V britské metropoli se ve středu odpoledne stalo něco, co může být buď ojedinělý čin osamělých násilníků, nebo začátek nové éry teroristických útoků. Britská vláda se zatím podle všeho kloní k druhé variantě – jinak by nezasedal vládní výbor COBRA, který se obvykle schází v krizových okamžicích celonárodního významu.
Jak už zřejmě víte z jiných médií, dva útočníci nedaleko kasáren královského dělostřelectva ve Woolwichi na jihovýchodě Londýna napadli a brutálně zavraždili náhodně vybraného muže. Většina podrobností není zatím definitivně potvrzená, ale zřejmě se to stalo následovně. Oběť kráčela po chodníku, pachatelé ji nejprve srazili vozem, v němž jeli okolo, a pak muže ubodali mačetami, velkými noži a sekáčky na maso. Svědci popisují zejména poslední fázi napadení jako mimořádně brutální, přičemž útočníci jedním seknutím oddělili hlavu oběti od trupu.
O zavražděném toho moc nevíme a zřejmě se ani nedozvíme, BBC před chvílí informovala, že rodina si zatím nepřeje zveřejnit jeho identitu. Nicméně úřady už potvrdily spekulace, že šlo o vojáka britské armády, který sloužil v Afghánistánu. Měl na sobě tričko charity podporující veterány a zdá se, že právě proto si ho dvojice vybrala.
Policie pachatele postřelila a oba jsou teď v nemocnici přičemž jeden z nich v kritickém stavu. Ani jejich přesné motivy zatím neznáme, nicméně leccos naznačují nové informace o jednom z nich a svědectví z místa. Michael Olumide Adebolajo se narodil před devětadvaceti lety v Británii nigerijským rodičům a před deseti lety konvertoval k islámu - a podle všeho rovnou k radikálům. Podle Guardianu si změnil jméno na Mujaahid čili „ten, který je zapojen do džihádu“. Právě on na videu zachyceném náhodným svědkem říká, že „jediný důvod, proč jsme toto udělali, je, že muslimové umírají každý den“.
Tím se dostáváme k otázce z titulku – během čtvrtka podle řady analýz „zmizely veškeré pochyby“, jak píše Guardian, že šlo o teroristický čin. Útočníci používali klasické fráze bojovníků Al Káidy, jak je experti znají z mnoha videí, které po sobě zanechali pachatelé sebevražedných útoků.
Jak říká v britských médiích řada odborníků, třeba bývalý velitel jedné ze zásahových jednotek Scotland Yardu John O'Connor, jde nejspíš o terorismus nového typu, který sice nevede ke smrti mnoha lidí jako „klasické“ bombové útoky, nicméně vyvolá stejnou pozornost a šok, a navíc je mnohem obtížněji odhalitelný než velké akce.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].