Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika, Společnost

Akta X přicházejí v pravou chvíli. Utvrdit nás v politické skepsi

Příměří v Sýrii • Mluvte s Putinem hezky • A nespěte v podzemce • Kdo vyhraje Premier League

Autor: Channel 5
Autor: Channel 5

V Mnichově bylo dohodnuto příměří v Sýrii, respektive možný první krok k příměří. V platnost by mělo vejít “během týdne” a hlavním důvodem je potřeba dostat do nejpostiženějších oblastí země humanitární pomoc. Na příměří se shodly Spojené státy, Rusko a Spojené národy. Dohoda je však křehká a zatím není jasné, jak (a zda vůbec) bude příměří vypadat - jisté je, že bude pokračovat boj proti skupinám Islámský stát a Al-Nusra, Rusko nevyloučilo pokračování náletů. Syrská vláda a skupiny rebelů by měly co nejdříve pokračovat v mírových rozhovorech, řekli ministři zahraničí Ruska a USA.

Aleppo, Sýrie • Autor: Globe Media /  Reuters
Aleppo, Sýrie • Autor: Globe Media / Reuters

Ruský příslib “přestat s některými nálety” bude klíčový. Probíhající ruský letecký útok na město Aleppo a postup vojsk syrského režimu by mohly znamenat obrat v celé syrské válce. Pokud by Asadova armáda dobyla a udržela Aleppo, strategická výhoda by jí dovolila zkonsolidovat celou západní Sýrii a postupovat dál - to by v praxi znamenalo porážku Spojených států a jeho spojenců (Turecka, Jordánska či Kataru). Krvavý konflikt by pak pokračoval přinejmenším další měsíce. Pro Evropu by to znamenalo, že počet lidí prchajících před válkou by se nesnížil.

Fotbal není válka. To je obecně problém sportovní žurnalistiky. Jak psát o něčem tak v podstatě banálním, jako je sport? Jistě, můžete volit dramatický slovník. “V ostrém světle reflektorů prosvištěl projektil a drtivým úderem zničil veškeré naděje hostů. Pláč. Zmar.” To je jedna možnost. Může to chvilkami fungovat, zhruba než článek dočtete. Když se ale ohlédnete za válkou, vidíte spoušť a žal; když se ohlédnete za fotbalovým zápasem, vidíte prázdné kelímky od piva. Fotbal je prostě jen fotbal.

Anebo můžete z fotbalového psaní udělat intelektuální cvičení esejistického stylu. Koho zajímá kopaná, toho jistě zajímá anglická Premier League. Ale ať už je vám fotbal ukradený, či ne, jistě vás zaujme text o tom, jestli je správná cesta Arsena Wengera, trenéra londýnského Arsenalu. Hlavní teze zní: Není Wenger ve stejném zajetí “pozdního stylu”, jako se to stalo Sofoklovi a Yeatsovi? Neodsuzuje jeho tvrdohlavá, dlouhodobá sázka na svižné, elegantní a chytré záložníky (typu nezraněný Tomáš Rosický) tým Arsenalu k tomu, aby ani letos ligu nevyhrál? Je to vlastně text o lidském díle, vlastním odkazu a schopnosti hlubinné sebereflexe.

A koho Premier League zajímá, přemýšlí jistě nad tím, kdo ji tedy letos vyhraje. Leicester City byl až doposud tým pravidelně na pokraji sestoupení do druhé ligy (což se mu také nedávno stalo). V současnosti ale vcelku suverénně vede a kosí favority i britské velkokluby jednoho po druhém.

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

V neděli jej mimochodem čeká zápas právě s Arsenalem, který z druhého/třetího místa ztrácí pět bodů - výsledek bude tedy hodně důležitý, protože do konce ligy zbývá už jen dvanáct zápasů a Leicester má před sebou papírově snadný los. Pokud Arsenal prohraje, bude z Wengera definitivní Yeats. Všichni mluví o “pohádce”, což je vůči Leicesteru trochu urážlivé, protože prostě jen zatím hraje nejlíp ze všech a má chytrého trenéra.

