Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zkumavka

Podíl zajíce polního na vítězství Miloše Zemana

Zeman není komunista, přesto dokonale reprezentuje ty, kteří s nostalgií vzpomínají na doby, kdy zajíci v lese za vesnicí neběhali tak bláznivě jako dnes a nechali se zastřelit mnohem ochotněji; kdy autobus do města jezdil čtyřikrát denně, pole patřila místnímu JZD a Pražáci se nestěhovali do satelitů.

Suverénnější, lidovější... • Autor: Milan Jaroš
Suverénnější, lidovější... • Autor: Milan Jaroš

Analýz příčin Zemanova vítězství v prezidentských volbách bylo nepochybně dost a autor dnešní Zkumavky si nedělá iluze, že by mohl přispět víc než drobným osobním postřehem. Nicméně jej toto téma i po týdnu pálí natolik, že dnešní Zkumavka výjimečně nebude o vědě.

Coby volič Karla Schwarzenberga si autor musel v sobotu 26. ledna vypít pohár hořkosti až do dna, neboť jej vpodvečer přišel navštívit lehce podnapilý soused, aby s ním oslavil Zemanovo vítězství.

Sousedova odpověď na otázku, proč volil tak, jak volil, byla překvapivá: kdepak Benešovy dekrety, údajní nacisté v rodině knížete, jeho „nečeský“ původ, páteční inzerát v Blesku - nic z toho nehrálo roli. Zeman jej zaujal tím, že byl pohotovější a v poslední televizní debatě na ČT1 působil suverénněji, lidověji. Kromě toho souseda ovlivnily řeči, které se v naší malé středočeské vesnici vedly; kníže je prý ras, vyhání lidi ze svých lesů. Je asociální, reprezentuje pouze bohaté.

Ví ovšem soused, kdo je Miroslav Šlouf, plukovník Zdeněk Zbytek, který chtěl ještě v prosinci 1989 táhnout se svojí tankovou jednotkou na Prahu, a další podezřelí lidé, kteří se kolem Zemana motají?

Nikdy o nich neslyšel, o politiku se nezajímá. Je podle něj tedy přímá volba rozumná? „Je to naprostá pitomost,“ tvrdí soused a překvapivě říká, že lidé jako on by prezidenta volit neměli, protože nemají vůbec žádné informace.

Vzápětí přechází do protiútoku: když si tedy myslíš, že je kníže slušný člověk a lepší kandidát, proč jsi nesvolal sousedy a nepokusil se je o tom přesvědčit? Nezašel do vesnické hospody a nedržel řeč? Má pravdu, nic z toho autor dnešní Zkumavky neudělal.

Nicméně odbýt celou věc malou informovaností voličů by bylo nefér.

Možná klíč k pochopení Zemanova úspěchu leží někde jinde než tam, kde se obvykle hledá: Podle sociologických průzkumů si pouze 46% lidí v této zemi myslí, že současný režim je lepší než ten předchozí, komunistický. Neshoduje se to náhodou téměř přesně s podílem hlasů pro Karla Schwarzenberga?

Naopak Zeman sice není komunista, přesto svým způsobem dokonale reprezentuje ty, kteří s nostalgií vzpomínají na doby, kdy zajíci v lese za vesnicí neběhali tak bláznivě jako dnes a nechali se zastřelit mnohem ochotněji; kdy autobus do města jezdil čtyřikrát denně, pole patřila místnímu JZD a Pražáci se nestěhovali do satelitů. A dokonce i ty občany, pro které bylo důležité, že když chtěl mít člověk vliv, stačilo získat tu správnou legitimaci a o všechno ostatní se postarala Strana.

Zeman, to je zkrátka naše dobře známá, bezproblémová a pohodlná minulost, která nás na rozdíl od neznámé budoucnosti tolik přitahuje.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].