Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Sociální sítě, Společnost

Skutečnost, nebo parodie? Jiří Ovčáček mate český Facebook

Třikrát z místního internetu a sociálních sítí

Jiří Ovčáček • Autor: ČTK
Jiří Ovčáček • Autor: ČTK

Nemáte čas ani chuť sledovat desítky hodin denně web a sociální sítě? Nevadí - tenhle přehled vám může být snadno dostupnou náhradou. Co internet přinesl tentokrát?

1. Mluvčí a jeho lid
„Opravdu to píše on, nebo je to falešný účet?“ To je bezpochyby nejčastější otázka, která padá v souvislosti s facebookovým profilem prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka. Není neopodstatněná: Ovčáček se ve svých příspěvcích (jsou viditelné pouze pro přátele, mezi které ale přijímá každého) pouští nejen do sdílení fotografií z akcí s prezidentem, ale také do místy úsměvných, místy lehce děsivých politických komentářů.

Jen z poslední doby: mluvčí soustavně kritizuje premiéra za jeho přístup k uprchlické krizi a zároveň tituluje všechny, kteří nesouhlasí s chováním prezidenta Zemana, jako „neoficiální premiérovy mluvčí“, pro jejichž postoj vymyslel půvabný termín migrofašismus. Levicoví extremisté se spolu s médii, která se prý vrátila do 70. let, a s menšinovými příznivci migrace podporovanými částí vlády, kterým ovšem „došly veškeré argumenty“, snaží nastolit „německý model“, jehož cílem je „vyvolat neklid, následně umlčet občanskou společnost a v důsledku především vnutit přijímání migrantů ve větším měřítku.“ U útoku na Kliniku se zase Ovčáček zaměřil především na to, že je skupina okolo ní řazena mezi levicové extremisty.

O nic méně nejsou poutavé příspěvky, které prezidentovi, potažmo mluvčího fanoušci vkládají na Ovčáčkovu facebookovou zeď. Široké spektrum podnětů obsahuje vše od zvídavých dotazů („Pan prezident jede na Slovensko? Kdy opět spojí nelegálně roztrženou vlast?“) přes odkazy na proruské dezinformační servery („Německo potichu plánuje vstup do sdružení BRICS, které ovládá Rusko!“) a glosy aktuální politické situace („Z činnosti ČT osobně cítím úzkou vazbu na TOP 09 a zejména na posthavlovskou komunitu“) až po fotku psa („Jen tak“). Pro vystoupení ze sociální bubliny nelze než doporučit.

2. iDNES proti Konvičkovi

Populárnímu bojovníkovi proti muslimské hrozbě Martinu Konvičkovi se událo další příkoří: administrátoři blogů na iDNES.cz mu ten jeho, protiislámský, zrušili. „Situace mě samozřejmě mrzí, věřím však, že likvidace nepohodlných autorů nakonec poškodí iDnes a MAFRU - časem je nebude číst vůbec nikdo,“ reagoval docent Konvička. Zda největší český vydavatelský dům skutečně zničí úbytek v průměru 4500 čtenářů entomologova blogu, není dosud jasné.

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/en_US/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

3. Na VUT idolem nebudete

V poslední době dostalo hned několik univerzit skvělý nápad nalákat výhledové studenty náborovým videem. Mezi nevalnými výsledky většiny škol se naštěstí objevila výjimka: brněnské Vysoké učení technické s ironickým videem a kampaní Nejsem idol. Snad to na potenciální techniky nebude ironické až moc.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].