No a pak je tady tým, který rovněž není ani jeden z Manchesterů, ani Liverpool, ani Chelsea, ale je druhý v tabulce, protože má lepší skóre než Arsenal. Jsou to Tottenham Hotspurs a o nich se nemluví, protože - se o nich nemluví a nemluví o sobě ani oni sami. Prostě se schovávají na druhém místě a říkají “néé, my nic, my tady jen tak posedáváme, hrajte dál, koukejte na Leicester”.

Takže se autor menu těší, až Leicester aspoň dvakrát prohraje, Tottenham neprohraje nic nebo jen málo a celou tu slavnou ligu vyhraje on. Což bude sice složité, protože Tottenham naopak musí hrát v příštích třech měsících se všemi těmi velkokluby. Ale jeden nikdy neví.

Nová série Akt X je perfektně načasovaná. Rychle totiž roste počet lidí, kteří spolu s agentem Mulderem věří, že pravda je “někde tam” - tedy kdekoliv, ale rozhodně ne tam, kde se říká, že je. Důkazem je větší a větší podpora antipolitických hnutí a kandidátů, ať je to Donald Trump, Bernie Sanders, Jeremy Corbyn, Podemos… Mulder přišel v pravý čas - a v naší skepsi nás jen utvrdí, jak píše Mark Lawson na blogu v Guardianu.

https://www.youtube.com/watch?v=_1SmJUBT5q0

Doba se dá měřit různými způsobyjedním z nich může být dřímání v metru. V šedesátých letech v New Yorku to byl znak romantického snílkovství, v osmdesátých příznak sebevražedných sklonů. Kvůli bezpečnosti bude newyorská policie nově spáče v metru budit. Co o nás a naší době říká měnící se vztah k spaní v podzemce, píše New Yorker.

Magazín také varuje republikánské kandidáty na prezidenta, aby se trochu mírnili ve svém slovníku na adresu ruského prezidenta Putina. Běžně jej označují za “gangstera” a “hrdlořeza”. Výjimku tvoří Donald Trump, o kterém Putin řekl, že je to člověk na úrovni, z čehož Trump vyvozuje, že i Putin je člověk na úrovni.

Autor: Respekt
Autor: Respekt

Bez ohledu na to, jaký je Putin člověk, nepodceňujte diplomatický slovník, vzkazuje New Yorker. JFK měl co do činění s Nikitou Chruščovem a myslel si o něm jistě svoje. Ač Chruščov málokdy vycházel na veřejnost bez trička, zachránil málo tygrů a vylovil málo amfor, byl to představitel atomové, nesvobodné, okupační mocnosti. Kennedy však věděl, že i malé nedorozumění může vést k velké válce a na slovech záleží. Ke svému sovětskému protějšku je proto vždy pečlivě volil a respekt dával najevo i navenek. Z toho by se republikánští kandidáti prý měli poučit. Rozpoutala kubánská krize světový konflikt? Ne. A je vítězem dějin Kennedy, nebo Chruščov? No, tady se asi všichni neshodneme, ale autor menu hlasuje za JFK.

A na závěr dvě novinky ze světa automatizované dopravy. Americké federální úřady v dopise firmě Google oznámily, že budou považovat řídící software za řidiče. Skrývá se v tom samozřejmě spousta stále nedořešených detailů, ale podle právníků je to podstatný a dlouho očekávaný krok vpřed. Respektive - vpřed k autonomním autům na světových silnicích.

Autor: Diamond Aircraft Industries
Autor: Diamond Aircraft Industries

Že letadla většinu času létají sama, je známá věc. Člověk přichází na řadu při startu, při přistání, a pak při nouzových situacích - kdy se má za to, že lidská kreativita tu automatizovanou stále překonává. Tady je letadlo, které to zvládlo samo. Takže konec pilotů procházejících šarmantně letovou halou?

Video: Sen Elona Muska - Hyperloop

Kulturní tip: Sedmikrásky. ČT art 12.2.2016  23:00. Dvě mladé ženy se rozhodnou být zkažené, protože svět kolem nich je také takový.

https://www.youtube.com/watch?v=PtBLYiqy1WI

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].