0:00
0:00
Ve hvězdách23. 9. 20234 minuty

Váhání, které (možná) zachránilo svět

26. 9. 1983

Jaderný armagedon...
Autor: Bettmann

Respekt Speciál: Rozpolcená Amerika

100 stran o Americe před volbami jen za 99 Kč * Reportáž z míst, kde se bude skutečně rozhodovat * Přežije americký sen? * Koho zvolí peněženka * Rozhovor s Timothym Snyderem * České sny o Americe * Proměny westernu a další. Objednejte si tištěné vydání nebo čtěte/poslouchejte speciál na webu a v mobilní aplikaci (digitální podoba je součástí předplatného Respektu).

V noci z 25. na 26. září roku 1983 panoval na sovětské vojenské základně Serpuchov-15 klid. Účelem tajné stanice v podzemním bunkru nedaleko od Moskvy bylo vyhodnocovat riziko jaderného útoku ze strany NATO – a v případě, že by k němu došlo, okamžitě informovat velení armády, aby měl Sovětský svaz dostatek času k odvetnému úderu. Čtyři minuty po půlnoci se ale na velitelství náhle rozezněl alarm ohlašující útok a počítačový systém sbírající informace z radarů ukazoval, že z USA na SSSR letí pět mezikontinentálních raket.

Tu noc na základně velel podplukovník Stanislav Petrov. Předpis mu velel na přístrojích zkontrolovat, zda se nejedná o falešný poplach, a v opačném případě útok hned hlásit nadřízeným v Moskvě, aby ještě před dopadem nepřátelských hlavic stihli odpálit vlastní. „Trvalo by méně než půl hodiny, než by rakety dorazily na naše území. A já musel velení nechat dostatek času k odvetnému útoku,“ vzpomínal později na osudnou noc.

... a jeden muž, který mu možná zabránil. (Stanislav Petrov u sebe doma v roce 2004)
Autor: South China Morning Post
... a jeden muž, který mu možná zabránil. (Stanislav Petrov u sebe doma v roce 2004)
... a jeden muž, který mu možná zabránil. (Stanislav Petrov u sebe doma v roce 2004) Autor: South China Morning Post

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc