Události: Zeman přistoupil na televizní debaty s Drahošem

13. 1. 2018 17:55

Prezident Miloš Zeman, který vyhrál první kolo prezidentský voleb, se před druhým kolem voleb rozhodl změnit taktiku své kampaně. Půjde do televizních debat, a poprvé se tak utká se svým rivalem Jiřím Drahošem. "Nikdy jsem se nebál jít do různých diskuzí. Jsem stále mladý, plný sil a energie," prohlásil Zeman.

Před prvním kolem do žádné prezidentské debaty nešel s odůvodněním, že nedělá kampaň. "Nebudu mít nic proti dvěma debatám, kdyby byly dvě a více, tak uznejte, že by to diváky poněkud nudilo," řekl. "Myslím si, že lidé, kteří si neodpracovali léta politické činnosti, tak ty už těch čtrnáct dní nezachrání," dodal prezident v narážce na svého protikandidáta Drahoše, který byl léta šéfem Akademie věd.

Zeman poděkoval svým voličům, podporovatelům i manželce Ivaně. Pochvaloval si ještě lepší výsledek v prvním kolem, než jaký měl před pěti lety. "Zatímco před pěti lety jsem v prvním kole obdržel 24 procent hlasů a v druhém 54 procent, letos jsem již v prvním kole získal téměř 40 procent. Blahopřeji Jiřímu Drahošovi k hezkému druhému místu," prohlásil Zeman. (Aktuálně.cz)

https://video.aktualne.cz/dvtv/zive-milos-zeman-po-vitezstvi-v-prvnim-kole-prezidentske-vol/r~70495cd4f87411e7adc2ac1f6b220ee8/

Nejnovější události:

8 dní do volby aneb Stažený králík

1. Zeman vystoupil z ústraní kvůli Barrandovu: Pravidelný pořad televize Barrandov Týden s prezidentem ve čtvrtek večer ukázal, jak bude vypadat jedna z prezidentských „debat“. Poté, co se s protikandidáty nechtěl utkat vůbec a následně po prvním kole volby slíbil „maximálně dvě debaty“, trvá nyní Miloš Zeman na tom, aby byly diskuse hned čtyři. To ovšem jeho protikandidát Jiří Drahoš odmítá, oba se tak střetnou pouze v České televizi a na Primě. Zbylá dvě vystoupení na Nově a právě Barrandově prezident absolvuje sólo.

https://www.youtube.com/watch?v=2BHLd6A0_EQ

Jak ostrý bude rozhovor na Barrandově, naznačil moderátor a majitel stanice Jaromír Soukup hned úvodní, poněkud surreálnou otázkou. Hlavy státu se s odkazem na Dekret kutnohorský - jímž se zvýhodnilo postavení Čechů na Karlově univerzitě -  otázal, zda by uvítal, aby jeho hlas ve volbách měl rovněž „větší váhu v souboji s Jiřím Drahošem“. Jinými slovy, zda by chtěl v demokratických volbách nefér výhodu. Zeman nicméně odpověděl, že „každý hlas má mít stejnou váhu“ – a do dvou střetů s Drahošem pak slíbil „vnésti něco barev“. Kolem prezidentova programu dál panují nejasnosti. Ačkoliv jeho mluvčí tvrdí, že je nabitý, není známo, čím přesně. Naopak víme, že hlava státu odsouvá i nezbytné povinnosti. Do konce ledna by měl jmenovat skupinu jedenácti nově zvolených a vládou schválených rektorů univerzit a vysokých škol. Podle Ovčáčka zatím nebyl termín jmenování stanoven, přestože se mají funkce ujmout už 1. února.

 

2. Drahoš stahoval králíka a štípal dříví: Zatímco Miloš Zeman omezil veřejná vystoupení na zmíněný televizní rozhovor, Jiří Drahoš pokračoval v kontaktní kampani. Týden před startem druhého kola zamířil na jih Čech a měl zjevně v plánu názorně předvést, že není městským akademikem.  V Jihočeském kraji navštívil mléčnou farmu v Mojném a hovězí farmu v Rančicích, kde podle informací fotografa Respektu Milana Jaroše, který jeho cesty fotograficky dokumentuje, vlastnoručně stáhl z kůže králíka, štípal dříví, projel se traktorem či provedl koně, zatímco ho držel za uzdu. Pak Drahoše čekalo setkání s dobrovolnými hasiči a večer se chystal na debatu – a sborový zpěv - s veřejností v Holubově.

drahos_jizni_cechy02_jaros
Autor: Milan Jaroš

Novinkou Drahošovy kampaně je přítomnost ochranky, kterou mu jeho tým před týdnem zajistil v reakci na množící se vyhrůžky smrtí na sociálních sítích, jež jsou směřované jemu i jeho manželce. Zajímavým detailem je pak fakt, že Drahošův tým využívá právě solidního a klidného kouzla Evy Drahošové a posílá ji na sólo cesty. V pátek na opačnou stranu země, kdy měla v Libereckém kraji program odpovídající částečně činnosti první dámy, tedy návštěvu nemocnice a domova pro seniory, a částečně odkazující k její profesi – den se tato knihovnice chystala zakončit debatou v libereckém knihkupectví a antikvariátu. Předchozí cesty nicméně ukázaly, že úskalím její snahy představuje fakt, že je u široké veřejnosti ještě méně známá než její manžel.

drahos_jizni_cechy01_jaros
Autor: Milan Jaroš

 

3.  Horáček, Hilšer a Fischer v Drahošově kampani: Kandidáti, kteří nepostoupili z druhého kola, plní svůj slib daný těsně po volbě a nespokojili se s výzvou voličům, aby podpořili Jiřího Drahoše. Michal Horáček poskytne Drahošovi billboardy, které má zaplacené do konce ledna. Sám jej aktivně podporuje na sociálních sítích. Zhruba třem tisícovkám Horáčkových podporovatelů poslal jeho tým newsletter s výzvou, ať se připojí k Drahošově kampani, i s kontakty na jeho štáb. Kolik jich výzvu vyslyšelo, zatím není jasné. Někteří nicméně začali sami od sebe přelepovat Horáčkovy plakáty těmi Drahošovými.

hilser03_jaros
Autor: Milan Jaroš

V neděli brzy odpoledne se pak Michal Horáček společně s Markem Hilšerem i Pavlem Fischerem sejdou na Drahošově debatě a koncertě v brněnském klubu Semilasso. Zemanova konkurenta následně podpoří herci divadla Bolka Polívky a různí hudebníci, třeba skupina Květy. Pak se společně přesunou do Ostravy a příští týden je čeká společné vystoupení v Praze. Zda přinese osobní zapojení do kampaně ovoce, si nicméně Michal Horáček není jistý. „Pokud ale pomůže v rozhodování aspoň někomu a současně nikoho neodradí, stojí mi ta akce za to. O výsledku opravdu mohou rozhodnout i jednotlivé hlasy,“ řekl v rozhovoru pro web Respektu, kde najdete i rozhovory s Markem HilšeremPavlem Fischerem.

 

4. Šéf ČT Dvořák k prezidentské volbě: Překvapivě otevřený rozhovor poskytl kolegům z Hospodářských novin ředitel České televize Petr Dvořák. V reakci na kritiku, jíž je veřejnoprávní stanice vystavena zejména od prezidenta a premiéra, kteří tvrdí, že je proti nim ČT zaujatá, Dvořák říká, že žádná z analýz, jež si na toto téma televize nechává zpracovávat, zaujatost či nevyváženost nepotvrzuje. Stížnosti tedy mají podle něj jiný důvod. „Oni si to zkrátka vzali jako součást své politické agendy - a vzhledem k tomu, že jejich voliči na takovouto rétoriku slyší, používají napadání ČT jako součást svých politických kampaní,“ řekl Dvořák.

 

5. Mountfield se distancuje: Prodejce zahradní techniky a bazénů Mountfield podle iDnes.cz odmítá spojení s kampaní na podporu současného prezidenta Miloše Zemana. Firma se podle své mluvčí Kateřiny Böhmové v politice neangažuje.  Distancovala se tak od akcí místopředsedy svého představenstva Miroslava Schöna, který je zároveň ředitelem firmy Euro - Agency. Ta ve spolupráci se spolkem Přátelé Miloše Zemana zaplatila na podporu Zemanovy kandidatury inzeráty v některých denících, které útočí na Jiřího Drahoše.

