Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Alkohol není rohlík

S Jindřichem Vobořilem o tom, proč je kořalka
horší než pervitin a marihuana

"Drogy se hodně přesunuly do nočního života a užívají se spolu s alkoholem." • Autor: Matěj Stránský
"Drogy se hodně přesunuly do nočního života a užívají se spolu s alkoholem." • Autor: Matěj Stránský

Když ministr vnitra v minulých dnech vyhlásil přitvrzení války proti nelegálním drogám, vládní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (47) oponoval, že Česká republika má ve skutečnosti jiný problém. Hlavním rizikem, na které by se politika nyní měla podle něj zaměřit, jsou legální drogy – alkohol a tabák.

Zájem o nápoje, které jsou běžně k dostání v obchodech, je u vašeho úřadu novinkou. Je alkohol nebezpečnější než heroin nebo kokain?
Nedá se to takhle jednoduše srovnávat. Když se ale podíváme na čísla úmrtí v důsledku předávkování, u alkoholu jsou dvacetkrát vyšší než u nelegálních látek – a to nejsou úmrtí alkoholiků, ti na předávkování neumírají, to jsou většinou náhodná předávkování mladých lidí třeba na oslavách. Nehod na silnicích se pod vlivem alkoholu ročně stane tři a půl tisíce, pod vlivem zakázaných drog sto padesát. A dá se na to dívat i v mezinárodním srovnání. Podíl problémových uživatelů drog v populaci u nás patří spíš k nižším v Evropě, ve statistikách užívání alkoholu jsme ale nejhorší na kontinentu.

Že nejvíc vypijeme, je známé, ale jde o rizikové pití?
Celková spotřeba je jedna věc, za největší riziko ale považuji hlavně vysoký počet nejmladších uživatelů alkoholu do šestnácti let. Podle průzkumu Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách se například spotřeba tvrdého alkoholu u mladistvých od roku 1995 zvýšila o sto procent, což je hrozně moc. Je prokázané, že pokud děti začnou užívat alkohol ve věku, kdy chodí na základní školu, několikanásobně stoupá pravděpodobnost, že na něm nebo jiných drogách budou v budoucnu závislé. Existuje přímá souvislost. Dnes už víme, že bránou do tvrdých drog není marihuana, ale alkohol. Navíc pro minulou nejmladší generaci bylo cool kouřit marihuanu, ale méně pila alkohol a méně brala nelegální drogy. Teď je to jinak. U nové, přicházející generace klesá užívání konopí a stoupá alkohol a další drogy.

Zmínil jste horší statistiky nehod nebo otrav, ty jsou ale přece v případě alkoholu logické – jde o legální, rozšířenou a dostupnou látku.
Samozřejmě. Já také nechci alkohol stavět proti drogám, můj plán je řešit do budoucna obojí společně. Myslím si ale, že alkohol je teď priorita, protože zatímco Česká republika je v Evropě i ve světě vnímána jako zástupce progresivnější politiky v oblasti drog, za totální pasivitu v oblasti alkoholu jsme všemi neustále kritizováni. Navíc dnes se úplně změnila drogová scéna, neexistuje nějaká subkultura mániček, hipíků nebo rockerů, kteří užívají nějaký typ látky. Užívání jde napříč populací, drogy se hodně přesunuly do nočního života a užívají se spolu s alkoholem. Jsou to spojené nádoby.

Co bychom měli s alkoholem dělat? Víc regulovat jeho dostupnost?
Nemluvil bych hned o zavádění regulací, myslím, že je třeba hlavně posílit prevenci, léčbu a zlepšit vymáhání opatření, která už existují. Mám na mysli hlavně zákaz podávání alkoholu nezletilým, který v právním řádu máme, ale neustále se porušuje. Problém je, že pokud dnes restaurace nebo noční klub nalévají nezletilým a kontrola to odhalí, majitel řekne, že o tom nevěděl, a pokutu dostane číšník. Zaplatí tři tisíce a nic se nezmění. Je proto nutné přenést odpovědnost na provozovatele restaurace. Tenhle princip se jasně osvědčil u fotbalových stadionů, kde dnes nesou provozovatelé odpovědnost za to, aby se fanoušci neprali. Jinak dostanou trest a příště se hraje bez diváků. U restaurací bych navrhoval něco podobného – třeba okamžité uzavření provozovny na dva dny.

Uvažuje se o dalších omezeních prodeje, protože oproti západní Evropě je u nás prodej alkoholu nebývale liberální? Jak velký máme problém s pervitinem? Je rétorika lidí v bezpečnostních složkách přehnaná? Není termín válka proti drogám už dnes passé? Jaké má koordinátor Vobořil osobní zkušenosti s drogami? Jak se staví ke kontrolovanému prodeji marihuany pro rekreační účely? A jaký má názor na rozsáhlou razii proti growshopůmOdpovědi čtěte v novém Respektu 30/2014, který vychází v pondělí 21. července (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi).

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].