2005/52
Přílohy
Civilizace
Jak reformovat vysoké školství
Daniel Münich, Štěpán Jurajda
Kaleidoskop
Zdeněk Lukeš
Na prahu globální deprese
Jindřich Kalous
Málokdo dnes už zpochybňuje, že ve světě se něco děje, pokud jde o těžbu ropy, ropné trhy a navazující byznys, od petrochemie až po benzinové pumpy. To „něco“ dostalo zjednodušený anglický název Peak Oil a do češtiny se to dá přeložit různě, třeba jako Ropný zlom. A to znamená, že lidstvo od počátku průmyslového využívání ropy vytěžilo polovinu veškerých světových ropných zásob a od nynějška světová těžba, dosud vždy jen rostoucí, začne stagnovat a posléze klesat.
Dopisy
Kultura
Kam chodí umřít levné desky
Michal Bystrov
Castrovy Pompeje před zánikem
Viktor Šlajchrt
K nejpopulárnějšímu světskému čtivu středověku patřily vedle rytířských románů fantastické cestopisy. Novověk krátce po svém nástupu oba žánry ironicky přehodnotil: Cervantes vymyslel rytíře smutné postavy, Jonathan Swift zase kapitána Lemuela Gullivera, jenž na svých výpravách zabrousil mezi obry i trpaslíky, poznal říši moudře spravovanou koni, ale také země ovládané nejabsurdnějšími způsoby. Ke starým fantastických cestopisům i jejich gulliverskému zgrotesknění se nyní svérázným způsobem přiřadila publikace Michala Cihláře a jeho manželky Veroniky Richterové Cuba v detailech.
Nová generace hlásí Restart
Petr Třešňák
Hroší muž skolil Moskvu
Viktor Šlajchrt
Scéna
Mimochodem
Viktor Šlajchrt
Co se děje ve světě
Jiří Hrabal
Kulturní tip
Petr Třešňák
Kniha Kde končí pustina amerického sociologa a historika Theodora Roszaka, kterou vydalo nakladatelství Prostor, patří k důležitým dílům myšlení 20. století. Český překlad vychází sice až dvaatřicet let po originálním vydání, ale Roszakovy úvahy o společnosti, přírodě a transcendentalitě neztrácejí platnost.
Televize
Petr Třešňák, Viktor Šlajchrt
Výstava
Marek Pokorný, Petr Třešňák
Divadlo
Jaroslav Pašmik
Politika
Zahraničí
Svět kolem
Zbyněk Petráček
S CIA za hranice všedních dní
Jiří Sobota
Vydařená dovolená vypadá jinak – když se německý občan libanonského původu Chálid al-Masri v roce 2003 vypravil do Makedonie, byl zatčen policií a předán agentům americké tajné služby CIA. Ti ho obratem vyvezli do Afghánistánu, kde byl pět měsíců vyslýchán. Al-Masri tvrdí, že byl v průběhu svého zadržení vystaven bití a jiným „donucovacím“ technikám. Pak ho Američané vrátili do Německa – šlo prý o nešťastnou záměnu s mužem téhož jména podezřelým ze spolupráce s al-Káidou. Němec al-Masri se dnes soudí s americkou vládou o náhradu škody. Není sám.
Konec starých časů
Luboš Palata
Těm, kdo nemají proud
Robert Mikoláš
První indián je tu
Markéta Pilátová
Indián se širokou dobrosrdečnou tváří si s ulehčením sundává z hlavy hornickou helmu, symbol nezaměstnaných z cínových dolů, a jde oslavovat zasloužené vítězství. Jmenuje se Evo Morales Ayma, a když se před 46 lety narodil v rodině negramotných rolníků v chudé chatrči uplácané ze slámy a bláta, nikdo by si nepomyslel, že se stane nadějí pro většinu bolivijských obyvatel indiánského původu.
Ekonomika
Postsovětský tygr slábne
Miroslav Zámečník
Třikrát na okraj
Marek Pokorný
Evropa budoucnosti v irských ulicích
Jiří Sobota
Dorty přicházejí z východu
Tereza Nosálková
V českých restauracích a cukrárnách „zuří“ nečekaný konkurenční boj. Zasloužila se o něj náhoda a také starý recept, který si před časem do Česka přivezli přistěhovalci z východu. Celé to je příběh pohádkového úspěchu cizinců v Česku a má jméno medovník.
Domov
Tichý světec z Kyjova
Jaroslav Spurný
Miroslav Tichý pochopil krásu žen
Podej mi pouta a projdem Václavák
Jan Kovalík
Na reklamní neony a vánoční výzdobu padá prosincový sníh s deštěm a máčí uniformy policistů, kteří brouzdají nahoru a dolů Václavským náměstím v pětičlenných skupinách.
Sbohem, BBC
Jaroslav Pašmik
Tenhle článek musí začít jako nekrolog: zánik české redakce BBC po šestašedesáti letech vysílání představuje skutečně citelnou symbolickou ránu pro náš mediální prostor.
Co změnil poslanec Melčák
Marek Pokorný
„Jestli to stihnu zpracovat a zformulovat, tak se to pokusím změnit,“ říkal v polovině listopadu poslanec ČSSD Miloš Melčák nad novým zákonem o zadávání veřejných zakázek, když mu Respekt ukazoval, jak i nový zákon umožní nastavit „veřejnou“ soutěž tak, aby již předem byl znám vítěz.
Odhodlání sedláka Mičky
Jáchym Topol
Petr Mička s ženou Terezou a pěti dětmi farmařil na březích řeky McKenzie ve státě Oregon. Pak přesídlil do vysněné usedlosti v Čechách a časy přitvrdily.
Komentář
Štěstí, že máme Tůmu
Marek Švehla
Předvánoční klídek narušila nečekaná událost, ke které by bylo dobré se hned v lednu zase vrátit. Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma rázně zkritizoval politiky za to, jak lehkomyslně rozhazují.
Špetka soli v dobré zprávě
Jaroslav Spurný
Policie uspořádala velký zátah a zbavila jednu z turistických výkladních skříní Česka – pražské Václavské náměstí – dealerů drog, prostitutek, pasáků a kapesních zlodějů.
To svůdné slovo spekulant
Marek Švehla
Problém nejsou ti, kteří něco koupí a se ziskem pak prodají, ale stát lhostejný k soukromému vlastnictví.
Zeman hromadného ničení
Erik Tabery
Není sporu, zažíváme návrat Miloše Zemana. Premiér Paroubek jej vytáhl zpět a používá ho jako zbraň hromadného ničení. Taková zbraň se ale může obrátit i proti svému majiteli. My ostatní bychom se měli obrnit rouškami, protože éter zaplaví nová chřipka vulgarity a hlouposti.
Ve hvězdách
Petr Třešňák
Přesně před dvaceti lety, poslední den vánočních svátků roku 1985, se kdosi vloupal do chaty ve rwandském pohoří Virunga a mačetou tu zavraždil třiapadesátiletou ženu. Pachatel nebyl nikdy dopaden, už o tři roky později se ale osudu jeho oběti ujali hollywoodští scenáristé.
Stín nad slovenským snem
Martin M. Šimečka
Slovensko si v posledních letech užívá obdivu světových i českých médií za ekonomické reformy. Přednášky ministra financí Ivana Mikloše v zahraničí jsou odměňovány potleskem vestoje. Zrodil se stereotyp o slovenském úspěchu.