Události: Horák: Ostatní kandidáty si Babiš namaže na chleba

14. 11. 2017 8:06

Teď musíme vyměnit prezidenta, Topolánek jediný může zničit pakt Babiš-Zeman, Dalík je jeho problém, musí vysvětlit, že se poučil a lidi mu to buď uvěří, nebo ne, říká marketingový specialista Jakub Horák, který bude s Topolánkem spolupracovat na jeho prezidentské kampani.

https://video.aktualne.cz/dvtv/prace-pro-topolanka-ucelovka-ostatni-kandidaty-si-babis-nama/r~ed0674ccc86e11e78d510cc47ab5f122/

Nejnovější události:

Středopravé strany utvořily Demokratický blok

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN se sdružily do uskupení Demokratický klub, aby společně postupovaly při pondělním ustavení Sněmovny. Novinářům jejich zástupci řekli, že nebudou do čela dolní komory volit Radka Vondráčka z hnutí ANO, požadují dvě místa místopředsedů Sněmovny a vedení sedmi výborů. Předseda ODS Petr Fiala nebude kandidovat proti Vondráčkovi.

Podle šéfa poslanců STAN Jana Farského dostali nabídku účastnit se bloku i sociální demokraté a piráti. V tom případě by blok měl sílu 85 mandátů. Demokratický blok má ve dvousetčlenné sněmovně 48 mandátů.

Fiala, který chtěl kandidovat do čela Sněmovny, nyní takový krok považuje za bezpředmětný vzhledem k tomu, že KSČM, SPD, ale i piráti se rozhodli vydat post šéfa komory hnutí ANO. "Já nebudu asistovat něčemu, co bylo rozhodnuto mezi těmito subjekty. Nikdy jsem svou kandidaturu nechápal jako boj o funkci, ale jako pojistku parlamentní demokracie," vysvětlil Fiala. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek jeho krok ocenil. Bude podle něj díky tomu zcela jasné, kdo ve sněmovně svými hlasy podpoří realizaci projektu prezidenta Miloše Zemana a šéfa ANO Andreje Babiše. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek nicméně zdůraznil, že blok bude fungovat jen po dobu voleb do sněmovních funkcí.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš řekl, že ostatní strany na jednání podmínily spolupráci právě  tím, aby jeho strana odmítla podpořit Radka Vondráčka (ANO). Proto účast v bloku odmítli. Demokratický blok se přitom podle Bartoše inspiroval návrhy Pirátů, ale nemá dost hlasů. "Je to spíše gesto, než konstruktivní návrh, který by někam jednání posunul," konstatoval. Odmítl přitom, že by Piráti směřovali do tiché koalice s ANO, komunisty a SPD. Aktuálně.cz

Okamura se chlubí dopisem od Duky

Gratulace kardinála Dominika Duky předsedům stran, které byly zvoleny do Poslanecké sněmovny, nejsou ničím výjimečným. Co ale na letošním blahopřání mnohé překvapilo, byla věta, kterou Duka přidal do psaní šéfovi SPD Tomiu Okamurovi.

"Jsem přesvědčený, že nás spojuje péče o bezpečí lidí v naší zemi i řada jiných témat," napsal kardinál. A Okamura se dopisem pochlubil na sociálních sítích, kde se dočkal od svých příznivců několika tisíc lajků i komentářů, které přístup kardinála k SPD kvitují. "Děkujeme za vaše otevřené postoje," napsal zpětně Okamura Dukovi. "V nás máte ve výše uvedených tématech svůj další, stále silnější hlas a pevnou oporu," ujistil kardinála.

