Události: 10 dní do volby aneb Dezinformace do schránek
 

Události: 10 dní do volby aneb Dezinformace do schránek

17. 1. 2018 16:49

drahos_trinec-9252
Autor: Milan Jaroš

1. Útoky na Drahoše: Jiří Drahoš ve středu poskytoval rozhovory, na cestu za voliči vyrazí zase ve čtvrtek. To má v plánu objet kus Plzeňského kraje. Zda i tam bude cestou potkávat, co potkal na hokeji v Třinci, to uvidíme, ale jedno už je jasné: dezinformace o Jiřím Drahošovi zachvátily kus země a snaha o jeho dehonestaci pokračuje.  Když se Drahošova tvář objevila na kostce nad ledovou plochou v hokejové hale v Třinci, část publika začala pískat a hrozit směrem k Drahošově lóži zvednutým prostředníčkem. Třinecko není zrovna Drahošova oblast, vítězí tu Miloš Zeman, takže nelibost ve sportovní hale není překvapení. Zajímavé ale bylo, čím rozezlení fanoušci hvízdot doprovázeli: „Ten pedofil! Estébák! Tahá sem čmoudy!“ volali diváci utkání mezi třineckými Oceláři a finským Jyväskylä.

Všechno tohle je výsledek dezinformací, které se v poslední době objevily. Na facebookových stránkách zaměřených proti Jiřímu Drahošovi -  je jich skutečně hodně a dál přibývají - se objeví co chvíli další text pracující s pomluvami. Lidé články s původem na proruských serverech sdílejí a anonymové s falešnými profily na stránky přidávají fotomontáže vykreslující Drahoše jako nositele smrti, zla či  terorismu -  v kápi a s kosou v ruce nebo s ďábelským ohněm v očích.

Vylhané informace začaly chodit i do mailových schránek starších lidí: ze smyšlené adresy a s předmětem Super infooooooooooooo!!!!!!!!!!!!! Například o sektářství a estébáctví kandidáta Drahoše. „Maminka z toho byla vyděšená, starší lidé si to pak přeposílají dál a mnozí těm šokujícím informacím možná uvěří,“ líčí čtyřicátnice úlek své matky.

Do pracovních mailových schránek pedagogů Karlovy univerzity, alespoň podle informací Respektu na Pedagogickou a Filozofickou fakultu, zase dorazily dopisy odeslané Byzantským katolickým patriarchátem vykreslující Drahoše jako sektáře, který se upsal ztrátě svědomí. Jde o exkomunikované řecko-katolické kněze, kteří jsou pro své proruské postoje v hledáčku mnohých tajných služeb a například z Ukrajiny už byli vyhoštěni. Na svých webových stránkách mají v kontaktech informaci: „V současné době Byzantský patriarchát přešel do exilu - Praha, Doněck.“

 

2. Hejtmani podporují Drahoše:  Před pěti lety doprovázel hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) Miloše Zemana jako věrný pobočník při spanilých jízdách krajem. Nyní ho už nepodporuje. Naopak zveřejnil, že podporuje Jiřího Drahoše a k témuž vyzval i další hejtmany. Připojili se již Josef Bernard, Jiří Štěpán, Martin Půta a Jiří Čunek. Netolickému vadí, že osobní ataky prezidenta Zemana na bývalého předsedu vlády Bohuslava Sobotku byly jedním z důvodů, proč sociální demokraté ve volbách propadli. Coby právník Netolický také kritizuje, že Zeman se k ústavě chová jako k cáru papíru.

kampan-8621
Autor: Milan Jaroš

3. Babiš volí Zemana, ANO se štěpí: Přituhlo a je tu další pirueta. Bezprostředně po prvním kole volby vyslovil premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) Miloši Zemanovi spíše podmíněnou podporu a kritizoval jeho poradce, nyní však Zemana opět jednoznačně podpořil. „Je čitelný, bojuje za naši zemi, je na ni hrdý, nešel do politiky kvůli sobě a je skromný,“ řekl Babiš na iDnes.cz. Hnutí ANO ale se svým předsedou nesouhlasí jednomyslně. Na sociálních sítích se proti Zemanovi vymezili všichni čtyři europoslanci ANO - a Jiřího Drahoše se chystá volit také brněnský primátor a místopředseda ANO Petr Vokřál nebo poslanec Martin Kolovrátník, který sdílel též k Zemanovi velmi kritické video youtubera Kovyho.

 

4.Vyřazené hlasy k Drahošovi:Podle prvního průzkumu získá většinu voličů od vyřazených kandidátů Jiří Drahoš. Mělo by mu přibýt asi 900 tisíc jistých hlasů, zatímco Miloši Zemanovi zhruba 180 tisíc. V součtu s voliči z prvního kola by tak měl Drahoš přibližně stotisícový náskok. Dotazování pro průzkum Institutu pro Demokracii 21, pro nějž sbíraly data agentury Median a STEM/MARK, vznikalo ještě před uzavřením volebních místností. Respondenti tedy netušili, jak volby dopadly, a do jejich postojů se nemohla promítnout doporučení jimi volených neúspěšných kandidátů.

