1991/15
Zahraničí
Nezávislost v rámci SSSR
Václav Černý
9.dubna, v den druhého výročí tbiliského masakru, Republika Gruzie - jak se tato země od 14.listopadu 1990 oficiálně nazývá - vyhlásila nezávislost.
Bouřlivé Německo
Zbyněk Petráček
V sobotu 13.dubna byla Birgit Breuelová jmenována novou ředitelkou berlínského Úřadu pro správu státního majetku (Treuhandanstalt). Byla tak prozatím uzavřena vražda Detleva Karstena Rohweddera, předchozího šéfa privatizačního úřadu, v noci z 1. na 2.duben.
Modré prapory opozice
Zuzana Smékalová
Ústřední výbor Bulharské komunistické strany (BKS) odsoudil vstup vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.
Soukromá výroba a přeškolování
Petr Janyška
Do Prahy přijel minulé úterý na jednodenní návštěvu švédský ministr financí Allan Larsson. Jeho cílem bylo seznámit se s hospodářskými záměry našich ministrů a s podobou, jakou dnes má čs.reforma.
Cesta po jihoamericku
Martin Weiss
K nejzajímavějším projevům konference patřilo vystoupení člena Výboru OSN pro rozvojové plánování a autora ekonomického bestselleru nedávných let "Další cesta: neviditelná revoluce ve třetím světě", peruánského ekonoma Hernanda de Soto.
Politika a svědomí a smrt
Jáchym Topol
Pár stovek tun nejnutnější pomoci se už na padácích mezi kurdské uprchlíky sneslo. Zásobování z letadel často vázne kvůli špatnému počasí.
Masakr Vietnamců v Sofii
Respekt
Po rozhovoru s panem Pham Duc Binh (studentem čtvrtého ročníku sofijské konzervatoře) dne 1.4.1991 jsme shromáždili následující fakta o masakru Vietnamců v Sofii dne 17.3.1991, o němž již proběhly stručné zprávy ve sdělovacích prostředcích.
Kultura
Bílá místa
Bohuslav Blažek
Co všechno dobrého nám odepřeli, čemu jsme se vyhnuli sami - za posledních čtyřicet let i dříve. Pamětníci, kritičtí duchové a exulanti, pomozte nám identifikovat bílá místa naší kultury a civilizace.
Muzea a veřejnost
Milena Sršňová
Pozvali jsme do redakce skupinu odborníků z pražských muzeí, abychom diskutovali o současných problémech jejich práce.
Domov
Týden v ČNR
Darina Andělová
Týdenní přehled dění v ČNR.
Peníze jsou naše zbraň
Jan Macháček
Federální odborový svaz horníků, geologů a chemiků má 350.000 členů. Patří k těm svazům, které Vladimír Petrus označil za radikálnější. Je tomu tak skutečně? Na otázky odpovídá místopředseda svazu.
Budoucnost je v našich rukou
Karel Dyba
Ministr pro hospodářskou politiku a rozvoj ČR K.Dyba k rozhovoru s V.Petrusem.
Týden ve FS
Milena Šindelářová
Týdenní přehled dění ve FS.
Jak se ke změnám staví řadoví odboráři?
Jaroslav Spurný
Jak se ke změnám staví řadoví odboráři? To se dotazujeme předsedů ZVO velkých podniků.
Odborář odjinud
Jaroslav Spurný, Lucie Vidmarová
A.Scargill začal v 15 letech pracovat v dolech Woolley Colliery severně od Barnsley a brzy zde získal první zkušenosti v průmyslové agitaci. Stal se členem Ligy mladých komunistů.
Protivník nebo partner?
Jaroslav Spurný
Nástupnická práva po Ústřední radě odborů zdědila Majetková správní a delimitační unie odborových svazů. Komunistické odbory po sobě zanechaly majetek v hodnotě zhruba 12 miliard korun, z toho asi tři čtvrtiny v nemovitostech.
Komentář
Federace na Hanou
Martin Hybler
Otázka státoprávního uspořádání na sebe v Čechách a na Slovensku strhuje možná až přílišnou pozornost a stává se jakousi osou politické debaty.
Nezávislosť Slovenska
Tina Matulová
Nezávislé združenie ekonómov Slovenska vzniká 20. decebmra 1989.
Hýčkaný dinosaurus
Zdeněk Vašíček
Sovětské impérium je na pokraji kolapsu a ten bude trvat, jak tomu u dinosaurů bývá, mnoho desetiletí, možná stejně dlouho jako jeho dosavadní existence.
Mandát poslance
Benjamin Kuras
Poslanci Federálního shromáždění, kteří z OF přestoupili do Sociálně demokratické strany, se ohrazují tvrzením, že mají právoplatný mandát svých voličů.
Senjuk kontra Rychetský
Milena Šindelářová
Počátkem dubna se z parlamentu se rozšířila zpráva, že poslanec Rostislav Senjuk (ve volbách OF, dnes nezávislý) hodlá v příštích dnech požádat své kolegy o podporu při vyslovení nedůvěry Pavlu Rychetskému.