Navalnyj je mrtev. Probudí osud zavražděného politika Rusy z jejich zotročení?
Vítězství svobody v Rusku se nedožil, ale jeho odvaha může posilovat další
Ruský prezident Vladimir Putin zabil svého nejznámějšího politického odpůrce Alexeje Navalného. Navalného smrt v sibiřském lágru představuje úspěšné završení Putinovy dlouhodobé snahy. Před čtyřmi lety se agenti tajných služeb pokusili na příkaz Kremlu Navalného zavraždit nervově paralytickou látkou novičok, ale pokus díky rychlé lékařské pomoci nevyšel. Z následků atentátu, kdy ho delší dobu provázely kruté bolesti a musel se znovu učit chodit a mluvit, se léčil v Německu, jehož tehdejší kancléřka Angela Merkel to rodině osobně nabídla.
Když se zotavil, odjel v lednu 2021 zpátky do Ruska, kde byl přímo na letišti v Moskvě okamžitě zatčen a obviněn z porušení pravidel policejního dohledu: kvůli léčbě otravy totiž nemohl docházet na pravidelné policejní kontroly uvalené na něj soudem coby součást jednoho z jeho předešlých trestů. Už za mřížemi byl pak odsouzen v několika vykonstruovaných procesech k dlouhým trestům.
Navalnyj zemřel ve svých čtyřiceti sedmi letech, nedlouho před dalšími prezidentskými volbami, v nichž Putin opět kandiduje (se čtyřletou pauzou, kterou strávil v roli premiéra, stojí v čele Ruska od roku 2000). Fakt, že ruskému prezidentovi nestačilo jeho uklizení za mříže, ale že se ho chtěl – všem na očích – úplně zbavit a umlčet ho, ukazuje, že měl ze svého kritika strach. To, že se Navalnyj nezlomil po své otravě, nezůstal v pohodlí a relativním bezpečí zahraničního azylu se svojí ženou a dvěma dětmi, ale znovu se vydal do Ruska, kde z domácí půdy – během různých vystoupeních před soudy a v dopisech, naposledy nedlouho před svojí smrtí – ostře a často sarkasticky a s vtipem kritizoval prohnilost, zkorumpovanost a násilnost Putinova režimu, ukazoval, že se diktátora nebojí.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu