Procházíme prý „nejvýraznější demografickou proměnou v dějinách lidstva“, do deseti let bude na Zemi poprvé žít více starých lidí než dětí. V příštích desetiletích se díky tomu změní vše od reklamy přes volební kampaně až po design chodníků
„Starší pár zoufale shání dceru,“ stálo v inzerátu, který podali
Tchien Če-tung
a jeho žena. Jejich jediný syn odjel z čínské provincie Wu-chan pracovat do Kanady a oni tu zůstali na stará kolena sami. Rozhodli se tedy najít náhradní dospělé dítě, které se o ně postará. Jako protislužbu nové „dceři“ slíbili odkázat svůj apartmán. Sami nevěřili svým očím, když jim během několika dní na inzerát odpovědělo přes 100 potenciálních „dcer“. Pár nakonec od nápadu ustoupil kvůli nesouhlasu jejich skutečného syna, ale příběh, který vloni popsal týdeník Newsweek, dnes v Číně není ojedinělý.
„Adoptování“ dospělých dětí, které bývalo běžné ve feudálních časech, je jedním ze způsobů, jak se Číňané vyrovnávají s rychlým stárnutím obyvatelstva. Očekávaná průměrná délka života totiž od roku 1950 stoupla ze 40 na více než 70 let. Současně kvůli politice jednoho dítěte a migraci do bohatých měst u východního pobřeží stárnoucím lidem chybí děti, které by plnily svou konfuciánskou povinnost a ve stáří o ně pečovaly.
Čína, a zatím s výjimkou…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu