Události: Volila už půlka lidí

13. 1. 2018 12:00

Od osmi hodin rána pokračuje druhá přímá volba prezidenta v České republice. Po noční přestávce se opět otevřely volební místnosti a zavřou se až ve 14 hodin. Hned poté začne sčítání hlasů. Včera hlasovaly zhruba dvě pětiny voličů a kolem sobotní jedenácté hodiny se účast pohybovala mezi 50 a 55 procenty. (iDnes.cz)

 

Nejnovější události:

7 dní do volby aneb Moskva a youtubeři

1. Zeman se setká s prokremelským kongresmanem: Před druhým kolem prezidentských voleb se prezident Miloš Zeman v rámci návštěvy americké delegace setká i s kontroverzním a proruským kongresmanem Danem Rohrabacherem. Jak píše Aktuálně.cz, v minulosti před Rohrabacherem varovala i americká FBI – kremelské tajné služby se ho snažily naverbovat jako vlivového agenta. Dalším na seznamu hostů je kongresman a radikální odpůrce migrace Steve King, který se v minulosti setkal třeba s francouzskou kandidátkou na prezidentku Marine Le Pen a udržuje pravidelný kontakt i s předsedou SPD Tomio Okamurou (se kterým se americká delegace potká později). Nabídku na setkání obdržel i druhý kandidát na prezidenta Jiří Drahoš, ale odmítl ji.

 

2. Drahoš a influenceři: Na kampani po České republice Jiřího Drahoše pravidelně provázejí internetoví influenceři a youtubeři. Drahošův tým si od toho slibuje oslovení mladšího publika, zároveň se přes příspěvky influencerů může dostat ještě více do povědomí. Mezi pozvanými byl například herec a zpěvák Adam Mišík, youtuber Martin Carev, herečka Anna Kadeřávková nebo rapper s vietnamskými kořeny Renne Dang.

 

3. Soud zveřejnil trestní příkaz o vyhoštění ukrajinské aktivistky: První kolo prezidentské volby si zřejmě většina voličů zapamatuje kvůli protestu členky hnutí Femen Angeliny Diash proti Miloši Zemanovi přímo ve volební místnosti. Server iROZHLAS.cz na základě zákona o svobodném přístupu k informacím získal trestní příkaz, podle kterého byla z Česka vyhoštěna. Samosoudce Lukáš Slavík z Obvodního soudu pro Prahu 5 událost popsal jedním odstavcem (trestní příkaz má celkem dvě stránky): „V momentě, kdy se prezident republiky Miloš Zeman chystal volební komisi předložit občanský průkaz, vyběhla z místa určeného pro novináře k Miloši Zemanovi vykřikujíc 'Zeman Putin's slut' (Zeman je Putinova běhna)“. Za výtržnictví Angelina Diash dostala trest odnětí svobody na tři měsíce se zkušební dobou na jeden rok. Zároveň byla na rok vyhoštěna. Diash v několika rozhovorech pro česká média prohlásila, že se cítí nevinná a s trestem nesouhlasí. „Nespáchala jsem žádný zločin. Zločin spácháte, když někoho okradete, někomu ublížíte nebo někoho zabijete. Ne když pokojně protestujete, aniž jste někoho zranili,“ dodala aktivistka.

03
Autor: Milan Jaroš

 

4. Pražská ČSSD pro Jiřího Drahoše: Pražská sociální demokracie na své facebookové stránce vyzvala v druhém kole k volbě Jiřího Drahoše. Podle představitelů strany v metropoli je Drahoš lepším kandidátem, protože „nerozděluje společnost, nerozdmýchává nenávist a ctí Ústavu a zákony naší země“. Současný prezident naopak dopisem podpořil prozemanovskou platformu uvnitř sociální demokracie s názvem Zachraňme ČSSD, která se v sobotu sešla v Táboře a stojí ta ní bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek, bývalý hejtman z jižních Čech Jiří Zimola nebo poslanec Jaroslav Foldyna. Jedná se o stejné aktéry, kteří se na podzim 2013 pokusili o tzv. lánský puč – ve spolupráci s prezidentem Zemanem se po stranickém sjezdu pokusili o sesazení nově zvoleného předsedy Bohuslava Sobotky.