DTwsI5ZX4AAnCvl.jpglarge
Autor: Twitter @tskrivanek

Hilšer: Dvoukolový systém už je takový

>Nemám v oblibě spekulace. Doneslo se ale ke mně, že někteří lidé nepůjdou k volbám, protože chtěli volit mě a zbylí dva kandidáti nejsou pro ně alternativou. Říkám na to, že dvoukolový systém je už takový: v prvním kole volíme pro něco a ve druhém třeba se skřípěním zubů proti něčemu. Zůstat doma ale není řešení. Určitě se k volbám ještě vyjádřím a požádám spoluobčany, aby k volbám šli - s tím, že jejich kompromisní volbu aspoň trochu vyvážím svou budoucí aktivitou. Marek Hilšer v rozhovoru s Hanou Čápovou v odpovědi na otázku: Kolik procent vašich voličů zůstane doma? A kolik z nich dá hlas Jiřímu Drahošovi a kolik Miloši Zemanovi? A plánujete ještě nějakou výzvu v předvečer?

Fischer: Zeman musí mnohé vysvětlit

"Znepokojuje mne, že "nekampaň" Miloše Zemana dosud stála 17 milionů a že některé dárce zatím jeho podporovatelé nedokázali identifikovat. A znepokojuje mne také, že o zveřejněných inzerátech, které se v těchto dnech objevily, Miloš Zeman prý nic nevěděl, přestože jsou zřetelnou součástí jeho kampaně. Mám za to, že nejen tyto věci, ale i mnohé další je nutné patřičně objasnit." Tak odpovídá Pavel Fischer v rozhovoru s Tomášem Brolíkem na otázku, co mu vadí na tom, jak nyní Miloš  Zeman vede kampaň.

9 dní do volby aneb Zeman na operaci

Jiří Drahoš
Autor: Milan Jaroš

1. Jak předpověděl na svém webu Respekt, v Právu a v Deníku se ve čtvrtek objevily hanlivé inzeráty proti Jiřímu Drahošovi s radikální výzvou Stop imigrantům a Drahošovi. Tato země je naše! Volte Zemana! Stejné inzeráty, které den předtím kolovaly na webu, by se měly objevit i na billboardech. Deník se vzápětí od inzerátu distancoval – v redakčním textu ho připodobňuje k "lžím šířeným anonymy na internetu" a vysvětluje, že inzerát zveřejňuje "pro dokreslení situace", ať čtenáři sami posoudí celkovou úroveň a obsah sdělení. Zadavatelem inzerátu je společnost Euro - Agency. Jako zhotovitel jsou uvedeni Přátelé Miloše Zemana, neprůhledný spolek v  čele s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem a hlavním Zemanovým poradcem Martinem Nejedlým. Jednatelem je Euro - Agency je Miroslav Schön, mimo jiné člen představenstva společnosti Mountfield a.s, kontrolované čínským kapitálem. Jde o jeden z příkladů neprůhledného financování Zemanovy kampaně. Více v textu Ondřeje Kundry a také v článku v novém čísle tištěného Respektu.

 

2. Jiří Drahoš pokračoval v kampani v terénu: Na náměstí v Klatovech varoval posluchače, že o něm nepochybně uslyší " ještě spoustu hnusných věcí" (více od naší reportérky Ivany Svobodové zde). Miloš Zeman se zatím na veřejnosti neukazuje. Server aktualne.cz odpoledne napsal, že podle tří zdrojů prezident podstoupil v Nemocnici na Homolce "menší operativní zákrok v ústní dutině". Hrad nechtěl informaci komentovat. Je možné, že se Zeman k věci vyjádří v pravidelné debatě na TV Barrandov ve čtvrtek večer.

 

3. Demise se odkládá: V Zemanově programu se podle jeho mluvčího nepodařilo každopádně najít tento týden volný čas, aby po neúspěšném hlasování ve sněmovně přijal demisi prvního Babišova kabinetu. Členové vlády s brzkým přijetím demise počítali, akt se ale odkládá na příští středu.

