1991/31
Kultura
Spor o krajinu
Milena Sršňová
Před měsícem jsme uveřejnili několik zásadních námitek k připravovanému zákonu o ochraně přírody a krajiny (Nežijeme v Sámově říši, Respekt 26/1991). Článek zapadl a nevzbudil větší zájem.
Pražský výtvarný kaleidoskop
Olaf Hanel
"Pocta Československu" španělského umělce Antoni Tapiése v Míčovně Pražského hradu je výstava, na jakou čekala Praha dlouho.
Zahraničí
Propast mezi Němci
Pavel Uttitz
Východní a západní část "nového" Německa se dnes neliší geograficky či politicky, ale především na poli ekonomiky a emocí. Ještě loni v létě hlásila zelená vlna německého rozhlasu nepolevující dopravní zácpy na všech hlavních tazích mezi oběma německými státy.
Armáda brání teroristy
Teodor Marjanovič, Věra Krincvajová
První místo, kam se vydáváme, je chorvatský Sisak, město asi 40 km vzdálené od Záhřebu. V noci chceme přespat v autě v nějaké vesnici.
Běsnící tygři
Jaroslav Holman
Šrí znamená šťastný, krásný. U ostrova Lanky (dříve Cejlonu) vyznívá dnes tento oslavný přídomek výsměšně: v zemi, kde na rozloze o něco větší než Slovensko žije 17 miliónů lidí, se od roku 1983 téměř nepřetržitě navzájem pobíjejí Sinhalci a Tamilové.
Strany volebního typu
Vladimír Mlynář
Zhruba před rokem, v době, kdy se vyhrotily spory v OF, začali někteří politici prosazovat model tzv. stran volebního typu, aniž přesně uvedli, jak by si jej v praxi představovali.
Domov
Krev není zboží
Antonín Hradilek
V České republice je za rok provedeno asi 400.000 odběrů krve. O málo větší množství stačí bez velkých obtíží pokrýt potřeby 10 miliónů obyvatel v jiných zemích (500.000 odběrů v Británii, 520.000 v USA).
Lustrace za poplatek
Jaroslav Spurný
Bitva o spoje
Vladimír Mlynář
Spoje jsou nervový systém každého státu. Navíc - v době branného ohrožení země a při živelných pohromách - mají strategickou roli. Je těžké si vůbec představit, že se centrální orgány nebudou moci v případě nutnosti spojit s druhým koncem státu. V dnešním Československu to však už není jen teoretická představa.
Z centra hrozí demokracia
Štefan Klimek
Pred rokom, v čase parlamentných volieb, sa označenie "separatista" používalo na Slovensku ako nadávka. Dnes používa bývalý premiér Mečiar ako nadávku výraz "federalista".
Studená amnestie pro válečné zločince
Zbyněk Petráček
Problém není v agresi
Martin Weiss
Při svém hledání podoby česko-slovenského soužití probírá Bohuslav Blažek nejdříve dva modely psychologické - rozvod a útěk z domova - a zavrhuje je, protože oba vzbuzují u jedné ze stran pocit uraženosti.
Gabčíkovo
István Lékó
Články v maďarských a slovenských novinách týkající se Gabčíkova představují komplikovanou směs informací, indiskrétnosti a ordinérnosti.
Komentář
Slušovice na útěku
Ivan Lamper
Poté, co natahovaná senzace kolem "případu Žák" pomalu bledne, přišla nová bomba: "DAK MOVA Bratislava žaluje Krajský soud v Brně a žádá odškodnění ve výši 230 miliónů Kčs a 30 miliónů USD."
Vadí V.Mečiar a I.Čarnogurský
Milan J. Žitný
Vedomie, že druhé posttotalitné parlamentné voľby nadlho rozhodnú o budúcnosti a politickej orientácii tak Slovenska, ako aj celej ČSFR, nedovoľuje slovenským politikom pokojne spávať.
Bush a Gorbačov
Dimitrij Běloševský
Podřezáváme si vlastní větev
István Lékó
Ekonomika
Soukromník se nemusí nikoho ptát
Jan Macháček
Firma ETS není zajímavá jenom tím, že je soukromá, že vyrábí a prosperuje. Pozoruhodné je, jak se tu organizuje práce, jak vznikají nápady a jak rychle dostanou prostor.
Strašák zahraničního kapitálu
Pavel Vrecion
Komunisté, nejen v Československu, ale i v jiných socialistických státech, po staletí vyhlašovali programy růstu a všeobecného blahobytu a svobody. Výsledkem byl vždy úpadek, všeobecná mizérie a represe.