Zlomová událost: Evropská komise chce potrestat Budapešť za nakládání s unijními fondy
Komisaři píší Viktoru Orbánovi, že Maďarsko "nejspíše nerespektuje vládu práva a v zemi je velké riziko korupce"
Do Budapešti tuto středu dorazil z Bruselu oficiální dopis - a je to dějinná událost. Evropská komise poprvé využila svých pravomocí a odstartovala proces, na jehož konci může členská země přijít o unijní peníze. Maďarská vláda je po celé desetiletí podezřelá z likvidace právního státu a mohutného zneužívání unijních peněz. V Maďarsku léta odhalují unijní auditoři zdaleka největší poměr problematických nebo rovnou zločinných veřejných zakázek z celé Unie. Za šest až devět měsíců by mohla část životně důležitých fondů (nebo dokonce všechny) přestat do země proudit.
V dopise maďarské vládě komisaři píší, že dle jejich mínění Maďarsko „nejspíše nerespektuje vládu práva a v zemi je velké riziko korupce“. Nyní bude následovat výměna dopisů, a pokud nebude Komise spokojená s budapešťskou odpovědí, předá věc Evropské radě, tedy prezidentům a premiérům. Ta může trest pro Maďarsko odhlasovat.
Pravomoc, kterou Komise využívá, je relativní novinka. Je to reakce na dlouhodobou frustraci mnoha členských zemí z těžkopádnosti unijních pravidel a - v jejich očích - nestydatého porušování společných pravidel právě ze strany Maďarska a také Polska. Předloni proto členské země schválily nové regule, které dávají Komisi větší volnost a potrestání hříšníků je snazší. Pro bylo Maďarsko i Polsko - pravděpodobně v domnění, že jde jen o bluf, který jejich především západoevropští kolegové nikdy nevyužijí.
Ale spletli se a už za půl roku může dojít na klíčové hlasování. Není PŘITOM nutný souhlas všech členských států, jak tomu bylo u dřívějších pravidel, což potrestání velmi komplikovalo a reálně vylučovalo (Polsko i Maďarsko si navzájem slibovaly pomoc). Nově bude stačit kvalifikovaná většina a maďarská vláda si může být skoro jistá, že tolik spojenců nemá.
Přečtěte si více k tématu
Čtěet také: Maďarský opoziční zázrak se nekonal
Nepřekvapivě tak označuje sankční řízení za pomstu Bruselu. Unijním úředníkům se nemá líbit „ochrana národních zájmů a ochrana dětí před zkažeností“, jak se nechal slyšet vládní mluvčí Zoltán Kovács. Má tím na mysli vlažný maďarský postoj k podpoře Ukrajiny a sankcím proti Rusku a dlouhodobé vládní útoky na homosexuály. „V Bruselu by si ale měli uvědomit, že maďarští voliči promluvili jasně,“ dodal mluvčí.
Na začátku dubna vládní strana Fidesz opět zvítězila ve volbách a byla to až překvapivě suverénní výhra: i v boji proti sjednocené opozici získala víc než polovinu hlasů a má dál ústavní většinu. Komise s oficiálním začátkem řízení počkala až po volbách - a v Bruselu si podle všeho dobře uvědomují, jak maďarští voliči promluvili. Což může být ovšem pro zemi další problém. Fidesz zvítězil mimo jiné přebíráním ruské propagandy a výmysly na účet jak evropských sousedů, tak Ukrajiny a tamních politiků. Maďarsko je v diplomatické izolaci a není vyloučené, že nálada vůči maďarským občanům ve zbytku Evropy výrazně ochladla. Svého premiéra si počtvrté vybrali proto, že právě takového ho chtějí mít, a souzní s ním v názorech. A to by jen zvyšovalo unijní ochotu Maďarsko potrestat.
Kvůli postoji vůči Ukrajině a Rusku přišel Viktor Orbán i o své mnohaleté spojence v polské konzervativní vládní straně PiS. Varšava je naopak jedním z proponentů unijní podpory válčící Ukrajině. O tom, zda ho potká stejný osud jako Maďarsko a zda i do Varšavy přijde podobný dopis, se právě rozhoduje. Komise dlouhodobě podezřívá polskou vládu ze snahy podřídit justici své politické moci.
V polském parlamentu nyní leží zákony, které buď mohou spor s Komisí uhladit, nebo naopak vyhrotit. První varianta by Polsko zbavila dlouhého břemene a hrozby trestu v podobě utnutí unijních fondů, druhá by zmíněný trest s velkou pravděpodobností přivolala. V polských vládních řadách se o ně aktuálně vede ostrý boj. Pokud zvítězí smírný tón a PiS od takzvané reformy soudnictví aspoň zčásti ustoupí, zůstane Orbán se svým Maďarskem osamocen.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Ani ústupky Bruselu reálně nic nezmění, autoritář Orbán potřebuje konfrontaci
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].