 

5. Senátor Veleba odešel ze studia DVTV. Nedokázal vysvětlit, kdo platí kampaň Zemanovi Nevím, odpovídá Jan Veleba na otázku, odkud pocházejí peníze, které na kampaň vynaložil spolek Přátelé Miloše Zemana, jehož je sám členem. A stejně reaguje i na dotaz, zda na kampaň přispěla Strana práv občanů, které předsedá.

https://video.aktualne.cz/dvtv/senator-veleba-odesel-veselovskemu-ze-studia-nedokazal-vysve/r~be9928e0fb8711e7afac0cc47ab5f122/

Nejnovější události:

Šlechtová: Musíme respektovat voliče SPD

30_AGENDA_Jaros
Karla Šlechtová • Autor: Milan Jaroš

Ministryně obrany Karla Šlechtová loni na podzim mluvila o hnutí SPD Tomia Okamury jako o novodobém fašistickém hnutí. Nyní v době, kdy ANO jedná o možné toleranci vlády, mění svůj slovník na adresu SPD. „Mám pořád stejný názor, ale volilo je 538 tisíc voličů. A co musíme všichni respektovat, ať se nám to líbí, nebo ne, je postoj těch voličů,“ řekla iDNES.cz.

„Doufám, že budeme i dnes ze strany pana předsedy vlády informováni o tom, jakým způsobem se vyjednává podpora,“ uvedla ministryně obrany při příchodu na jednání vlády a poukázala na různá vyjádření dvou předních politiků ODS Alexandry Udženije a Petra Fialy na možnost spolupráce s ANO. abišovo hnutí ANO ale nyní aktuálně jedná hlavně s komunisty a s hnutím SPD, se kterým se znovu setká ve středu odpoledne. (iDnes.cz)

 

Okamura zaplatil miliony za průzkumy

Po úterním mlžení přiznal Tomio Okamura, komu jeho hnutí SPD zaplatilo 7,4 milionu korun za PR a analýzy. Peníze putovaly agentuře Play Net, která utržila jinak za tři roky v součtu jen něco málo přes milion. Vlastní ji Jan Fulín. Ten stojí i za agenturou na výzkum veřejného mínění SANEP a kontroverzním serverem prvnizpravy.cz.  Úsvit, předešlé hnutí Tomio Okamury, se rozpadlo poté, co jej jeho spolustraníci obvinili, že stranu prostřednictvím plateb za PR služby tuneloval. Nyní Okamura vysvětluje milionové platby za podobné zakázky zase jako předseda svého nového hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD).  V případě SPD téměř 4,5 milionu stálo „mediální zastoupení a poradenství PR při volbách“. A dalších 2,9 milionu podle transparentního účtu šlo na průzkumy veřejného mínění. (iDnes.cz)

Netolický: Zeman by měl spojovat

„Doufám, že si Miloš Zeman také dostatečně zanalyzuje průběh voleb, protože jestli si něco já odnáším z výsledku, tak je to to, že 2,7 milionu lidí volilo Jiřího Drahoše. To je mimochodem stejné číslo, které minule stačilo Miloši Zemanovi ke zvolení, a jemu dalo hlas 2,8 milionu voličů, což je oproti předchozím volbám o 150 tisíc víc. Nicméně se to číslo rovná Pardubicím a ještě jednomu většímu městu, takže to není žádný fatální rozdíl. Doufám, že pan prezident, kterému k výsledku samozřejmě blahopřeji, bude vnímat názorovou pluralitu a že nebude mít černobílé vidění světa "kdo nejde se mnou, jde proti mně“. Hlava státu musí spojovat a já doufám, že si alespoň toto poučení vezme," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf Pardubického kraje Martin Netolický, který v minulých prezidentských volbách podpořil Miloše zemana, ale tentokrát dal najevo sympatie Jiřímu Drahošovi.

Jak Babiš vyhrožuje czexitem

Babiš údajně Junckerovi sdělil: „Českým občanům dokážu vysvětlit vše, ale systém povinných kvót nikoliv. Pokud budeme opět přehlasováni, tak to proevropské politiky a politické strany v Česku dostane do vážného nebezpečí.“ Varoval, že opětovné přehlasování může zavinit odchod Česka z unie. „Obávám se, že to může otevřít dveře populistům, kteří usilují o referendum o vystoupení z EU.“

Tak pravil premiér, který se na antiimigrační vlně vezl během sněmovní kampaně a surfuje na ní dál. Samo sebou Junckerovi neřekne, že ten postoj doma sám krmí a využívá, jen s ním hrozí. Premiér, který se ani nepokusil sestavit pořádnou vládu, předvedl se jako vládní „nemakačenko“ (slovy Václava Klause) vyhrožuje czexitem. Absurdní.

Dělá to v situaci, kdy se EU mění, sílí dohoda Francie a Německa, unie zvládla uprchlickou vlnu a řeší budoucnost. Nevíme, co mu Juncker odpověděl na tu výhrůžku, klidně však mohl říct: „No to je skvělé, to si ulevíme.“ Česko není Británie, kvůli nám se EU nezhroutí, zato my bez ní ano. (Z komentáře Martina Fendrycha)