Události: O parlament se uchází bojovnice za SUV

19. 10. 2017 9:53

Fiktivní cenu Politický bizár za osobnosti na svých kandidátkách by letos zřejmě vyhráli Piráti. Poměrně široce se psalo o jejich lídrovi ve Zlínském kraji Giuseppem Maiellovi, obdivovateli Vladimira Putina, pestrých figur mají ale mezi sebou víc. Namátkou kandidáta z Přerova Martina Švadlenku, který je čelným představitelem hnutí za pravdu o 11. září. Pokud k tomu Piráti dostanou prostor, rád by prosadil změnu způsobu volby členů mediálních rad, protože je přesvědčen o „nutnosti rozsáhlých personálních čistek ve vedení českých veřejnoprávních médií“. Právě kvůli nedostatečnému informování o tom, jak to bylo ve skutečnosti s útokem na newyorská dvojčata 11. září 2001.

Slušně by v soutěži skončila i ODS, konkrétně její pražská kandidátka. Na sedmé místo, hned za celoživotního poslance Marka Bendu, umístila strana Vladimíru Ludkovou, zastupitelku na Praze 8 a bývalou místostarostku této pražské části. Vladimíra Ludková je mladá politička, ročník 1978, ale stihla na sebe už dost upozornit. Třeba v roce 2014, kdy zdejší politická islamofobie zdaleka nebyla mainstream. Tehdy za ní přišel zástupce českých muslimů s dotazem, jestli by na území Prahy 8 mohl stát malý neoficiální muslimský hřbitov. Ludková to odmítla a na informační stránky radnice napsala článek, v němž píše: „Jsem přesvědčená, že několika tisíciletý vývoj naší kultury nelze v zájmu těžko uchopitelné multikulturality zahodit a říct každému Jsi tu vítán. To by se také mohlo jednou stát, že u vás v obýváku najednou bude někdo, kdo říká: Už tady nebydlíš, odejdi.“

Vladimíra Ludková

Kdo sledoval letošní kampaň magistrátu za čistší město, musel zaznamenat video, v němž jezdí po Praze v SUV a agilně tyto vozy brání. Jedním z jejích ústředních témat je totiž boj proti „cyklolobby“ - a když magistrát nešikovně v kampani argumentuje zejména velikostí vozů SUV, zastupitelka za ODS nelení a na videu přeměřuje většinu kombíků na trhu s vítězoslavným úsměvem, že jsou delší než běžné SUV. Že jsou těžší a nebezpečnější, protože mají delší brzdnou dráhu, a že vyprodukují víc výfukových plynů, o tom nemluví. A do třetice možná budoucí poslankyně: už v roce 2013, kdy ani fake news ještě zdaleka nebyly cool, si na facebookovém profilu povzdechla: „Máte také občas pocit, že se vám chce křičet, když slyšíte, co se na vás řítí shora a nevíte, jak to zarazit? Přesně tento pocit jsem zažila při čtení nového nápadu Evropské komise, že by Romové měli mít povinně vyhrazená pracovní místa na státních úřadech.“

Problém byl, že takový nápad pochopitelně neexistoval. Evropská komise tehdy  poslala Radě ministrů EU „návrh doporučení“, jak integrovat Romy do většinové společnosti. Návrh, který dostali na stůl také čeští poslanci a senátoři, obsahoval soupis obecných vodítek, co by státy EU měly dělat - například odstranit segregaci ve školách, zamezit diskriminaci na trhu práce nebo zvýšit dostupnost zdravotní péče. Nic překvapivého a nic povinného. Z hlediska Bruselu se jednalo o rutinní zprávu. Ludková si však vyvodila, že Unie bude Česku „diktovat“, že má „povinně zaměstnávat Romy ve státních institucích“. Tak doufejme, že zástupkyně nové síly ODS bude napříště minimálně pozornější čtenářka. Kateřina Šafaříková

Nejnovější události:

Šlechtová: Musíme respektovat voliče SPD

30_AGENDA_Jaros
Karla Šlechtová • Autor: Milan Jaroš

Ministryně obrany Karla Šlechtová loni na podzim mluvila o hnutí SPD Tomia Okamury jako o novodobém fašistickém hnutí. Nyní v době, kdy ANO jedná o možné toleranci vlády, mění svůj slovník na adresu SPD. „Mám pořád stejný názor, ale volilo je 538 tisíc voličů. A co musíme všichni respektovat, ať se nám to líbí, nebo ne, je postoj těch voličů,“ řekla iDNES.cz.