Naopak negativně kardinálova slova překvapila lidovce, kteří mají jako křesťanská strana k Dukovi blízko. "Popravdě nechápu, co jsou ta další témata, která spojují SPD a katolíky, o nichž pan kardinál Duka píše," postěžoval si první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který Okamurovu politiku ostře kritizuje. Aktuálně.cz

ANO podporuje šéfa bezpečnostního výboru pro okamurovce

SPD a ANO se dohodly, že navzájem podpoří své nominanty do vedení Poslanecké sněmovny. SPD bude tak při volbě předsedy sněmovny hlasovat pro Radka Vondráčka, ANO naopak podpoří na postu místopředsedy sněmovny Tomia Okamuru. "Jednání bylo velmi krátké a konstruktivní," řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek po setkání se zástupci SPD.

SPD by kromě místopředsedy sněmovny mělo získat i předsedu hospodářského a bezpečnostního výboru sněmovny, shodli se zástupci SPD s představiteli hnutí ANO. Rozpory mezi hnutími zůstávají na počtu místopředsedů sněmovny, ANO jich chce pět, zatímco SPD chce ponechat současný počet čtyř. "Akceptujeme požadavek SPD na předsedu hospodářského a bezpečnostního výboru," dodal Faltýnek.

Předseda SPD Tomio Okamura řekl, že hnutí navrhne na předsedu hospodářského výboru svého předsedu poslaneckého klub Radima Fialu. O tom, koho SPD navrhne do čela bezpečnostního výboru, zatím mluvit nechtěl. On sám to nebude, protože ho SPD navrhuje na místopředsedu sněmovny.

Zástupci ANO také oznámili, že nechtějí zvyšovat současný počet výborů.Původně zaznívaly názory, že by se z výboru pro veřejnou správu mohl vyčlenit samostatný výbor pro elektronizaci státní správy. Faltýnek také navrhl, aby "valnou většinu" komisí, které kontrolují činnost tajných služeb nebo bezpečnostních složek, vedli zástupci opozice. Aktuálně.cz

Jak Piráti navrhují šéfy výborů bez ANO

Piráti rozeslali zástupcům poslaneckých klubů návrh rozpisu poměrného rozložení výborů bez účasti hnutí ANO, které sestavuje menšinovou vládu. V neděli avizovali, že chtějí diskutovat o možnosti, aby výbory až na organizační vedla opozice. Zdůvodnili to nutností kontrolovat ministerstva. Pro návrh nezískali podporu.

Podle tabulky, o níž chtějí piráti diskutovat, by vedení čtyř výborů připadlo ODS, po třech by měli piráti a SPD, po dvou komunisté a sociální demokraté. KDU-ČSL, TOP 09 a STAN by pak řídily po jednom výboru. Organizační výbor by vedl předseda sněmovny z hnutí ANO Radek Vondráček, jehož nominaci piráti podporují.

"Žádná z parlamentních stran nemá být opomenuta. S tím nepočítá návrh hnutí ANO, dle něhož nepřipadne vedení výboru hned dvěma stranám - TOP 09 a STAN," uvedli v tiskové zprávě piráti. Aktuálně.cz

 

V SPD chtějí odvolat vlastního poslance

Z hnutí Svoboda a přímá demokracie v Moravskoslezském kraji odcházejí členové. Tvrdí, že na vině je předseda a čerstvý poslanec Lubomír Volný a jeho styl vedení místní organizace. Právě jemu teď chtějí dát členové hnutí zakusit svou hlavní volební zbraň – chtějí jej prostřednictvím petice zbavit mandátu.

Rebelové tvrdí, že předseda a poslanec Volný se chová jako diktátor, obklopuje se lidmi, kteří hlasují podle něj, a strana tak není demokratická. Situaci popsal například Petr Sikora, bývalý oblastní koordinátor pro Ostravu-Jih. „Od začátku se netajil vysokými ambicemi, začal se obklopovat lidmi, kteří hlasovali tak, jak on chtěl,“ dodal.

Volný oponuje, že členů SPD v kraji přibývá, aktuálně má údajně 350 nových žádostí. Snaze o jeho přímé odvolání se usmívá: podle něj by petici muselo podepsat minimálně 76 028 občanů kraje, což je o jeden podpis víc, než dostalo SPD hlasů. iDnes.cz