Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

V poklusu

Řekni, kde ta data jsou

Nedostatek dat ohrožuje demokracii stejně jako korupce

Někdy to vypadá, jako by naše rodná zem byla kotlinou nevědomých. Snad úplně ke všemu „chybí data“, případně jsou neúplná, a kdyby náhodou nechyběla a byla úplná, tak zase nejsou dostupná. („Kvůli stěhování“ zní nejčastější odpověď těch, po kterých nějaká data chcete. Nebo by to „trvalo dva týdny“, než by je někdo zkompletoval.)

Nedostatek dat přitom ohrožuje demokracii stejně jako korupce nebo lhostejnost občanů. Po těch se totiž chce, aby se zajímali o své okolí, racionálně volili a zodpovědně rozhodovali o své budoucnosti. Jak to ale mají dělat, když jim k tomu chybí podklady? Jak se dočtete v příštím Respektu, získat třeba podložené informace o velkých developerských projektech ve vaší čtvrti vyžaduje půl roku práce, ve které je třeba skloubit erudici zkušeného archiváře a detektiva. A k tomu mít dost času a taky potřebný sitzfleisch.

Chaos v datech samozřejmě zjednodušuje situaci korupčníkům, jak popsali na blogu věnujícím se datové žurnalistice kolegové z Hospodářských novin. Ale to nevysvětluje vše.

Příklad: stěhujete se a chcete vědět, jak je to v místě vašeho nového bydliště s kriminalitou. Kdybyste se – čirou náhodou – přesouvali do londýnské Chenies Street, zjistili byste několika rychlými kliky na internetu, že tu třeba v srpnu letošního roku došlo k dvěma případům výtržnictví a jednomu vykradení auta. Britská policie veškerá data o kriminalitě dává na internet a vytváří z nich přehledné interaktivní mapy, kde jde srovnávat čtvrtě, ulice, města, kraje a to vše v časových řadách.

Jak je na tom česká policie? I ta shromažďuje obrovské objemy dat a dává je na internet. Jenomže v nepřehledných a neprovázaných textových souborech a tabulkách. Vyznejte se v tom. Data o kriminalitě rozhodně nechybí, ale někdo na policejním prezidiu by si musel sednout a zamyslet se, jak je přehledně zpřístupnit veřejnosti. A to se zatím nestalo. Zato „mapy kriminality“ inspirované britským vzorem chystá jedna česká neziskovka.

Informace o veřejných zakázkách – patřičně zpřehledněné a očištěné od chyb – zase zpracovává firma Datlab, kterou dali dohromady lidé z Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy. A jak se píše na už zmiňovaném „datovém blogu“, zájem o tuhle komerční službu v podobě očištěných dat má i státní správa, která sama chaos v datech vyrábí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].