„Doufám, že budeme i dnes ze strany pana předsedy vlády informováni o tom, jakým způsobem se vyjednává podpora,“ uvedla ministryně obrany při příchodu na jednání vlády a poukázala na různá vyjádření dvou předních politiků ODS Alexandry Udženije a Petra Fialy na možnost spolupráce s ANO. abišovo hnutí ANO ale nyní aktuálně jedná hlavně s komunisty a s hnutím SPD, se kterým se znovu setká ve středu odpoledne. (iDnes.cz)

 

Okamura zaplatil miliony za průzkumy

Po úterním mlžení přiznal Tomio Okamura, komu jeho hnutí SPD zaplatilo 7,4 milionu korun za PR a analýzy. Peníze putovaly agentuře Play Net, která utržila jinak za tři roky v součtu jen něco málo přes milion. Vlastní ji Jan Fulín. Ten stojí i za agenturou na výzkum veřejného mínění SANEP a kontroverzním serverem prvnizpravy.cz.  Úsvit, předešlé hnutí Tomio Okamury, se rozpadlo poté, co jej jeho spolustraníci obvinili, že stranu prostřednictvím plateb za PR služby tuneloval. Nyní Okamura vysvětluje milionové platby za podobné zakázky zase jako předseda svého nového hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD).  V případě SPD téměř 4,5 milionu stálo „mediální zastoupení a poradenství PR při volbách“. A dalších 2,9 milionu podle transparentního účtu šlo na průzkumy veřejného mínění. (iDnes.cz)

Netolický: Zeman by měl spojovat

„Doufám, že si Miloš Zeman také dostatečně zanalyzuje průběh voleb, protože jestli si něco já odnáším z výsledku, tak je to to, že 2,7 milionu lidí volilo Jiřího Drahoše. To je mimochodem stejné číslo, které minule stačilo Miloši Zemanovi ke zvolení, a jemu dalo hlas 2,8 milionu voličů, což je oproti předchozím volbám o 150 tisíc víc. Nicméně se to číslo rovná Pardubicím a ještě jednomu většímu městu, takže to není žádný fatální rozdíl. Doufám, že pan prezident, kterému k výsledku samozřejmě blahopřeji, bude vnímat názorovou pluralitu a že nebude mít černobílé vidění světa "kdo nejde se mnou, jde proti mně“. Hlava státu musí spojovat a já doufám, že si alespoň toto poučení vezme," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf Pardubického kraje Martin Netolický, který v minulých prezidentských volbách podpořil Miloše zemana, ale tentokrát dal najevo sympatie Jiřímu Drahošovi.

Jak Babiš vyhrožuje czexitem

Babiš údajně Junckerovi sdělil: „Českým občanům dokážu vysvětlit vše, ale systém povinných kvót nikoliv. Pokud budeme opět přehlasováni, tak to proevropské politiky a politické strany v Česku dostane do vážného nebezpečí.“ Varoval, že opětovné přehlasování může zavinit odchod Česka z unie. „Obávám se, že to může otevřít dveře populistům, kteří usilují o referendum o vystoupení z EU.“

Tak pravil premiér, který se na antiimigrační vlně vezl během sněmovní kampaně a surfuje na ní dál. Samo sebou Junckerovi neřekne, že ten postoj doma sám krmí a využívá, jen s ním hrozí. Premiér, který se ani nepokusil sestavit pořádnou vládu, předvedl se jako vládní „nemakačenko“ (slovy Václava Klause) vyhrožuje czexitem. Absurdní.

Dělá to v situaci, kdy se EU mění, sílí dohoda Francie a Německa, unie zvládla uprchlickou vlnu a řeší budoucnost. Nevíme, co mu Juncker odpověděl na tu výhrůžku, klidně však mohl říct: „No to je skvělé, to si ulevíme.“ Česko není Británie, kvůli nám se EU nezhroutí, zato my bez ní ano. (Z komentáře Martina Fendrycha)