Události: Die Zeit: Babiš je jako Amazon, dodá vše rychle a levně

20. 10. 2017 15:04

“… a teď ještě i ti Češi?” oznamuje trochu zoufale titulek ve čtvrtečním vydání nejkvalitnějšího německého týdeníku Die Zeit. “Co se to zas děje? Řadí se Česko, které jsme dosud viděli spíše jako stavitele mostu mezi Východem a Západem, do skupiny populisty ovládaných zemí? Utvoří státy Visegrádaské čtyřky Polsko, Maďarsko, Slovensko a Česko vozovou hradbu proti západní EU, jejíž otevřenost - jak míní - jim nejprve sebrala talentované mladé lidi a teď jim chce vnutit muslimy?” ptá se autor článku Jochen Bittner.

Die Zeit
Autor: Kroulik, Pavel

Zdůrazňuje ale i rozdíly: Babiš není nábožensky-nacionalistický jako vládci Polska a Maďarska. “Politický profil ANO je zhruba tak jednoznačný jako sortiment Amazonu. Online obchod nabízí babišovskou efektivitu: zboží bude doručeno tak rychle a levně, jak to jen jde,” popisuje Bittner a vydává se po stopách Andreje Babiše. Mluví s odpadlíky od jeho hnutí Kristýnou Zelienkovou a Pavlem Teličkou - popisuje jejich deziluze z hnutí ANO, které zprvu považovali za reformní proevropské uskupení. Listuje si Babišovou Mladou Frontou DNES a týdeníkem Reflex a diví se dryáčnickým protiuprchlickým a protimerkelovským obálkám. Navštěvuje i obchody se zbraněmi, které ve vystrašené zemi prosperují.

Na příčiny tuzemské politické nálady, z Německa málo pochopitelné, se Bittner ptá i expremiéra Vladimíra Špidly. Rozšířená vzájemná nedůvěra panující za komunismu podle něj nebyla nahrazena nových duchem společenské spolupráce, říká mu Špidla, který prý poslední dobou při pohledu na českou nespokojenost myslí na slova jedné francouzské písně: “Hádal jsem se svou ženou. Pak přišla revoluce. Hádám se pořád se svou ženou. Chci ještě jednu revoluci." Tomáš Lindner

Nejnovější události:

Šlechtová: Musíme respektovat voliče SPD

30_AGENDA_Jaros
Karla Šlechtová • Autor: Milan Jaroš

Ministryně obrany Karla Šlechtová loni na podzim mluvila o hnutí SPD Tomia Okamury jako o novodobém fašistickém hnutí. Nyní v době, kdy ANO jedná o možné toleranci vlády, mění svůj slovník na adresu SPD. „Mám pořád stejný názor, ale volilo je 538 tisíc voličů. A co musíme všichni respektovat, ať se nám to líbí, nebo ne, je postoj těch voličů,“ řekla iDNES.cz.

„Doufám, že budeme i dnes ze strany pana předsedy vlády informováni o tom, jakým způsobem se vyjednává podpora,“ uvedla ministryně obrany při příchodu na jednání vlády a poukázala na různá vyjádření dvou předních politiků ODS Alexandry Udženije a Petra Fialy na možnost spolupráce s ANO. abišovo hnutí ANO ale nyní aktuálně jedná hlavně s komunisty a s hnutím SPD, se kterým se znovu setká ve středu odpoledne. (iDnes.cz)

 

Okamura zaplatil miliony za průzkumy

Po úterním mlžení přiznal Tomio Okamura, komu jeho hnutí SPD zaplatilo 7,4 milionu korun za PR a analýzy. Peníze putovaly agentuře Play Net, která utržila jinak za tři roky v součtu jen něco málo přes milion. Vlastní ji Jan Fulín. Ten stojí i za agenturou na výzkum veřejného mínění SANEP a kontroverzním serverem prvnizpravy.cz.  Úsvit, předešlé hnutí Tomio Okamury, se rozpadlo poté, co jej jeho spolustraníci obvinili, že stranu prostřednictvím plateb za PR služby tuneloval. Nyní Okamura vysvětluje milionové platby za podobné zakázky zase jako předseda svého nového hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD).  V případě SPD téměř 4,5 milionu stálo „mediální zastoupení a poradenství PR při volbách“. A dalších 2,9 milionu podle transparentního účtu šlo na průzkumy veřejného mínění. (iDnes.cz)

Netolický: Zeman by měl spojovat

„Doufám, že si Miloš Zeman také dostatečně zanalyzuje průběh voleb, protože jestli si něco já odnáším z výsledku, tak je to to, že 2,7 milionu lidí volilo Jiřího Drahoše. To je mimochodem stejné číslo, které minule stačilo Miloši Zemanovi ke zvolení, a jemu dalo hlas 2,8 milionu voličů, což je oproti předchozím volbám o 150 tisíc víc. Nicméně se to číslo rovná Pardubicím a ještě jednomu většímu městu, takže to není žádný fatální rozdíl. Doufám, že pan prezident, kterému k výsledku samozřejmě blahopřeji, bude vnímat názorovou pluralitu a že nebude mít černobílé vidění světa "kdo nejde se mnou, jde proti mně“. Hlava státu musí spojovat a já doufám, že si alespoň toto poučení vezme," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf Pardubického kraje Martin Netolický, který v minulých prezidentských volbách podpořil Miloše zemana, ale tentokrát dal najevo sympatie Jiřímu Drahošovi.

Jak Babiš vyhrožuje czexitem

Babiš údajně Junckerovi sdělil: „Českým občanům dokážu vysvětlit vše, ale systém povinných kvót nikoliv. Pokud budeme opět přehlasováni, tak to proevropské politiky a politické strany v Česku dostane do vážného nebezpečí.“ Varoval, že opětovné přehlasování může zavinit odchod Česka z unie. „Obávám se, že to může otevřít dveře populistům, kteří usilují o referendum o vystoupení z EU.“

Tak pravil premiér, který se na antiimigrační vlně vezl během sněmovní kampaně a surfuje na ní dál. Samo sebou Junckerovi neřekne, že ten postoj doma sám krmí a využívá, jen s ním hrozí. Premiér, který se ani nepokusil sestavit pořádnou vládu, předvedl se jako vládní „nemakačenko“ (slovy Václava Klause) vyhrožuje czexitem. Absurdní.

Dělá to v situaci, kdy se EU mění, sílí dohoda Francie a Německa, unie zvládla uprchlickou vlnu a řeší budoucnost. Nevíme, co mu Juncker odpověděl na tu výhrůžku, klidně však mohl říct: „No to je skvělé, to si ulevíme.“ Česko není Británie, kvůli nám se EU nezhroutí, zato my bez ní ano. (Z komentáře Martina Fendrycha)