1991/4
Domov
Zákony tvrdé ruky
Respekt
Rada obrany státu se na své mimořádné schůzi v Lánech 19.ledna zabývala politickou vojenskou a bezpečnostní situací v Československu.
Pražské matky a životní prostředí
Jarmila Johnová
Pražské matky odevzdaly 10.ledna prostřednictvím kanceláře FS všem poslancům obou sněmoven dopis, ve kterém se vyjádřily ke znění Listiny základních práv a svobod.
Pozor, soukromá bezpečnost
Jaroslav Spurný
Ochranou objektů a lidí se nezabývá pouze armáda a policie, ale také soukromé detektivní kanceláře. Veřejnosti však není známo, co se pod tímto pojmem, vyvolávajícím v podvědomí především spojení s kriminálními romány, skrývá.
Aféra Pithart versus Moldan
Bohuslav Blažek
Ministr pro životní prostředí v české vládě Bedřich Moldan byl 20.prosince 1990 povolán k premiérovi české vlády Petru Pithartovi, který mu sdělil, že by měl okamžitě podat demisi, protože se objevily nové skutečnosti o jeho spolupráci s StB.
Ekonomika
Kdyby se zavřel kohoutek
Petr Janyška
Sověti pro letošek přislíbili 7,5 miliónů tun ropy; zbývá ještě zajistit nejméně šest. Dodávky pod 11 miliónů znamenají příděly. Zásoby benzínu dnes normální: na 14 dnů. Československo je stále závislé na sovětské ropě. Jak se vymanit?
Privatizace bez výjimek
Martin Weiss
Nesmíte s podniky mluvit v tázacích větách - co nám dáte do privatizace - ale pouze ve větách oznamovacích - do privatizace půjde to, to a to.
Komentář
Zvrat v SSSR
Dimitrij Běloševský
Noc z 12. na 13.ledna 1991 rozhodla o osudu oficiálně proklamované perestrojky. Přestavba pokračovala tak dlouho s úspěchy natolik problematickými, že se nakonec vše vrací do starých kolejí. Znamená to však, že se situace v SSSR nezměnila?
Přišel čas myslet na smrt
Jiří Kabele
Živí Litevci odhodlaně brání svými těly parlament, zatímco mrtví leží o kus dál u budovy televize. Iráčani v první linii si vybírají mezi jistou smrtí, nepůjdou-li, a pravděpodobnou smrtí, půjdou-li bojovat.
Boj o kolektivní bezpečnost
Zbyněk Petráček
Válka 21.století, zní častá charakteristika současného konfliktu v Perském zálivu. Televizní divák si ani nepřipouští jiný úhel pohledu než prosté a poměrně rychlé vítězství protiirácké koalice, natož aby uvažoval o budoucím uspořádání této části světa.
Zahraničí
Smír s Araby je možný
Tomáš Pěkný, Lucie Vidmarová
Rozhovor s velvyslancem státu Izrael v ČSFR, panem Joelem Sherem.
Gál alebo Mečiar
Peter Stoličný
Verejnosť proti násiliu ohlásila na poslednom sneme úmysel prebudovať sa na stranu. Len dátum chýbal. A chýba podnes, pretože nie je celkom vyjasnené, či v dnešnej dobe už chce VPN stranou byť.
Nový zdroj napětí
István Lékó
Již několik měsíců se ve střední Evropě hovoří o hrozbě záplavy uprchlíků ze Sovětského svazu. Dnes, po brutálním zásahu Sovětské armády v Litvě, jsou opět nanejvýš aktuální i geopolitické ambice sovětského vedení.
Směr Západ III. Invaze
István Lékó
Maďarsko je jediným státem ve východním bloku, kde problém uprchlíků (v roce 1988 jich bylo zaregistrováno 34 tisíc) existuje už léta. Jelikož tito lidé přišli většinou z Rumunska a jsou maďarské národnosti, solidarita a pochopení ze strany obyvatelstva je značná.
Kultura
Konflikt demokracie a chudoby
Milena Sršňová
Györgi Fekete, náměstek státního tajemníka pro školství a kulturu Maďarské republiky, mluvil na tiskové besedě v Maďarském kulturním středisku v Praze na téma Strategie kulturní politiky Maďarska.
Parlament nezávislé kultury
Milena Sršňová
Parlament nezávislé kultury byl vyhlášen 13.prosince 1990 při setkání zástupců různých uměleckých aktivit v prostorách Artfóra. Požádali jsme jeho mluvčí Josku Skalníka, Milana Knížáka a Ivana M. Jirouse o rozhovor.
Muzeum Warhol
Michal Cihlář, Rudo Prekop
Osud muzea Andy Warhola (přesný název: Múzeum moderného umenia v Medzilaborciach s expozíciou o rodine Andy Warhola) visí na vlásku.
Reklamní standardy
Benjamin Kuras
Subliminální sugesce je jedna z věcí, které jsou v Británii zakázané. Přesněji řečeno je zakázaná tam, kde by subliminální skrytá informace odváděla podvědomou pozornost vnímatele na něco emotivního, co nemá s vlastním výrobkem nic společného.