Poslouchat žízeň
Proč jsou obvyklá doporučení pitného režimu trochu na vodě
Letní vedra přicházejí a dá se očekávat, že v rukou pozemšťanů korzujících ulicemi rozpálených měst se brzy opět objeví lahve s vodou. Doporučení „hodně pít“ a předejít tak dehydrataci patří k evergreenům posledních dekád a globální změna klimatu mu přidává na naléhavosti. Občas se skoro zdá, že člověk pro své zdraví nemůže udělat nic jednoduššího než prolévat tělo od rána do večera tekutinami. Ale čím dál víc odborníků v poslední době napadá kacířská myšlenka: Co když celá ta mánie stojí tak trochu na vodě?
8 x 8 anebo víc
Není sporu, že voda je k životu nezbytná. Tvoří polovinu objemu lidského těla, v němž plní řadu funkcí od dopravy výživy k buňkám přes promazávání kloubů až po regulaci teploty. Ostatně člověk bez vody vydrží naživu jen pár dnů. Snad proto se v odborných kruzích v průběhu 20. století zrodila touha doporučit veřejnosti žádoucí denní kvantitu tekutin.
Nejčastější rada, kterou Anglosasové znají pod pojmem 8 x 8 (osm sklenic po osmi uncích) a Češi spíše pod výsledným součinem rovnice – tedy zhruba dva litry –, postupně zlidověla a s nástupem léta je každoročně připomínána lékaři i odborníky na výživu. Objem dvou litrů (někdy i dvou a půl) bývá udáván jako minimální, o vodě se často mluví v duchu pravidla „čím víc, tím lépe“. S dodatkem, že řádná hydratace přináší řadu dalších benefitů: omlazuje pokožku, snižuje nadváhu nebo zvedá náladu.
Už v roce 2007 ale zjistila dvojice amerických lékařů, že původ doporučení leží ve zkresleném čtení…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu