Události: HN: Kdo stojí za volebními novinami SPD?

29. 10. 2017 11:30

Portál ihned.cz a HN analyzují, kdo stojí za bulvárně laděnými volebními novinami, jež podle analytiků nemalou měrou přispěly k volebnímu úspěchu pravicových radikálů z hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. „Napomohly získat hlasy od těch, kdo se nepohybují na sociálních sítích. Představily Okamuru jako lidového politika, který je odhodlán ochránit českou společnost před všemožnými hrozbami,“ soudí podle serveru odborník na extremismus Miroslav Mareš.

Oficiálním vydavatelem tiskoviny je Michal Klement. Z analýzy HN ale vyplývá, že větší roli při výrobě novin, které byly v září a říjnu zdarma distribuovány do českých a moravských domácností, hráli dva pražští vydavatelé. Prvním je Jan Čížek, majitel firmy Strategic Consulting, která tiskne několik desítek radničních listů pro samosprávy v celé republice. Druhým Ondřej Höppner, bývalý šéfredaktor několika bulvárních titulů, nyní vydavatel čtyř pražských a brněnských měsíčníků komunálního charakteru a spolupracovník proruského „kontrarevolučního magazínu“ Protiproud.

Čížek tvrdí, že šlo o běžný obchodní vztah s klientem, do kterého novinářům nic není. Osobní komunikace Klementa a Čížka na sociálních sítích ale svědčí o tom, že mezi oběma muži je dlouholetý důvěrný vztah. Podle informace od vysoce postaveného manažera jednoho z českých vydavatelství navíc Čížkovi lidé z firmy Strategic Consulting zprostředkovávali i volební inzerci SPD.

Angažmá podnikatele Čížka může přiživit spekulaci, že Okamurovu hnutí ze zákulisí pomáhá někdejší vlivný hráč pražské ODS a bývalý radní z Prahy 10 Tomáš Hrdlička, jenž má historicky blízko k druhému muži SPD Radimu Fialovi. Čížkův vydavatelský byznys se totiž po celé republice rozšířil právě z Prahy 10 a Čížek je spolužákem Milana Richtera, bývalého starosty desátého pražského obvodu a Hrdličkova blízkého přítele. ihned.cz

Nejnovější události:

Šlechtová: Musíme respektovat voliče SPD

30_AGENDA_Jaros
Karla Šlechtová • Autor: Milan Jaroš

Ministryně obrany Karla Šlechtová loni na podzim mluvila o hnutí SPD Tomia Okamury jako o novodobém fašistickém hnutí. Nyní v době, kdy ANO jedná o možné toleranci vlády, mění svůj slovník na adresu SPD. „Mám pořád stejný názor, ale volilo je 538 tisíc voličů. A co musíme všichni respektovat, ať se nám to líbí, nebo ne, je postoj těch voličů,“ řekla iDNES.cz.

„Doufám, že budeme i dnes ze strany pana předsedy vlády informováni o tom, jakým způsobem se vyjednává podpora,“ uvedla ministryně obrany při příchodu na jednání vlády a poukázala na různá vyjádření dvou předních politiků ODS Alexandry Udženije a Petra Fialy na možnost spolupráce s ANO. abišovo hnutí ANO ale nyní aktuálně jedná hlavně s komunisty a s hnutím SPD, se kterým se znovu setká ve středu odpoledne. (iDnes.cz)

 

Okamura zaplatil miliony za průzkumy

Po úterním mlžení přiznal Tomio Okamura, komu jeho hnutí SPD zaplatilo 7,4 milionu korun za PR a analýzy. Peníze putovaly agentuře Play Net, která utržila jinak za tři roky v součtu jen něco málo přes milion. Vlastní ji Jan Fulín. Ten stojí i za agenturou na výzkum veřejného mínění SANEP a kontroverzním serverem prvnizpravy.cz.  Úsvit, předešlé hnutí Tomio Okamury, se rozpadlo poté, co jej jeho spolustraníci obvinili, že stranu prostřednictvím plateb za PR služby tuneloval. Nyní Okamura vysvětluje milionové platby za podobné zakázky zase jako předseda svého nového hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD).  V případě SPD téměř 4,5 milionu stálo „mediální zastoupení a poradenství PR při volbách“. A dalších 2,9 milionu podle transparentního účtu šlo na průzkumy veřejného mínění. (iDnes.cz)

Netolický: Zeman by měl spojovat

„Doufám, že si Miloš Zeman také dostatečně zanalyzuje průběh voleb, protože jestli si něco já odnáším z výsledku, tak je to to, že 2,7 milionu lidí volilo Jiřího Drahoše. To je mimochodem stejné číslo, které minule stačilo Miloši Zemanovi ke zvolení, a jemu dalo hlas 2,8 milionu voličů, což je oproti předchozím volbám o 150 tisíc víc. Nicméně se to číslo rovná Pardubicím a ještě jednomu většímu městu, takže to není žádný fatální rozdíl. Doufám, že pan prezident, kterému k výsledku samozřejmě blahopřeji, bude vnímat názorovou pluralitu a že nebude mít černobílé vidění světa "kdo nejde se mnou, jde proti mně“. Hlava státu musí spojovat a já doufám, že si alespoň toto poučení vezme," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf Pardubického kraje Martin Netolický, který v minulých prezidentských volbách podpořil Miloše zemana, ale tentokrát dal najevo sympatie Jiřímu Drahošovi.

Jak Babiš vyhrožuje czexitem

Babiš údajně Junckerovi sdělil: „Českým občanům dokážu vysvětlit vše, ale systém povinných kvót nikoliv. Pokud budeme opět přehlasováni, tak to proevropské politiky a politické strany v Česku dostane do vážného nebezpečí.“ Varoval, že opětovné přehlasování může zavinit odchod Česka z unie. „Obávám se, že to může otevřít dveře populistům, kteří usilují o referendum o vystoupení z EU.“

Tak pravil premiér, který se na antiimigrační vlně vezl během sněmovní kampaně a surfuje na ní dál. Samo sebou Junckerovi neřekne, že ten postoj doma sám krmí a využívá, jen s ním hrozí. Premiér, který se ani nepokusil sestavit pořádnou vládu, předvedl se jako vládní „nemakačenko“ (slovy Václava Klause) vyhrožuje czexitem. Absurdní.

Dělá to v situaci, kdy se EU mění, sílí dohoda Francie a Německa, unie zvládla uprchlickou vlnu a řeší budoucnost. Nevíme, co mu Juncker odpověděl na tu výhrůžku, klidně však mohl říct: „No to je skvělé, to si ulevíme.“ Česko není Británie, kvůli nám se EU nezhroutí, zato my bez ní ano. (Z komentáře Martina Fendrycha)