Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Newsletter

Bajka o muži a medvědovi 

Sněm zvířat si za krále zvolí opici. Liška obere vránu o kus sýra. Myš zachrání lva ze zajetí

Ilustrační foto • Autor: Profimedia.cz
Ilustrační foto • Autor: Profimedia.cz

Čtete jeden z našich pravidelných autorských newsletterů, které vám mohou chodit jako e-mail - přihlaste se k jejich odběru podle vlastního výběru. Vždy v daný den je pro vás píšou Tomáš Brolík (Prostředek Evropy), Pavel Turek (Playlist), František Trojan (Mimo záznam), Jiří Sobota (Americká krása), Silvie Lauder (V pasti pohlaví) a Andrea Procházková (Zákony politiky).


 

Bajka je krátký literární útvar, který pomocí jinotajů vypráví o lidské povaze a obsahuje poučení. Minimálně s bajkami starořeckého literáta Ezopa se setkal každý, kdo prošel českým vzdělávacím systémem. Bajka má však bohatou tradici a svůj um na ní demonstrovali také čeští spisovatelé a spisovatelky. 

Znalost bajek se nám může hodit v nejnovějším kole debat o násilí na ženách. Spustilo ho video na TikToku, v němž devět žen odpovídá na otázku, zda by samotné v lese raději potkaly muže, nebo medvěda.  

Krátký klip se rozšířil jako požár a zažehl nejen bouřlivou debatu na sociálních sítích, ale inspiroval i novinové články, komentáře a eseje. Sedm z devíti žen v původním videu by totiž volilo medvěda. V následné debatě se k nim připojovaly další ženy a také někteří muži, kteří si v té situaci představili svoje partnerky či dcery. 

@screenshothq The question of being stuck in a forest with a man or a bear is circulating on TikTok right now and sparking some interesting conversation.... we know what our answer would be 🐻🌳 #manvsbear #tiktok #tiktoktrend #trending #challenge #streetinterview #voxpop ♬ Terror Music (Scary Song) - IMPERIUM RECORDS

Argumenty se vršily jeden na druhý. Medvěd samozřejmě představuje reálné nebezpečí, ale nikdo pak nebude zpochybňovat, že šelma skutečně zaútočila. Nebude se oběti ptát, co měla na sobě a jestli lesního chlupáče náhodou nesváděla. Po útoku medvěda se od vás nejspíš neodvrátí rodina. Od medvěda nehrozí znásilnění či nechtěné těhotenství, které navíc nebude možné ukončit – to kdyby žena toto dilema řešila třeba v lesích řady států USA. Medvědi se obvykle neangažují v obchodu s lidmi. 

A nikoli překvapivě se vršily také protesty – jde o nespravedlivou generalizaci mužů a uplatňování kolektivní viny (#notallmen). Medvěd vždy představuje větší riziko než člověk atd. (Kupodivu generalizace medvědů nikomu nevadila, přitom rovněž platí, že #notallbears.) 

Tyto námitky však pomíjejí podstatu sdělení. Komukoli racionálně uvažujícímu je jasné, že ústřední dilema je falešné. Pokud tedy pomineme pár příběhů, v nichž ženy reálné riziko od mužů a medvědů porovnávaly – třeba zkušenost britské cestovatelky, která hledala v gruzínských horách ochranu před tamními medvědy u místního farmáře. Když se ji pokusil znásilnit, raději to riskla s medvědy. 

Na podobenství o muži a medvědovi je totiž nutné pohlížet podobnou optikou jako na zmiňované bajky. Cílem není statisticky prokázat, že muži jsou nebezpečnější než medvědi, ale demonstrovat, že násilí má mnoho různých podob a hrubá síla nemusí být vždy tou nejděsivější z nich.

Že predátoři v přírodě mohou být předvídatelnější než predátoři lidští. Že nervový systém u některých moderních žen začne bít na poplach spíše při pohledu na muže, s nimiž v minulosti učinily reálné negativní zkušenosti. Že trauma zvyšuje nedůvěra a bagatelizace.  

Stejně jako bajka o lišce a vráně není realistická sonda do chování zvířat, ale podobenství o tom, že k tomu, abychom někoho zmanipulovali, není nutná síla ani výhrůžky. A že mnohého lze dosáhnout lstí a lichotkami. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].