0:00
0:00
Denní menu17. 10. 20183 minuty

Velký den pro Kanadu: O půlnoci skončil zákaz marihuany

Million Marihuana March 2015, Praha
Autor: Matěj Stránský

Dlouhé fronty a nadšení provázely o půlnoci na východě Kanady změnu, po které v zemi končí zákaz na prodej marihuany a konopných produktů. Kanada je po Uruguayi druhou zemí na světě, kde je prodej, pěstování a konzumace konopí legální. Od kriminalizace se ustupuje i v jiných zemích, ale novinkou v Kanadě je to, že z prodeje a výroby lze udělat běžnou komerční aktivitu, ze které se odvádějí daně.

„Snil jsem o tom koupit si první legální gram a teď je to konečně tady,“ řekl reportérům BBC Ian Power z městečka St John's na ostrově Newfoundland, kde je oproti zbytku země časový posun a nákup marihuany tu bylo možné uskutečnit o půl hodiny dříve než jinde. Power stál ve frontě spolu s dalšími stovkami lidí už od osmi večer.

V Kanadě se o tomto dnu mluvilo dlouhou dobu, změně zákonů předcházela rozsáhlá osvětová kampaň - a provází ji také řada otázek. Třeba jak policie bude schopna hlídat bezpečí na silnicích či jak předejít zvýšené konzumaci mezi mládeží. Legalizace byla jedním ze slibů, s nímž kanadský premiér Justin Trudeau vyhrál volby. Úspěch, nebo neúspěch této změny tak rozhodne o jeho osudu v dalších volbách plánovaných na příští rok, ale rovněž o tom, zda se kanadskou cestou vydají i jiné země, podotýká BBC.

Vláda slibuje, že opatření sebere vítr plachet kriminálním živlům operujícím na černém trhu a že do státní pokladny přinese navíc ročně 400 milionů dolarů. Dospělí mají podle nových pravidel právo kupovat sušené konopí, rostliny, oleje i semena od licencovaných prodejců a držet u sebe 30 gramů sušené rostliny nebo ekvivalent tohoto množství. Do roka má být legální také prodej potravin, kde je marihuana použita jako jedna z ingrediencí.

Proti zákonu je držet víc než 30 gramů „na veřejnosti“ - nelze tedy najednou kupovat víc, než je toto množství, pěstovat víc než čtyři rostliny na jednu domácnost anebo kupovat od neautorizovaných obchodníků. Licencovaný prodej se pozná podle toho, že produkty jsou opatřeny varovnými informacemi podle zákona. Legalizaci doprovázejí tvrdé tresty za to, když se povolené meze překročí – například za prodej marihuany mladistvým nyní hrozí až 14 let vězení. Nesmí se rovněž řídit pod vlivem konopí.

Kromě Uruguaye se pro legalizaci konopí rozhodly i některé státy USA. V Evropě byly tresty zrušeny již dávno třeba v Nizozemí, rozdíl je nicméně v tom, že v Kanadě je prodej plně legální, zatímco v amsterodamských cofee-shopech je úřady jen „tolerován“.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].