Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Vzdělávání

Tupost a neznalost neomlouvá

Poslanci likvidují předškolní péči s bohorovným klidem

ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš
ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš

Pokud se rozhodli poslanci před komunálními volbami nas*at tu vzdělanější a aktivnější část rodičů, nemohli si vybrat lepší čas a lepší téma. To slovo s hvězdičkou je zcela na místě. Sněmovna v úterý definitivně schválila zákon o dětské skupině v podobě, která fakticky likviduje velkou část zařízení, kam chodí předškolní děti a nemají ty správně vykachlíkované záchody. 

Nejde jen o lesní školky, které byly v odporu proti tomuto zákonu nejaktivnější a nejvíc se o nich mluví, ale v podstatě o jakékoli zařízení typu předškolních klubů Člověka v tísni, skautských oddílů pro malé, pravděpodobně i mateřských center. Ale nedá se vyloučit, že to postihne prostě každého, kdo vynakládá svůj čas na to, aby se staral o předškolní děti. Dokonalé vítězství zákona nad rozumem.

Kdo chce znát tu historku podrobně, ať si přečte starší blog Dojemný příběh legislativního zmetku, ale shrnutí je stručné. Zákon o dětské skupině měl rozšířit možnosti péče o předškolní děti, jenže znění paragrafu dvě tohoto zákona bylo tak obecné, že zahrnuje opravdu každého, kdo se pravidelně stará o kohokoli, komu ještě nebylo sedm. Což mimo jiné znamená, že se musí povinně registrovat u ministerstva práce a sociálních věcí a splňovat hygienické předpisy (metry v místnosti, počet toalet, vybavení kuchyně atd.), které jsou například pro lesní školky, ale i další zařízení, absurdní.

Poslanci při svém jednání letos na jaře tuto záludnost neodhalili, a přestože byli na problém upozorňováni, zákon v problematickém znění schválili. Senát ho v létě vrátil a připravil pozměňovací návrh, který měl situaci vyřešit. Ten však v úterý 23. září Sněmovna po jednání odmítla a potvrdila původní znění zákona.

Když si čtete zápis z jednání a protokoly o hlasování (ZDEZDE), je vám jasné, že každý z těch poslanců měl pro zamítnutí změn jiný důvod. Lidem z ODS přišel i senátní návrh málo liberální, komunisté jsou naopak proti všemu, co nemá stát pod kontrolou. A část ČSSD včetně příslušné ministryně Marksové soudí, že to nebude tak horké a během roku, než pravidla začnou platit, se to nějak ošvindluje. Jenže výsledek je jasný: 75 poslanců odmítlo zákon změnit, 55 bylo pro. A ten, kdo doufal, že mu stát vyjde při péči o děti vstříc, se může jít klouzat.

Co člověka nahrábne nejvíc, je bohorovnost, s jakou poslanci odhlasovali něco, o čem vědí, že je ve skutečnosti zmetek, který spoustě lidí zkomplikuje život. A nepokusili se ho změnit. Že vyrobili zákon, který měl péči o děti zlepšit, ale zásadně ji zhoršuje. Je odmáváno, jdeme na další legislativní „kus“.

Volení zástupci lidu si ovšem hrají se sirkami ve stohu. Ti, kteří chodí do mateřských center a děti dávají do lesních školek, to je ta nejaktivnější a velmi akceschopná část voličů. Ve velkých i malých městech, v obcích. Nejenže to stranám spočítají u každých dalších voleb (ty komunální jsou za rohem) a vážně na to nezapomenou. Horší je, že si definitivně potvrdili, že spoléhat na stát se nevyplácí a o vzdělání svých dětí se musí postarat sami, státu navzdory. Pro tuhle část rodičů je to další povel k útěku ze státního školství. Ten začal před pár lety a stále sílí. A přinejmenším z tohoto důvodu neexistuje žádná omluva pro to, co poslanci předvedli.

Jak hlasoval v klíčovém hlasování „váš“ poslanec, se můžete podívat ZDE

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].