 

5. Kam jezdil Miloš Zeman: Zpravodajský server iRozhlas přináší srovnání a popis kariér obou prezidentských kandidátů a server iHned.cz nabízí interaktivní mapu zahraničních cest Miloše Zemana ve funkci prezidenta.  Píše, že v případě Václava Havla i Václava Klause bylo nejčastější destinací sousední Německo, oproti tomu v itineráři Miloše Zemana nemělo takovou důležitost. V poměru k předchozím hlavám státu ale dvakrát častěji zavítal do asijských zemí. Prezidenti se lišili i cílem cest: Václav Havel mnohem více ve světě přebíral ocenění, Václav Klaus často přednášel a Miloš Zeman čtvrtinu cest věnoval mezinárodním summitům.

Zeman a Putin v Soči
Prezident Ruska Vladimir Putin přijal 21. listopadu ve své černomořské rezidenci v Soči prezidenta ČR Miloše Zemana • Autor: ČTK, Šimánek Vít

 

6. Zeman nemá sám sebe pod kontrolou: Hospodářské noviny pak přinášejí rozhovor s německým novinářem působící v Bruselu Danielem Brösslerem. Ten mimo jiné říká, že Česko má v Bruselu malý vliv, těžko hledá spojence, a to i kvůli prezidentu Zemanovi. Politici prý neberou Zemana vážně - jednak proto, že má malé pravomoce, jednak pro jeho podivné názory. ,,Myslím, že se ví, že je to politik, který sám sebe nemá vždy na sto procent pod kontrolou. Přijde mi, že v poslední době už ani nikdo moc neřeší, co kde zrovna prezident České republiky řekl. V postojích k migraci je brán jako součást určitého středoevropského bloku. Například v Berlíně se moc nerozlišuje mezi Zemanem, Orbánem nebo Kaczyń­ským," konstatuje Brössler.

 

7. Proč chceme Zemana: Parlamentní listy otiskly "text pravicového voliče, který bude volit současnou hlavu státu". Mimo jiné proto, že je prozápadní, proevropský, je to státník, je buldozerem na politickou korektnost a je to rebel stejně jako Trump nebo AfD.

8 dní do volby aneb Stažený králík

1. Zeman vystoupil z ústraní kvůli Barrandovu: Pravidelný pořad televize Barrandov Týden s prezidentem ve čtvrtek večer ukázal, jak bude vypadat jedna z prezidentských „debat“. Poté, co se s protikandidáty nechtěl utkat vůbec a následně po prvním kole volby slíbil „maximálně dvě debaty“, trvá nyní Miloš Zeman na tom, aby byly diskuse hned čtyři. To ovšem jeho protikandidát Jiří Drahoš odmítá, oba se tak střetnou pouze v České televizi a na Primě. Zbylá dvě vystoupení na Nově a právě Barrandově prezident absolvuje sólo.

https://www.youtube.com/watch?v=2BHLd6A0_EQ

Jak ostrý bude rozhovor na Barrandově, naznačil moderátor a majitel stanice Jaromír Soukup hned úvodní, poněkud surreálnou otázkou. Hlavy státu se s odkazem na Dekret kutnohorský - jímž se zvýhodnilo postavení Čechů na Karlově univerzitě -  otázal, zda by uvítal, aby jeho hlas ve volbách měl rovněž „větší váhu v souboji s Jiřím Drahošem“. Jinými slovy, zda by chtěl v demokratických volbách nefér výhodu. Zeman nicméně odpověděl, že „každý hlas má mít stejnou váhu“ – a do dvou střetů s Drahošem pak slíbil „vnésti něco barev“. Kolem prezidentova programu dál panují nejasnosti. Ačkoliv jeho mluvčí tvrdí, že je nabitý, není známo, čím přesně. Naopak víme, že hlava státu odsouvá i nezbytné povinnosti. Do konce ledna by měl jmenovat skupinu jedenácti nově zvolených a vládou schválených rektorů univerzit a vysokých škol. Podle Ovčáčka zatím nebyl termín jmenování stanoven, přestože se mají funkce ujmout už 1. února.

