost? Je to finská investigativní novinářka, která napsala reportáž o ruských trollech ve fabrice na dezinformace v Petrohradě, za kterou letos v březnu získala státní cenu. Pomsta trollů je drsná a novinářka v reportáži The New York Times přiznává, že jejich vinou „šlo všechno v mém životě do háje“.

Nejdříve to byla jen záplava nenávistných mailů, které ji nazývali „kurvou NATO“, v noci měla telefonáty, v nichž jediným zvukem byla střelba ze samopalu, anebo jí posílal emaily její zesnulý otec se slovy „sleduji tě“.

Další útok přišel se zmíněnými „odhaleními“ o její minulosti na webovém proruském serveru MVLehti.net se sídlem ve Španělsku, jenž si však během půldruhého roku získal značnou část čtenářů ve Finsku. „Jessikka Aro pracující pro NATO byla usvědčenou dealerkou drog,“ zněl titulek. Právě Finsko je jedním z důležitých cílů ruské dezinformační kampaně, aby ovlivnilo veřejné mínění Finů, které se stále více přiklání ke vstupu země do NATO.

Novinářka přiznala, že byla sice v mládí odsouzena k pokutě za užívání amfetaminu, ale dealerkou nikdy nebyla. Dvacet šéfredaktorů finských médií se ve společném prohlášení postavilo na obranu své kolegyně a vyjádřilo obavy z „otravy veřejné debaty“ vinou proruských trollů.

Často jsou anonymní, jeden se však ke své aktivitě hrdě hlásí. Jmenuje se Johan Backman, žije ve Finsku, obdivuje Vladimira Putina a tvrdí, že trolluje zdarma a z přesvědčení. Novináři jako Jessikka Aro jsou podle něj agenti Západu a nepřátelé Ruska, a proto si zaslouží zostuzení a útoky, jejichž účelem je odradit další novináře, kteří si teď „dvakrát rozmyslí kritizovat Moskvu“.

I sama Jessikka přiznává, že nabrat odvahu k dalším investigativním reportážím o Rusku nebude lehké. „Dostanou se vám do hlavy a vy začínáte přemýšlet: když jsou schopni dělat tohle, co udělají trollové příště?“

Petrohrad však není jen město trollů, je to pestrobarevná společnost, v níž se mnozí snaží konat dobro. Rádio Svobodná Evropa v sérii reportáží o takových lidech ukazuje například veterinářku Annu Kondratěvu (38), která založila Kočičí republiku. Jejími občany jsou kočky bez majitele. Prezidentem je kocour Vallin (15 let), ale republika by mohla být vlastně také monarchií, neboť má černobílou královnu jménem Dora Maar (podle Picassovy milenky).

Kočky tuto republiku opustí, když se jich někdo ujme, což prý se děje průběžně a často (na 700 koček za loňský rok). Kočičí republika je populární, pořádá kurzy pro milovníky zvířat a stává se také jakousi neformální seznamkou – z návštěvníků těchto kurzů už se zrodilo šest manželství.

Anna se před časem odstěhovala z města se svým manželem do lesů poblíž, kde vychovávají své tři děti, mají samozřejmě tři kočky a psa, jemuž je 17 let. Věří, že zvířata jsou barometrem nálad ve společnosti. Ta se dost zásadně zhoršila po anexi Krymu v roce 2014, která se projevila zvýšeným počtem opuštěných zvířat.

Jedním z důvodů je, že spousta lidí z Ruska emigrovala a zvířata s sebou nevzala. Dalším důvodem je ekonomická krize, když lidé přestali domácím miláčkům kupovat konzervy a začali je krmit zbytky od stolu. To vedlo ke zhoršení zdraví zvířat. „Nejsem šťastná z toho, co se děje v Rusku. Ale k tomu, abychom vyřešili velké problémy, měli bychom začít nápravou malých problémů kolem nás. I drobné skutky můžou měnit svět,“ říká Anna.

Oxford Street, Londýn • Autor: REUTERS
Oxford Street, Londýn • Autor: REUTERS

„Pokud se vás zeptám, jaké je nejzkorumpovanější místo na zemi, možná mi řeknete, že je to Afghánistán, možná Řecko, Nigérie nebo jižní Itálie, ale já vám řeknu, že je to Velká Británie.“ Těmito slovy oslovil publikum na britském literárním festivalu Roberto Saviano, slavný italský autor knih o mafii, který musí žít v utajení kvůli hrozbám, že bude zavražděn.

A pokračoval: „Není to byrokracie, není to policie ani politika. To, co je zkorumpované, je finanční kapitál. 90 procent vlastníků kapitálu v Londýně má sídla firem v daňových rájích. Jersey a Kajmanské ostrovy jsou branami ke špinavým penězům v Evropě a Británie je zemí, která to umožňuje.“

Všichni jsme už slyšeli, jak důležité je odpočívat a jak důležité jsou přestávky v práci,začíná svůj blog Jessie Wood. Ale jak správně odpočívat, jak správně tyto přestávky využívat?

Autorka přiznává, že často si jen odskočí na Twitter a pak se vrátí k práci, jenže to prý je špatně. Nesčetné studie prokázaly, že dělat si přestávky a odpočívat je velmi důležité a dramaticky zlepšuje výkon. Nesmíte mít přitom výčitky, že právě nic neděláte, protože právě odpočinkem získáváte potřebnou energii a tvořivost. Náš mozek prostě potřebuje přestávky.

Tady jsou nejlepší metody, jak takovou přestávku nejlépe využít. Dívejte se na hezké obrázky, například zvířátek. Studie ukázaly, že mozek se při pohledu na ně nastartuje díky starým instinktům, které v nás zvyšují energii potřebnou k ochraně těchto mazlíčků. Tato energie vám pak pomůže při tvořivém řešení problémů.

Můžete si také kreslit. Bezděčně, jen tak. Bezcílné škrábání umožňuje mozku bezmyšlenkovitě bloumat, což ho nabíjí energií. Jednou z nejúčinnějších metod je ale čtení beletrie, kdy se odpoutáte od sebe sama a ponoříte se do fikce, která rozvíjí obrazotvornost. Když se pak vrátíte do reality, bude váš mozek odpočatý a opět tvořivý. No a pak je tady samozřejmě krátký spánek, někdy stačí i deset minut, nebo naopak fyzická aktivita, kterou doporučují další studie.

V podstatě je jedno, jakou formu přestávky a odpočinku zvolíte, jen se nebojte si ji v práci dopřát. Nemějte výčitky svědomí, neboť ve skutečnosti jen zvyšujete svůj výkon.

Video: Zapomenuté děti čínských vězňů.

Kulturní tip: TRON: Legacy. Prima Cool 1.6.2016  23:45

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikneE-mail:Denní menu Respektu (zajímavé články z médií každý všední den)Výběr z obsahu nového vydání týdeníku RespektTOP články týdne na Respekt.czZobrazit předchozí newslettery

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].