Australané se bouří a vyzývají svou vládu, aby nad japonským vražděním kytovců v ledovém Jižním oceánu přestala zavírat oči, reportuje Sydney Morning Herald. Spolu s více než stovkou nastávajících velrybích matek totiž zabili japonští velrybáři na svém pravidelném ročním lovu i 114 velrybích mláďat a dalších sto dospělých jedinců - dohromady 333 velryb.
Vyplývá to z čísel, které na květnovém zasedání probírala Mezinárodní velrybářská komise. Lov velryb pro komerční účely je celosvětově už třicet let zakázán, Japonsko ale zákaz obchází s vysvětlením, že loví pro „vědecké účely“. Výše uvedená čísla pocházejí z loňské velrybářské výpravy; na tu letošní se japonská flotila navzdory světovým protestům chystá.
Sydney Morning Herald popisuje průběh běžného japonského „vědeckého výzkumu“. Velryba zasažená harpunou s výbušnou hlavicí je přivlečena do centra flotily, k lodi Nisshin Maru, na jejíž palubě je kromě posádky i 12 „vědců“. Pod jejich dohledem je velrybě vyjmut žaludek a prozkoumán jeho obsah za účelem „zjištění skladby a množství ulovené potravy“. Vědci rovněž měří sílu podkožního tuku, obvod těla, rozměry lebky, a váhu jednotlivých tělesných orgánů, aby mohli „přesně studovat kondici a vyživovací podmínky“ velryb.
Pro zjištění věku uloveného kytovce může být podle Japonců použita jen „smrtelná metoda odběru vzorků“. Ta spočívá v odebrání ušního mazu, který se celý život hromadí v uších velryb a dá se z něj tedy určit jejich stáří. Poté, co jsou tyto vědecké práce dokončeny, je velryba rozřezána na kusy a maso je po přistání flotily rozprodáno do restaurací.
Jak píše Sydney Morning Herald, podle dokumentu velrybářské komise vystřelili Japonci během loňského lovu na 344 velryb, jedenáct z nich se harpunám vyhnulo a uniklo lovcům do oblastí „s vysokou hustotou mořského ledu“. Představitelka celosvětové ochranářské organizace Humane Society International Alexia Wellbelove označila zabití 122 březích velryb za „šokující statistiku a další důkaz – pokud ho ještě někdo potřebuje – otřesnosti japonských velrybích operací, které jsou navíc z vědeckého hlediska naprosto zbytečné“.
Podobně se vyslovil i mluvčí opozičních labouristů Tony Burke: „Co je vědeckého na tom zabít velrybu, rozsekat ji na kousky a dát na talíř? Tyhle japonské řeči jsou absurdní a naše vláda by k tomu neměla mlčet.“ Australská vláda pak ústy svého ministra pro životní prostředí Josha Frydenberga vyjádřila „velké zklamání“ nad japonskou velrybářskou aktivitou; s dodatkem, že víc v podstatě nelze dělat.
Skupina radikálních bojovníků proti zabíjení velryb Sea Shepherd už před časem oznámila, že upouští od pravidelných konfrontací s japonskými velrybáři, protože nemá dost prostředků na vyslání svých lodí do vod kolem Antarktidy. Japonci podle Sydney Morning Heraldu dali neoficiálně na vědomí, že chtějí v následujících 12 letech odlovit zhruba čtyři tisíce velryb - pak skončit s „vědeckým výzkumem“, odstoupit od smlouvy o ochraně kytovců a plně obnovit komerční lov.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].