Brutální kálifát se cítí silný v kramflecích
Na Blízkém východě se s plnou parádou rozjíždí konflikt, jehož obrysy je vůbec těžké domyslet
Na světě je jen málo věcí, které dokážou udělat spojence ze Spojených států, Ruska a Íránu. Vyhlášení kálifátu s názvem Islámský stát na území Iráku a Sýrie jednou z takových věcí je. Došlo k němu v neděli, v první den letošního ramadánu. A na Blízkém východě se tak s plnou parádou rozjíždí konflikt, jehož obrysy je vůbec těžké domyslet.
O obnovení kálifátu usilují islamističtí extrémisté léta; je to ostatně jeden s oficiálních cílů al-Káidy. Kálifát je státní útvar, který je v islámském světě vzpomínkou na doby, kdy byli muslimové (oficiálně) jednotní a prosperující - a kdy jejich říše sahající od západní Asie až na sever dnešního Španělska představovala v této části světa civilizační pokrok. Touha po kálifátu je sněním o zašlé slávě a ztracené minulosti. Dnes je to však bezvýhradně regresivní přání po návratu k islámskému právu, náboženské čistotě a k tvrdě vymáhané jednotě pod jedním kalífou.
Brutalita, s níž Islámský stát Iráku a Sýrie v posledních týdnech svůj program prosazuje, bere dech. Žijeme ve světě, který má tendenci násilím opovrhovat a masové vraždění - když už - skrývat. Ne tak islamisté z ISIS, kteří masové popravy naopak pravděpodobně nafukují a snaží se vypadat ještě šílenější, než ve skutečnosti jsou. Důvod je více než čitelný: taktickým prostředkem k rozšíření kálifátu do co nejširších hranic je vyvolání velkoplošné občanské války na Blízkém východě. ISIS chce masový konflikt sunnitů se šíity, vyčištění islámu od odpadlíků (převážně šíitů) a nastolení nejtvrdší islamistické diktatury.
Tento ovšem plán nezahájila al-Káida, jak se někdy traduje, ale odpadlík a její dlouholetý soupeř Musá Zarkáví, který po obsazení Iráku jednotkami USA taktiku al-Káidy změnil a místo na západní cíle začal plnou silou útočit proti iráckým šíitům. Výsledkem byla občanská válka v Iráku, kterou nakonec Američané zvládli jen s největším vypětím sil.
Scénář stojí na teoretické práci tajemstvím opředeného islamistického stratéga Abú-Bakra Nadžiho s příznačným názvem Management barbarství: nejkritičtější fáze, jež čeká islámské světové společenství (podrobný text o strategii a jejím autorovi zveřejnil Lawrence Wright v týdeníku The New Yorker).
Nadži navrhoval vytvořit soustavnými útoky a brutalitou tzv. “zóny barbarství” a rozpoutat v nich chaos. V něm se nakonec zhroutí síly existujících států a obyvatelé se podřídí vůli nastupujícího islamistického vůdce. Válka v Sýrii a neoblíbená polodiktatura šíitů v Iráku dala stoupencům této teorie druhou šanci. Příležitost rozpoutat rozsáhlý konflikt na Blízkém východě je rozhodně značná.
Kálíf Ibrahím neboli dosavadní vůdce ISIS Abú Bakr al-Bagdádí (na snímku) dokázal něco, co se nikdy nepodařilo “staré” al-Káidě: obsadit a dostat pod kontrolu celistvé území (al-Káida se ISIS již dříve zřekla a je s ní v konfliktu). “Kálíf” teď vystupuje jako hlava všech pravověrných (sunnitských) muslimů a vyžaduje jejich poslušnost a loajalitu. Konflikt tak může být mnohorozměrný: od základní řeže mezi sunnitskými a šíitskými muslimy až k válce mezi stoupenci a odpůrci Abú Bakra mezi sunnity.
Možnost, že extrémističtí sunnité udrží nabité území, ovládnou nerostné suroviny a začnou pak své území ještě rozšiřovat, je děsivá. Teprve v souvislosti s tímto konfliktem vynikne, jak nebezpečná je představa, že se v oblasti budou vyskytovat zbraně hromadného ničení, především jaderné. O závažnosti situace svědčí zmíněná spolupráce Ruska, Spojených států a Íránu.
Rusko právě dodalo neoblíbené Málikího irácké vládě stíhací bombardéry. Američané vyslali speciální jednotky i bezpilotní letadla a zásobují irácké jednotky informacemi z výzvědných letadel systému AWACS. Za Írán se operací účastní nejvyhlášenější vojenští poradci. “Kálifát” se nicméně pro tuto chvíli cítí silný v kramflecích. Mapka z deníku Dail Mail ukazuje, jak si jeho stoupenci představují rozlohu své budoucí říše za pět let.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].