 

2. Drahoš stahoval králíka a štípal dříví: Zatímco Miloš Zeman omezil veřejná vystoupení na zmíněný televizní rozhovor, Jiří Drahoš pokračoval v kontaktní kampani. Týden před startem druhého kola zamířil na jih Čech a měl zjevně v plánu názorně předvést, že není městským akademikem.  V Jihočeském kraji navštívil mléčnou farmu v Mojném a hovězí farmu v Rančicích, kde podle informací fotografa Respektu Milana Jaroše, který jeho cesty fotograficky dokumentuje, vlastnoručně stáhl z kůže králíka, štípal dříví, projel se traktorem či provedl koně, zatímco ho držel za uzdu. Pak Drahoše čekalo setkání s dobrovolnými hasiči a večer se chystal na debatu – a sborový zpěv - s veřejností v Holubově.

drahos_jizni_cechy02_jaros
Autor: Milan Jaroš

Novinkou Drahošovy kampaně je přítomnost ochranky, kterou mu jeho tým před týdnem zajistil v reakci na množící se vyhrůžky smrtí na sociálních sítích, jež jsou směřované jemu i jeho manželce. Zajímavým detailem je pak fakt, že Drahošův tým využívá právě solidního a klidného kouzla Evy Drahošové a posílá ji na sólo cesty. V pátek na opačnou stranu země, kdy měla v Libereckém kraji program odpovídající částečně činnosti první dámy, tedy návštěvu nemocnice a domova pro seniory, a částečně odkazující k její profesi – den se tato knihovnice chystala zakončit debatou v libereckém knihkupectví a antikvariátu. Předchozí cesty nicméně ukázaly, že úskalím její snahy představuje fakt, že je u široké veřejnosti ještě méně známá než její manžel.

drahos_jizni_cechy01_jaros
Jiří Drahoš na jihu Čech • Autor: Milan Jaroš

 

3.  Horáček, Hilšer a Fischer v Drahošově kampani: Kandidáti, kteří nepostoupili z druhého kola, plní svůj slib daný těsně po volbě a nespokojili se s výzvou voličům, aby podpořili Jiřího Drahoše. Michal Horáček poskytne Drahošovi billboardy, které má zaplacené do konce ledna. Sám jej aktivně podporuje na sociálních sítích. Zhruba třem tisícovkám Horáčkových podporovatelů poslal jeho tým newsletter s výzvou, ať se připojí k Drahošově kampani, i s kontakty na jeho štáb. Kolik jich výzvu vyslyšelo, zatím není jasné. Někteří nicméně začali sami od sebe přelepovat Horáčkovy plakáty těmi Drahošovými.

hilser03_jaros
Autor: Milan Jaroš

V neděli brzy odpoledne se pak Michal Horáček společně s Markem Hilšerem i Pavlem Fischerem sejdou na Drahošově debatě a koncertě v brněnském klubu Semilasso. Zemanova konkurenta následně podpoří herci divadla Bolka Polívky a různí hudebníci, třeba skupina Květy. Pak se společně přesunou do Ostravy a příští týden je čeká společné vystoupení v Praze. Zda přinese osobní zapojení do kampaně ovoce, si nicméně Michal Horáček není jistý. „Pokud ale pomůže v rozhodování aspoň někomu a současně nikoho neodradí, stojí mi ta akce za to. O výsledku opravdu mohou rozhodnout i jednotlivé hlasy,“ řekl v rozhovoru pro web Respektu, kde najdete i rozhovory s Markem HilšeremPavlem Fischerem.

