Byt za svobodu
Írán propustil z nechvalně proslulého vězení Evín sedmašedesátiletou Američanku íránského původu Haleh Esfandiariovou.
Írán propustil z nechvalně proslulého vězení Evín sedmašedesátiletou Američanku íránského původu Haleh Esfandiariovou. Ředitelka blízkovýchodního programu Mezinárodního střediska pro akademiky Wodroova Wilsona a držitelka dvojího občanství strávila ve vězení více než tři měsíce a před propuštěním musela zaplatit kauci ve výši 320 000 dolarů. Jako zástava ke složení kauce posloužil byt třiadevadesátileté nemocné matky paní Esfandiariové, kterou americko-íránská akademička přijela navštívit.
Paní Esfandiariová je jednou z několika Američanů íránského původu, které íránský režim v posledních měsících buď uvěznil, nebo jim brání v odjezdu ze země. Patří k nim také novinářka perského vysílání Rádia Svobodná Evropa se sídlem v Praze paní Parnaz Azímová, které byl po příjezdu zabaven pas a před vězením ji zachránilo složení kauce ve výši 550 tisíc dolarů (viz Respekt č. 24). Parnaz Azímová stále nemůže z Íránu odcestovat, a je tedy v podobné situaci jako právě propuštěná Haleh Esfandiariová, jíž ani po složení kauce íránské úřady nevrátily cestovní doklady.
Proti vězněným nebo zadržovaným Američanům íránského původu jsou vznášena obvinění ze špionáže a přípravy státního převratu, byť není jasné, nakolik jsou tato obvinění oficiální a nakolik se objevují pouze v íránských médiích.
Můžete jít, Lariso
Larisa Arapová si minulý týden mohla být konečně jistá, že není blázen. Ruskou novinářku, členku opozice vedené světově proslulým šachistou Garrim Kasparovem, propustili z psychiatrické léčebny po 46 dnech nedobrovolné hospitalizace. Komise vyslaná do města Apatity v Murmanské oblasti na severu Ruska ombudsmanem Vladimirem Lukinem zjistila, že pro hospitalizaci novinářky není žádný důvod. Předtím proti zadržení v léčebně protestovala u soudu rodina Arapové, ale bez výsledku.
Před dvěma měsíci publikovala investigativní novinářka v opozičních novinách Pochod disidentů text o tom, jakým způsobem jsou léčeny děti v ruských psychiatrických zařízeních. Poukazovala zejména na metody, jež se spíše blíží mučení než opravdové léčbě. Podle svědectví rodičů i dětí šlo zejména o příliš časté používání elektrošoků.
Když šla na začátku července Larisa Arapová na běžné lékařské vyšetření, nezbytné k žádosti o nový řidičský průkaz, lékař, který znal její články, zavolal policii a nechal ji internovat v psychiatrické léčebně. Organizace monitorující zločiny proti lidskosti spáchané na novinářích Reportéři bez hranic konstatovala, „že ožily vzpomínky na ty nejtemnější časy a metody sovětského režimu, kdy byli disidenti umlčováni za branami psychiatrických zařízení“.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].