Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Vidlemi

Kdo podvádí v solárním byznysu

Alena Vitásková volá Chyťte zloděje

Během posledních čtrnácti dnů jsme dostali z oblasti energetiky dvě zprávy, které obsadily titulní strany médií. Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková se dověděla, že na ni policie podala návrh na žalobu za nadržování solárním baronům. Šéfová úřadu – který má velké slovo v cenách energie – ale vyrazila do protiútoku. Je to prý pomsta solárních baronů. A koncem minulého týdne sdělila, za co by se mohli mstít.

Její úřad oznámil, že minimálně patnáct set solárních elektráren zkresluje údaje o svých výkonech a podvodem si vylepšuje přísun už tak bohatých dotací. ERÚ předal informace o dvacítce údajných podvodů státním zástupcům a ti se pustili do vyšetřování.

Alena Vitásková • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Alena Vitásková • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Je bezesporu pravda, že výrobu solární energie u nás ovládají velcí hráči, kteří v letech 2009–2010 postavili desítky obřích elektráren. Využili tehdejších neskutečně korupčních podmínek způsobených nečinností vládních i opozičních politiků a vrhli se do podnikání, které by jim na dotacích mělo podle ERÚ vynést stovky miliard korun; přesné číslo zatím nikdo nevyčíslil.

Když se politici asi tak čtyři hodiny po dvanácté probudili, bylo už pozdě. Energetický segment ovládali byznysmeni, pro něž nebyl a není solár alternativní a antimonopolní energií, ale pouhým prostředkem k vydělávání peněz. A podle toho se určují pravidla.

Kdo obsadil trh tehdy, ten má zisky. Od počátku loňského roku bylo sice povoleno obnovit stavby fotovoltaických elektráren, ale s minimální dotací a minimálními výkony. Už se na tom nedá vydělat, dvanáct tisíc elektráren, které od té doby vzniklo, postavili nadšenci, kteří chtějí čerpat energii z vlastních zdrojů, nikoli od trhu, kde určují ceny stát (reprezentovaný hlavně ERÚ) a velké firmy. Stát i velké firmy mají zájem na udržení energetické koncepce využívající hlavně uhlí a jádro - a podle toho se tvoří cenová politika energií.

Tak a teď k tomu, kdo podvádí. ERÚ má informace pouze o několika elektrárnách, které mohly zkreslovat výkony. Jak úřad přiznává, možných patnáct set podvodníků je odhad spočítaný od stolu a vycházející z toho, že počet slunečných dnů neodpovídá energii, vyrobené fotovoltaikou. A jak říkají majitelé drobných elektráren na střechách domů nebo firem – je to odhad, který nijak neublíží velkým firmám a je poškozuje. Navíc, ERÚ kritizuje „královské“ dotace, za jejichž vyplácení mohou především šéfové úřadu a stát; využívá někdejšího korupčního boomu solárů k útoku na celý segment obnovitelných zdrojů a prudce ořezává dotace do odvětví, které by mohlo úplně změnit závislost tuzemských odběratelů energie na velkých, podmínky si diktujících firmách.

Jinými slovy, podmínky na českém trhu jsou pokřivené. Dovolují podvádět velkým firmám nejen v soláru, ale hlavně v energii vyráběné z uhlí a jádra. Vždyť co je příprava dostavby Temelína? Zbrojení na státní dotace do jaderné energie. Na dotace, o které se může současným malým diverzifikovaným zdrojům jen zdát. Velcí solární baroni už o své dotace nepřijdou, mají je zákonem zaručeny do roku 2030, stát může solární byznys tak maximálně danit, což dělá.

titulka kindle • Autor: Respekt
titulka kindle • Autor: Respekt

Přitom příprava stavby Temelína je totéž jako příprava stavby solárů v roce 2010. Nejde o přístup k energii, ke způsobu její výroby, k životnímu prostředí, jde zase jen o peníze. Úsilí, které dnes míří na soláry, nikoli na bohaté barony, by měl věnovat ERÚ výpočtům, na kolik nás v budoucnu vyjde státem dotovaná elektřina vyráběná z jádra nebo uhlí.

Text Čistá energie Aleny Vitáskové najdete v aktuálním vydání Respektu 36/2013

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].