Události: Sobotka navrhne Ivana Pilného do čela ministerstva financí

17. 5. 2017 16:17

Předseda vlády navrhne prezidentu republiky poslance ANO Ivana Pilného na pozici ministra financí. Sobotka už dříve odmítl první návrh Hnutí ANO, náměstkyni Alenu Schillerovou. Předseda hnutí tedy dnes přišel s druhým nominantem.

Tím by se měla odblokovat vládní krize. Sobotka nyní počká na návrat Miloše Zemana. Ten by poté měl odvolat Andreje Babiše a následně jmenovat Ivana Pilného.

Pilný pracoval mj. mezi lety 1992 a 1998 jako generální ředitel Microsoftu pro Českou republiku.

https://twitter.com/okundra/status/864850837495046144

Nejnovější události:

Prezident podepsal milost pro dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka

2010-32-kom-kajinek
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Prezident Miloš Zeman udělil milost Jiřímu Kajínkovi, který si odpykával doživotní trest za dvojnásobnou vraždu. Na tiskové konferenci to řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Šestapadesátiletý Kajínek strávil ve vězení 23 let. Zeman v dubnu uvedl, že není zcela přesvědčen o Kajínkově vině.

Součástí milosti je sedmiletá podmínka, při níž se Kajínek nesmí dopustit trestného činu. Podle Ovčáčka jde o nejdelší možnou podmínku, které české právo stanovuje. Jiří Kajínek byl odsouzen 23. června 1998. Doživotí dostal za to, že v roce 1993 zastřelil poblíž věznice Bory v Plzni podnikatele Štefana Jandu a jeho bodyguarda.

(Zdroj: Aktálně.cz)

Komentář: Prezident Zeman rozehrál propuštěním Jiřího Kajínka nebezpečnou hru

Útok v Manchesteru. Při výbuchu zahynulo 22 lidí.

Důležité

Během koncertu americké zpěvačky Ariany Grande v britském Manchesteru došlo v pondělí po půl jedenácté večer místního času k výbuchu. Podle agentury Reuters zemřelo 22 lidí, dalších 59 dalších je zraněno.

Policie k události přistupuje jako k "teroristickém incidentu", premiérka Theresa May mluví o "děsivém teroristickém útoku". Svědci na sociálních sítích mluví o jedné až dvou explozích v době, kdy se řada lidí již přesouvala k východu. K detonaci došlo na veřejně přístupném místě mimo arénu v blízkosti pokladen.

Pro více informací sledujte online Aktuálně.cz.

https://twitter.com/ReutersUK/status/866804041459814400

Nový kandidát na ministerstvo financí

Dnes by mělo Hnutí ANO představit další nominaci na ministerstvo financí. Jedním z navrhovaných by měl být poslanec Ivan Pilný. Ten by mohl být přijatelný pro ČSSD. „Chceme, aby ještě před příjezdem pana prezidenta z Číny bylo jasno, že v rámci koalice máme dohodu a vláda po výměně ministra financí může pokračovat,“ řekl Babiš.

Premiér Sobotka odmítl Babišovu kandidátku na ministerstvo financí

Andrej Babiš poslal předsedovi vlády návrh na jmenování novou ministryní financí. Měla se jí stát jeho náměstkyně Alena Schillerová. Sobotka návrh odmítl. Schillerová je podle něj odpovědná za pomalý přístup ke kontrolám firem, které vydaly jednokorunové dluhopisy a byla by Babišovou „prodlouženou rukou“.

Odmítání dalších kandidátů na ministra financí může působit malicherně a nesrozumitelně