 

4. Moravec definitivně ne: Prezidentský duel na České televizi povede Světlana Witowská, moderátorka pořadu Interview ČT24. Potvrdila to Česká televize po předchozím lavírování ohledně angažmá Václava Moravce. Ten moderování odmítl a podle oficiální verze ČT se jej nepodařilo přemluvit. O počtu a aranžmá televizních debat až do čtvrtka nebylo definitivně rozhodnuto – Drahoš plánoval dvě debaty, Zeman podle svého mluvčího tvrdil, že přijde na čtyři, i kdyby měl ve studiu "sedět proti prázdné židli".  Aktuálně Jiří Drahoš oznámil, že druhou stanicí, na kterou přijde, je Prima. Nova plánuje debatu na tuto neděli: už dříve řekla, že pokud se jí Drahoš nezúčastní, odvysílá hodinový rozhovor s Milošem Zemanem. Ten by moderoval Ray Koranteng.

 

5. Sázka na Drahoše: Kurzy v sázkových kancelářích se zvolna mění ve prospěch Jiřího Drahoše. Ve Fortuně na něj jde od skončení prvního kola 80 procent sázek, píše ihned.cz. Drahošův kurz se tedy snížil z pondělních 1,65 na 1,51. Nižší kurz znamená menší výnos pro sázkaře, a tedy větší pravděpodobnost výhry. Podobně se zachovali i konkurenční bookmakeři. Kurz na výhru Miloše Zemana se naopak zvedl, u různých sázkových kanceláří se pohybuje od 2,45 do 2,75.

 

6. Štěch odmítl oběd u Zemana:  Na začátku roku Hrad oznámil, že prezident Zeman má moc práce, a musí proto vynechat tradiční novoroční oběd se šéfy obou parlamentních komor. Podle informací Aktuálně.cz však v neděli okolí prezidenta Zemana otočilo a oběd chtělo znovu naplánovat, tentokrát na závěr ledna. "Zhruba deset minut poté, co jsem v neděli odešel z debaty České televize, mi přišla zpráva, v níž se mě pan Mynář ptal, zda bych si nemohl 24. ledna najít čas na oběd předsedů obou komor parlamentu s prezidentem," potvrdil Aktuálně.cz předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).  Nabídku však odmítl s tím, že by se takový oběd stal součástí prezidentovy kampaně

 

7. Nikdo si mě nenamaže: Pro nový Respekt 4/2018, který vyjde 22. ledna, redakce připravila rozhovor s kandidátem Jiřím Drahošem. Podívejte se na ukázku:

https://www.youtube.com/watch?v=BDtDWO6n0ZQ

Drahoš: Uslyšíte o mně spoustu hnusných věcí

Drahoš -Klatovy
Autor: Milan Jaroš

Na náměstí v Klatovech na Jiřího Drahoše ve čtvrtek čekal dav lidí. Přišli i prvovoliči ze středních škol, které učitelé uvolnili, aby se mohli setkat s kandidátem na prezidenta. Sněžilo, fučelo a Jiří Drahoš musel vystoupit na kostelní schody, aby ho bylo slyšet. Lidé se ptali na euro (chce rozvinout debatu a myslí si, že nemá cenu tlačit přijetí eura politickou silou, dokud si to pořádně nevyříkáme - potlesk), na zahraniční orientaci (Západ, ale obchodovat s Východem klidně - potlesk) - a také na dezinformace, jež se o něm šíří, a na inzerát zadaný Přáteli Miloše Zemana, který Drahoše vykresluje jako nakloněnému uprchlíkům v Česku a brnká na nízké pudy a na strach. „Dozvíte se o mně nepochybně ještě spoustu hnusných věcí, dámy a pánové. Já už jsem se dozvěděl, že jsem pedofil a agent StB a zednář - a nic z toho není pravda. Spoléhám na zdravý rozum velké části společnosti," řekl náměstí. Předtím navštívil firmu SoloDoor v Sušici, kde si promluvil se zaměstnanci, a pekárnu tamtéž. Po Klatovech pak zamířil do Horšovského Týna a do Plzně. (Ivana Svobodová)