 

4. Šéf ČT Dvořák k prezidentské volbě: Překvapivě otevřený rozhovor poskytl kolegům z Hospodářských novin ředitel České televize Petr Dvořák. V reakci na kritiku, jíž je veřejnoprávní stanice vystavena zejména od prezidenta a premiéra, kteří tvrdí, že je proti nim ČT zaujatá, Dvořák říká, že žádná z analýz, jež si na toto téma televize nechává zpracovávat, zaujatost či nevyváženost nepotvrzuje. Stížnosti tedy mají podle něj jiný důvod. „Oni si to zkrátka vzali jako součást své politické agendy - a vzhledem k tomu, že jejich voliči na takovouto rétoriku slyší, používají napadání ČT jako součást svých politických kampaní,“ řekl Dvořák.

 

5. Mountfield se distancuje: Prodejce zahradní techniky a bazénů Mountfield podle iDnes.cz odmítá spojení s kampaní na podporu současného prezidenta Miloše Zemana. Firma se podle své mluvčí Kateřiny Böhmové v politice neangažuje.  Distancovala se tak od akcí místopředsedy svého představenstva Miroslava Schöna, který je zároveň ředitelem firmy Euro - Agency. Ta ve spolupráci se spolkem Přátelé Miloše Zemana zaplatila na podporu Zemanovy kandidatury v některých denících inzeráty, které útočí na Jiřího Drahoše.

DTwsI5ZX4AAnCvl.jpglarge
Autor: Twitter @tskrivanek

Hilšer: Dvoukolový systém už je takový

>Nemám v oblibě spekulace. Doneslo se ale ke mně, že někteří lidé nepůjdou k volbám, protože chtěli volit mě a zbylí dva kandidáti nejsou pro ně alternativou. Říkám na to, že dvoukolový systém je už takový: v prvním kole volíme pro něco a ve druhém třeba se skřípěním zubů proti něčemu. Zůstat doma ale není řešení. Určitě se k volbám ještě vyjádřím a požádám spoluobčany, aby k volbám šli - s tím, že jejich kompromisní volbu aspoň trochu vyvážím svou budoucí aktivitou. Marek Hilšer v rozhovoru s Hanou Čápovou v odpovědi na otázku: Kolik procent vašich voličů zůstane doma? A kolik z nich dá hlas Jiřímu Drahošovi a kolik Miloši Zemanovi? A plánujete ještě nějakou výzvu v předvečer?

Fischer: Zeman musí mnohé vysvětlit

"Znepokojuje mne, že "nekampaň" Miloše Zemana dosud stála 17 milionů a že některé dárce zatím jeho podporovatelé nedokázali identifikovat. A znepokojuje mne také, že o zveřejněných inzerátech, které se v těchto dnech objevily, Miloš Zeman prý nic nevěděl, přestože jsou zřetelnou součástí jeho kampaně. Mám za to, že nejen tyto věci, ale i mnohé další je nutné patřičně objasnit." Tak odpovídá Pavel Fischer v rozhovoru s Tomášem Brolíkem na otázku, co mu vadí na tom, jak nyní Miloš  Zeman vede kampaň.

9 dní do volby aneb Zeman na operaci

Jiří Drahoš
Autor: Milan Jaroš

1. Jak předpověděl na svém webu Respekt, v Právu a v Deníku se ve čtvrtek objevily hanlivé inzeráty proti Jiřímu Drahošovi s radikální výzvou Stop imigrantům a Drahošovi. Tato země je naše! Volte Zemana! Stejné inzeráty, které den předtím kolovaly na webu, by se měly objevit i na billboardech. Deník se vzápětí od inzerátu distancoval – v redakčním textu ho připodobňuje k "lžím šířeným anonymy na internetu" a vysvětluje, že inzerát zveřejňuje "pro dokreslení situace", ať čtenáři sami posoudí celkovou úroveň a obsah sdělení. Zadavatelem inzerátu je společnost Euro - Agency. Jako zhotovitel jsou uvedeni Přátelé Miloše Zemana, neprůhledný spolek v  čele s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem a hlavním Zemanovým poradcem Martinem Nejedlým. Jednatelem je Euro - Agency je Miroslav Schön, mimo jiné člen představenstva společnosti Mountfield a.s, kontrolované čínským kapitálem. Jde o jeden z příkladů neprůhledného financování Zemanovy kampaně. Více v textu Ondřeje Kundry a také v článku v novém čísle tištěného Respektu.

