1991/2
Zahraničí
Vítězem Gorbačov?
Dimitrij Běloševský
O Gorbačovově vítězství na 4.sjezdu lidových poslanců SSSR nelze vcelku pochybovat. Opět jsme byli svědky brilantní manipulace, kdy statistům vcelku ani nezbýval čas, aby si důkladně uvědomili, co vlastně schvalují.
Řešení v nedohlednu
Eugen Mihai
"Na silvestra bez Iona!"- to je jedno z hesel, která provolávali účastníci bukurešťských demonstrací. Po týdnech relativního klidu, nepříjemně připomínajícího léta pražské "konsolidace", rumunská politická scéna opět vřela.
Pátý asijský tygr?
Ivana Grollová
V předvečer 10.prosince 1989, Dne lidských práv, poprvé vystoupili představitelé mongolské opozice na hlavním ulánbátarském náměstí. Zaměstnáni vlastní revolucí jsme neměli příliš času sledovat jejich úspěchy a neúspěchy.
Ion Iliescu a český rok 1968
Eliška Meissnerová
Dnes, kdy se zájem zahraniční veřejnosti často obrací k protestním akcím rumunských studentů, uveřejnil prestižní temešvárský list Timisoara svědectví bývalého posluchače právnické fakulty v Bukurešti pana Gheorghe Avrama.
Tetička BBC
Benjamin Kuras
Lidstvo se dělí na tři typy: a)ti, kdo pracovali pro BBC, b)ti, kdo pracují pro BBC, c)ti, kdo budou pracovat pro BBC. Napsal před lety anglomaďarský humorista George Mikes, tehdy už člen kategorie a).
Albánie na rozcestí
Julie Stejskalová
Po celý uplynulý rok přicházely z Albánie signály stupňující se nespokojenosti - informace o demonstracích a pokračujících útěcích ze země. Ačkoliv režim nadále tvrdě potíral jakýkoli odpor, přece jen bylo jasné, že Ramiz Alia již nekráčí slepě ve šlépějích svého předchůdce Envera Hodži.
Dálná Arábie je blízko
Jáchym Topol
S Egyptem obchodujeme od roku 1956, kdy se Československo začalo podílet na plánu rozvoje egyptského průmyslu a zároveň se rozběhl náš vývoz zbraní. Ještě v roce 1986 jsme poskytli Egyptu úvěr ve výši 170 mil.USD.
Rozhovor
Kultura
Pozor, televize je lupa
Bohuslav Blažek
A jako taková zvětšuje nejen chytrost, ale i její opak. Je krutým sebeklamem myslet si, že když někoho zajímavého udělala ještě zajímavějším, učiní tak s každým. Je to však sebeklam tak svůdný, že můžeme být jeho svědky den co den.
NG: Uhde, Masák, Kesner
Milena Sršňová
V minulém čísle jsme uveřejnili Stanovisko odborných pracovníků Národní galerie. Současně jsme požádali ministra kultury Milana Uhdeho a Miroslava Masáka, vedoucího kulturního odboru Kanceláře prezidenta, aby se k problému vyjádřili.
Ekonomika
Jak ministr v porcelánu
Bohuslav Blažek
Ministr průmyslu ing.Vrba má svou etickou vizi, jak by mělo fungovat naše hospodářství. Za předpoklad spravedlnosti považuje konkurenci se stejnými podmínkami pro všechny. Z tohoto mravního imperativu nechce ustoupit ani v případě Tomáše Bati, který u nás má jak vášnivé odpůrce, tak neméně vášnivé zastánce.
Cíl reformy trvá
Ivan Svítek
Liberalizace cen už je tady. Za poslední dva měsíce jsme toho o ní slyšeli tolik, že už jsme zapomněli, o co při ní jde. Většina lidí se domnívá, že liberalizace cen je konečně ta reforma, od které toho tolik očekávají, případně které se tak obávají. Nic nemůže být dále od pravdy.
Domov
Pokračování „Případu Matzner”
Bedřich Karel
V loňském 37.čísle časopisu Respekt byla publikována informace Liberálně demokratické strany, která se týkala spolupráce bývalého tajemníka LDS se Státní bezpečností.
OF - konec nebo začátek
Ivan Gabal
Zažili jsme v posledních měsících rozpad mnoha opor minulých let, a to navzdory velkým rizikům, které s tím byly spojeny. Rozpadl se trh RVHP, ačkoli zajišťoval odbyt našeho jinak těžko prodejného zboží a přísun jinak těžko získatelných surovin a energií.
Akademická svoboda
Milena Šindelářová
Vystoupením v listopadu 1989 studenti opět získali kredit, který předchozí generace beznadějně prošustrovala. Dostali ve všech oblastech zelenou - pochopitelně především na svých školách.
Strana pravého středu?
Petr Janyška
Respekt si objednal průzkum názorů obyvatel Prahy na vývoj OF. Výsledek: silné ztotožnění voličů s Fórem, důraz na kontinuitu. Třetina pro hnutí, polovina pro stranu, ovšem pro stranu bez pevné struktury.
Komentář
Konfidenti
Tomáš Pěkný
Byl-li v něčem náš nedávný život dokonalý, pak v tom, jak byl do detailů profízlován. Mnozí naši přátelé a známí proto odešli ze země. Zaskočili nás pak tím, jak rychle - za rok, za dva, někdy za pár měsíců ztratili cit pro naše poměry, vyvlékli se z nich jako z nemoci.
Problémem není poušť, ale zaslíbená země
Jiří Kabele
Je to už dávno, co egyptský faraón vzkázal Mojžíšovi, ať si Židi táhnou. K nám tento vzkaz dorazil zhruba před rokem. Zaskočil nás, a tak diskutujeme o tom, zda poušť oddělující nás od zaslíbené země tržního hospodářství a fungující demokracie je vůbec průchodná.
Časovaná nálož
Jaroslav Spurný
V poslední době se opět začalo hovořit o tajných spolupracovnících Státní bezpečnosti. Podle poznatků vyšetřovací komise k 17.listopadu 1989 se objevují agenti i mezi poslanci, kteří prošli jarními a podzimními lustracemi bez úhony.