2005/39
Editorial
Editorial
Marek Švehla
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
v novém Respektu jsme se pro vás snažili zachytit několik aktuálních témat, která přinesl minulý týden. Odchod Stanislava Grosse z politiky, obrodu Strany zelených a smrt Simona Wiesenthala. Jeho příběh je pro nás učebnicovým příkladem toho, jak i z naprostého dna, na němž se Wiesenthal za války ocitl, lze díky vlastní odhodlanosti měnit svět k dobrému. Respekt v dřívějších letech publikoval se Simonem Wiesenthalem dva rozhovory. Zájemci je celý tento týden mohou najít volně přístupné na našich webových stránkách. V rubrice ekonomika určitě nepřehlédněte naši reportáž o utajeném pěstování geneticky modifikovaných rostlin v České republice. Dále bych ještě rád upozornil na titulní článek čísla, v němž analyzujeme, proč mají Rakušané a Němci strach pustit si do země české zaměstnance.
Přeji inspirativní čtení.
Zahraničí
Svět kolem
Zbyněk Petráček
Vyhrožuj Bombou, a máš klid
Radek Palata
Zloděj křičí: Chyťte zloděje!
Bohdan Kopčák
Co si pomyslet o zásadních změnách na Ukrajině počátkem září? Byla to skutečná očista revoluce, nebo pouhý boj o koryta? Odpověď může dát výhled od parlamentních voleb chystaných na konec března. Teď se neví, bude-li pro vstup do jednokomorového parlamentu, Verchovné rady, platit dnešní tříprocentní, pětiprocentní, nebo dokonce sedmiprocentní hranice a bude-li stejná laťka nastavena pro jednotlivé strany i jejich koalice.
Zn.: Kdo určí lídra země
Jaroslav Pašmik, Robert Schuster
Domov
Připomeňme si
Jan Kout
Práce v Unii mizí v dáli
Silvie Lauder
Prostě se usadit kdekoli na kontinentu a sehnat si tam práci – to je jedna ze základních výsad Evropanů sdružených v Unii. Unijním nováčkům je však zatím zapovězena ve dvanácti zemích staré „patnáctky“. A spor o to, zda mají mít noví členové EU stejná pracovní práva jako ti původní, má mnohem větší význam, než by se mohlo na první pohled zdát – hýbe celou Unií, naposled způsobil krach ústavní smlouvy ve Francii. Po roce a půl od rozšíření je tedy čas na bilanci. Naplnily se obavy z bájného levného polského instalatéra? A jak se rozhodne dvanáct obrněných členů příští rok na jaře, kdy se budou rozhodovat, zda svůj trh otevřít, nebo ho nechat zavřený na další tři či rovnou pět let?
Gross exit
Erik Tabery
Zelení našli recept na výhru
Silvie Lauder, Marek Švehla
Pátá nejsilnější strana v Česku se dává do pohybu. Po letech nevýrazných tváří a programů posílá Strana zelených do svého čela jednu z nejvýraznějších osobností české politiky. Víkendový sjezd rozhodl o tom, že do boje s Topolánkem, Paroubkem a Kalouskem postaví Martina Bursíka.
Jak přestat kouřit
Jáchym Topol
Komentář
Glosa
Jaroslav Spurný
Spor o zákoník, který dává moc a bere práci
Marek Hudema
Paroubek blbne
Erik Tabery
Chvílemi to vypadá, že se před týdnem nekonaly volby v Německu, ale v Česku. Sociální demokraté pyšně slaví, občanští demokraté zase zaraženě komentují propad sousedních konzervativců. Nejvíce se ale utrhl ze řetězu premiér Jiří Paroubek – i když ten si masku tvrdého muže čím dál častěji nasazoval už před německými volbami. Odložil svoji počáteční chladnokrevnost, úsměv a umění debaty. Sněmovnu či vládní prostory brázdí s důležitě zachmuřeným čelem, na otázky odpovídá nabroušeně, stěžuje si na spiknutí médií a se zemanovským gustem uráží své opoziční protivníky i koaliční partnery. Jak rychlá proměna.
Ve hvězdách
David Hertl
Když schází vítěz
Zbyněk Petráček
Německé volby skončily špatně. To lze říci už teď, kdy ještě není vůbec jasné, jaký typ vlády a jaký kancléř povede nejvýznamnější zemi EU. Lze to říci i při vědomí faktu, že v zastupitelské demokracii má volič vždy pravdu a jeho verdikt, který se leckomu nemusí líbit, pouze zrcadlí špatnou práci politika. Lze to říci navzdory úctě k tomu, že k urnám se dostavilo 77 % Němců, což je číslo, které v Evropě vyráží dech a například Britové či Francouzi mohou pouze závidět. Nelze tedy nic svádět na zkreslení, manipulace či podvody – a přece je to špatně. Proč vlastně?
Scéna
Kultura
S Tokarczukovou je život sen
Markéta Pilátová
Melodrama v Hitlerově škole
Přemysl Martínek
Je jen málo historických událostí, o kterých se neustále dokola točí filmy, druhá světová válka jim ale bezesporu kraluje. Diváci si zvykli v ní nacházet dramata a různá morální poselství a její filmová zpracování také tradičně provázejí nekonečné spory nad ideologickým vyzněním a historickou věrností. Minulý týden přišlo do českých kin další z „válečných“ děl – německý snímek Napola. Někoho možná osloví melodramatický příběh z prostředí nacistického školství, daleko spíš je ale film důkazem toho, že válečné téma se v poslední době proměnilo v tvůrčí past.
Válka o adrenalin
Petr Třešňák
Česko se na pár týdnů proměnilo ve významnou fotografickou křižovatku: krom jiného je tu k vidění přehlídka nejlepších novinářských snímků loňského roku World Press Photo a velká retrospektiva dokumentaristy Antonína Kratochvíla v brněnském Domě umění. Obě výstavy si říkají o srovnání. Víc než kdy dřív totiž nad nimi vyvstává otázka, co nám v současné bezbřehé záplavě obrazů může ještě fotožurnalistika nabídnout.
Civilizace
Sartoriho cesta do středu země
Pavel Barša
Kaleidoskop
Petr Jakeš
Nesnesitelná lehkost vědy
Zdeněk Slanina
Byla to největší blamáž v moderních dějinách vědy. Psal se březen 1989 a věhlasní elektrochemici Stanley Pons a Martin Fleischmann si na Utažskou univerzitu sezvali televizní štáby, aby v přímém přenosu informovali desítky milionů diváků o převratném objevu nedozírného významu: Podařilo se nám otevřít cestu k definitivnímu vyřešení energetických problémů lidstva, chlubili se. Během jediného týdne však bublina splaskla.
Ekonomika
Utajený Frankenstein
Marek Pokorný
V českém zemědělství došlo počátkem roku k přelomové události: jako pátý stát v Evropské unii totiž Česko povolilo pěstování geneticky modifikovaných plodin (GMO). Zatím jde sice jen o pouhých 270 hektarů kukuřice, ale toto množství se může již v příštím roce zmnohonásobit.