 

2. Jiří Drahoš pokračoval v kampani v terénu: Na náměstí v Klatovech varoval posluchače, že o něm nepochybně uslyší " ještě spoustu hnusných věcí" (více od naší reportérky Ivany Svobodové zde). Miloš Zeman se zatím na veřejnosti neukazuje. Server aktualne.cz odpoledne napsal, že podle tří zdrojů prezident podstoupil v Nemocnici na Homolce "menší operativní zákrok v ústní dutině". Hrad nechtěl informaci komentovat. Je možné, že se Zeman k věci vyjádří v pravidelné debatě na TV Barrandov ve čtvrtek večer.

 

3. Demise se odkládá: V Zemanově programu se podle jeho mluvčího nepodařilo každopádně najít tento týden volný čas, aby po neúspěšném hlasování ve sněmovně přijal demisi prvního Babišova kabinetu. Členové vlády s brzkým přijetím demise počítali, akt se ale odkládá na příští středu.

 

4. Moravec definitivně ne: Prezidentský duel na České televizi povede Světlana Witowská, moderátorka pořadu Interview ČT24. Potvrdila to Česká televize po předchozím lavírování ohledně angažmá Václava Moravce. Ten moderování odmítl a podle oficiální verze ČT se jej nepodařilo přemluvit. O počtu a aranžmá televizních debat až do čtvrtka nebylo definitivně rozhodnuto – Drahoš plánoval dvě debaty, Zeman podle svého mluvčího tvrdil, že přijde na čtyři, i kdyby měl ve studiu "sedět proti prázdné židli".  Aktuálně Jiří Drahoš oznámil, že druhou stanicí, na kterou přijde, je Prima. Nova plánuje debatu na tuto neděli: už dříve řekla, že pokud se jí Drahoš nezúčastní, odvysílá hodinový rozhovor s Milošem Zemanem. Ten by moderoval Ray Koranteng.

 

5. Sázka na Drahoše: Kurzy v sázkových kancelářích se zvolna mění ve prospěch Jiřího Drahoše. Ve Fortuně na něj jde od skončení prvního kola 80 procent sázek, píše ihned.cz. Drahošův kurz se tedy snížil z pondělních 1,65 na 1,51. Nižší kurz znamená menší výnos pro sázkaře, a tedy větší pravděpodobnost výhry. Podobně se zachovali i konkurenční bookmakeři. Kurz na výhru Miloše Zemana se naopak zvedl, u různých sázkových kanceláří se pohybuje od 2,45 do 2,75.

 

6. Štěch odmítl oběd u Zemana:  Na začátku roku Hrad oznámil, že prezident Zeman má moc práce, a musí proto vynechat tradiční novoroční oběd se šéfy obou parlamentních komor. Podle informací Aktuálně.cz však v neděli okolí prezidenta Zemana otočilo a oběd chtělo znovu naplánovat, tentokrát na závěr ledna. "Zhruba deset minut poté, co jsem v neděli odešel z debaty České televize, mi přišla zpráva, v níž se mě pan Mynář ptal, zda bych si nemohl 24. ledna najít čas na oběd předsedů obou komor parlamentu s prezidentem," potvrdil Aktuálně.cz předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).  Nabídku však odmítl s tím, že by se takový oběd stal součástí prezidentovy kampaně

 

7. Nikdo si mě nenamaže: Pro nový Respekt 4/2018, který vyjde 22. ledna, redakce připravila rozhovor s kandidátem Jiřím Drahošem. Podívejte se na ukázku:

https://www.youtube.com/watch?v=BDtDWO6n0ZQ