Události: Babiš nepůjde na schůzku s Piráty. Jsou nevychovaní

25. 10. 2017 15:23

Předseda hnutí Andrej Babiš se nezúčastní středečního odpoledního jednání s piráty. Vadí mu, jakým způsobem s ním představitelé této strany jednají. "Myslím, že by měli absolvovat kurz společenského chování a naučit se chovat," řekl Babiš pro Novinky.cz. Předseda pirátů Ivan Bartoš však takové kritice nerozumí a na Facebooku zveřejnil SMS, kterou Babišovi ve středu ráno poslal. Piráti jsou poslední stranou, s níž se ANO ještě nesetkalo. Aktuálně.cz

 

https://twitter.com/ODScz/status/923175028853825536

 

Nejnovější události:

Gymnázia chtějí Drahoše, učiliště Zemana

V úterý a ve středu proběhlo na středních školách po celé České republice druhé kolo Studentských prezidentských voleb pořádané Člověkem v tísni. Středoškoláci rozhodovali mezi Jiřím Drahošem a Milošem Zemanem - a alespoň podle sebraných dat jasno. Přes 75 procent studentů středních škol by svůj hlas svůj hlas dalo Drahošovi, naopak současný prezident Zeman by získal něco málo přes 24 procent.

Porovnat lze první a druhé kolo – tam Jiří Drahoš dostal necelých 34 procent a Miloš Zeman 20 procent (zbylé hlasy připadly ostatním kandidátům prvního kola, ve kterém na třetím místě skončil Marek Hilšer s 13 procenty).  Zajímavější je nicméně porovnání výsledků podle typu školy. Na gymnáziích skončil duel Drahoš-Zeman 85 : 15, na středních odborných školách byl rozdíl podstatně menší (65,57: 34,43) a u studentů učilišť již Zeman zvítězil s téměř 55 procenty. Hlasování se zúčastnilo 38 557 studentů z 298 škol (145 gymnázií, 123 SOŠ, 30 SOU). (Andrea Procházková)

Graf
Autor: Kroulik, Pavel

10 dní do volby aneb Dezinformace do schránek

drahos_trinec-9252
Autor: Milan Jaroš

1. Útoky na Drahoše: Jiří Drahoš ve středu poskytoval rozhovory, na cestu za voliči vyrazí zase ve čtvrtek. To má v plánu objet kus Plzeňského kraje. Zda i tam bude cestou potkávat, co potkal na hokeji v Třinci, to uvidíme, ale jedno už je jasné: dezinformace o Jiřím Drahošovi zachvátily kus země a snaha o jeho dehonestaci pokračuje.  Když se Drahošova tvář objevila na kostce nad ledovou plochou v hokejové hale v Třinci, část publika začala pískat a hrozit směrem k Drahošově lóži zvednutým prostředníčkem. Třinecko není zrovna Drahošova oblast, vítězí tu Miloš Zeman, takže nelibost ve sportovní hale není překvapení. Zajímavé ale bylo, čím rozezlení fanoušci hvízdot doprovázeli: "Ten pedofil! Estébák! Tahá sem čmoudy!" volali diváci utkání mezi třineckými Oceláři a finským Jyväskylä.

Všechno tohle je výsledek dezinformací, které se v poslední době objevily. Na facebookových stránkách zaměřených proti Jiřímu Drahošovi -  je jich skutečně hodně a dál přibývají - se objeví co chvíli další text pracující s pomluvami. Lidé články s původem na proruských serverech sdílejí a anonymové s falešnými profily na stránky přidávají fotomontáže vykreslující Drahoše jako nositele smrti, zla či  terorismu -  v kápi a s kosou v ruce nebo s ďábelským ohněm v očích.

Vylhané informace začaly chodit i do mailových schránek starších lidí: ze smyšlené adresy a s předmětem Super infooooooooooooo!!!!!!!!!!!!! Například o sektářství a estébáctví kandidáta Drahoše. "Maminka z toho byla vyděšená, starší lidé si to pak přeposílají dál a mnozí těm šokujícím informacím možná uvěří," líčí čtyřicátnice úlek své matky. Dá se předpokládat, že podobných útoků bude do příští soboty přibývat.

 

2. Hejtmani podporují Drahoše:  Před pěti lety doprovázel hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) Miloše Zemana jako věrný pobočník při spanilých jízdách krajem. Nyní ho už nepodporuje. Naopak zveřejnil, že podporuje Jiřího Drahoše a k témuž vyzval i další hejtmany. Připojili se již Josef Bernard, Jiří Štěpán, Martin Půta a Jiří Čunek. Netolickému vadí, že osobní ataky prezidenta Zemana na bývalého předsedu vlády Bohuslava Sobotku byly jedním z důvodů, proč sociální demokraté ve volbách propadli. Coby právník Netolický také kritizuje, že Zeman se k ústavě chová jako k cáru papíru.

kampan-8621
Autor: Milan Jaroš

3. Babiš volí Zemana, ANO se štěpí: Přituhlo a je tu další pirueta. Bezprostředně po prvním kole volby vyslovil premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) Miloši Zemanovi spíše podmíněnou podporu a kritizoval jeho poradce, nyní však Zemana opět jednoznačně podpořil. „Je čitelný, bojuje za naši zemi, je na ni hrdý, nešel do politiky kvůli sobě a je skromný,“ řekl Babiš na iDnes.cz. Hnutí ANO ale se svým předsedou nesouhlasí jednomyslně. Na sociálních sítích se proti Zemanovi vymezili všichni čtyři europoslanci ANO - a Jiřího Drahoše se chystá volit také brněnský primátor a místopředseda ANO Petr Vokřál nebo poslanec Martin Kolovrátník, který sdílel též k Zemanovi velmi kritické video youtubera Kovyho.

 

4. Vyřazené hlasy k Drahošovi: Podle prvního průzkumu získá většinu voličů od vyřazených kandidátů Jiří Drahoš. Mělo by mu přibýt asi 900 tisíc jistých hlasů, zatímco Miloši Zemanovi zhruba 180 tisíc. V součtu s voliči z prvního kola by tak měl Drahoš přibližně stotisícový náskok. Dotazování pro průzkum Institutu pro Demokracii 21, pro nějž sbíraly data agentury Median a STEM/MARK, vznikalo ještě před uzavřením volebních místností. Respondenti tedy netušili, jak volby dopadly, a do jejich postojů se nemohla promítnout doporučení jimi volených neúspěšných kandidátů.

 

5. Senátor Veleba odešel ze studia DVTV. Nedokázal vysvětlit, kdo platí kampaň Zemanovi Nevím, odpovídá Jan Veleba na otázku, odkud pocházejí peníze, které na kampaň vynaložil spolek Přátelé Miloše Zemana, jehož je sám členem. A stejně reaguje i na dotaz, zda na kampaň přispěla Strana práv občanů, které předsedá.

https://video.aktualne.cz/dvtv/senator-veleba-odesel-veselovskemu-ze-studia-nedokazal-vysve/r~be9928e0fb8711e7afac0cc47ab5f122/

Vlastenci a drsňáci na TV Barrandov

Na propagandistické pořady Jaromíra Soukupa už jsme si postupně zvykli. Nicméně jeho úterní Aréna předčila vše, co se dosud vysílalo, komentuje Erik Tabery.

Mělo se sice mluvit o vládě, hlavním tématem však byly prezidentské volby. Za hosty byli vybráni jen podporovatelé Miloše Zemana: Václav Klaus ml., Jaroslav Foldyna, Radek Vondráček plus Tomio Okamura. A celá pětice pánů pak vykreslovala Jiřího Drahoše v nejhorších barvách (nechyběly ani lži), naopak z Miloše Zemana se tu vytvářel spasitel.

Vlastenci a drsňáci na TV Barrandov

Předvolební debatu v ČT nechce moderovat Václav Moravec

Televizní debaty prezidentských kandidátů jsou horkým tématem ještě dřív, než začaly. Nejnověji vzbudil rozruch fakt, že souboji Miloš Zeman – Jiří Drahoš v České televizi nechce moderovat Václav Moravec. „Generálního ředitele ČT jsem už v neděli informoval, že debatu moderovat nebudu,“ řekl Moravec HN. Nechce prý být hromosvodem, po kterém se bude ze strany současného prezidenta Miloše Zemana snášet kritika na veřejnoprávní televizi. Dodal, že mu také vadilo, že se jeho jméno neobjevilo v dopise, kterým televize oba kandidáty zvala. Z článku Hany Čápové o tahanici kolem prezidentských televizních debat.

Drahoš by měl v počtu debat trvat na svém, říká politolog

Zeman proti prázdné židli na Primě a Barrandově?

Oblíbené rčení posledních let říká, že česká společnost je rozdělená. (Kde jsou ty časy, kdy se volilo z 99,9 % KSČ…) Asi to bude pravda, protože těžko hledáme shodu nejen na kandidátech, ale už také na televizních kanálech, z nichž k nám mají naši kandidáti promlouvat.

Miloš Zeman napřed nechtěl žádné předvolební debaty, pak chtěl maximálně dvě, teď chce čtyři. Jiří Drahoš chce dvě. Dilema z minulého víkendu, co bude hlavním tématem druhého kola, tak už v úterý vypadá jasněji: klíčový se stává spor, kde odehrát předvolební diskuse a komu jejich počet či místo konání dodá nerozhodnuté voliče, komentuje Marek Švehla.