Události: Prezident odjel do Číny

11. 5. 2017 21:00

Přes výzvu lidovců a vrcholící vládní krizi se prezident rozhodl odletět do Číny. Situací se hodlá zabývat až návratu v druhé polovině května. Pokud Zeman Babiše neodvolá ani po návratu z Číny, chce premiér podat kompetenční žalobu.

Nejnovější události:

Bývalá investigativní novinářka Lorencová sdílí Aeronet

Poslankyně za hnutí  ANO Jana Lorencová je další političkou, která sdílí články
prokremelského štvavého webu Aeronet, na nějž upozorňuje i BIS. Na svém
Facebooku dala odkaz na článek, který má odkrývat vlastnickou
strukturu firmy, jež chce těžit lithium v Krušných horách. Jako obvykle v něm  chybí ověřitelná fakta a důkazy.

"Exkluzivně: Stopy vlastnických struktur firmy, která má těžit lithium
na Cínovci, končí u rodinného klanu se zlatými doly v Rusku a u lidí v
Trumpově administrativě! BlackRock Group, Evy Hambro, Craig Phillips,
Hillary Clinton a celá armáda právníků, která je připravena v
arbitráži sedřít Českou republiku z kůže!"

Lorencová nicméně přes opakovanou snahu článek nenasdílela tak, aby se k němu šlo proklikat. "Tak tohle stojí za přečtení, nejde to sdílet, asi
proto mají nějaký důvod!" uvedla konspirativně poslankyně a bývalá
investigativní novinářka. Ondřej Kundra

 

Aféra se ztracenými voličskými průkazy se nekoná, říká vnitro

Zpravodajský server Info.cz informoval ve středu o tom, že se ztratilo několik tisíc voličských průkazů, které mohou ovlivnit výsledek sněmovních voleb. Obecní a městské úřady ministerstvu vnitra k 13. říjnu nahlásily, že zmizelo pět tisíc prázdných tiskopisů voličského průkazu. Jenže se to týká průkazů, které se ztratily od roku 2014, kdy byly zavedeny jednotné tiskopisy s ochrannými prvky proti padělání. Vnitro na oficiálních stránkách následně uveřejnilo seznam obcí, ze kterých se průkazy ztratily, a připojilo čísla zmizelých listin.

Zároveň jsou ztracené šablony voličských průkazů nevyplněné a nejsou opatřené úředním razítkem. Proto jsou neplatné a nelze je použít jako voličský průkaz. Pokud se někdo rozhodne razítko se státní znakem padělat, bude se jednat o trestný čin. „Zdůrazňujeme, že v žádném případě nedochází k hromadným ztrátám hotových voličských průkazů, na základě kterých by voliči mohli hlasovat. Ztracené tiskopisy nemají všechny náležitosti a nelze je jako voličský průkaz použít,“ dodává tisková mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková. Andrea Procházková

Voličský průkaz

Už zase určujeme cestu

Strašení Piráty, které se v posledních týdnech stalo poměrně populárním, je přehnané, ale vzhledem k tomu, jak nejistá je loajalita většiny stran k naší evropské cestě, není pro nás tento projekt dostatečně čitelný, abychom měli představu, jak se bude v té či oné situaci chovat. Z tohoto důvodu považujeme za relevantní tři strany – lidovce, TOP 09 a Starosty. I u nich bychom dokázali vyjmenovat dlouhý přehled výhrad, nicméně jasné směřování v rámci Evropské unie, NATO a ctění principů demokratické společnosti, které tyto strany už projevily, jsou podstatnou výhodou.

Nejpříjemnějším překvapením pak byli během kampaně Starostové Jana Farského, protože si udrželi věcnost, slušnost a i v televizních debatách byli přesvědčivými řečníky. Nepochybně nejeden volič bude zvažovat riziko propadlého hlasu. To riziko tu je, ale kdybychom to brali čistě teoreticky, šanci na vstup (či naopak vypadnutí) mají strany, které se v průzkumech pohybovaly od tří do sedmi procent. Bát se hlasovat pro tyto strany znamená rezignovat na středopravé proevropské síly ve sněmovně.

42-kom

Při pohledu na levicové strany se nabízí z našeho pohledu jako nejrelevantnější ČSSD. U ní jsou výhrady ještě silnější, paternalistický program nám není blízký, stejně tak lidé jako Milan Chovanec, kteří společnost jitří svými protiuprchlickými a militaristickými nápady. Ale jestli nějaká strana vedle ANO může aspirovat na „velkou“ stranu, pak právě ČSSD. Je to tedy čistě strategická úvaha. Z komentáře Erika Taberyho

O složení sněmovny rozhodne Praha a tři kraje. ANO to může uškodit

Do debaty, co všechno může ovlivnit nadcházející volby, přispěl zajímavým textem analytik Ondřej Záruba. Na „tyranii výsledku“ se podíval přes počet rozdělovaných mandátů v jednotlivých krajích - a přes to, jaký zisk v nich strany měly v minulých volbách. Ze souboru těchto vstupů dochází k poměrně jednoduchému závěru, že o výsledku voleb – pokud za ně považujeme počet křesel v Poslanecké sněmovně – se rozhodne ve čtyřech krajích s nejvyšším počtem obyvatel. Konkrétně v Praze, ve Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Mezi ně se po minulých volbách rozdalo 94 z 200 křesel, což je 47 % poslaneckých mandátů.

Platí tak, že čím lepší je zisk strany v těchto krajích, tím větší šance na zisk většího počtu křesel v dolní komoře. Strany proto můžou jít a také chodí „štěstíčku naproti“ - volbou správného lídra a ukotvením na politické mapě v souladu s preferencemi lidí, kteří v těchto krajích žijí. A funguje to i obráceně: pokud strana vsadí na slabšího lídra v nejsilnějších krajích, může se jí to vrátit relativním neúspěchem při rozdělování mandátů.

Infographic-73

Analytik Záruba uvádí, že zrovna pravděpodobnému vítězi letošních voleb, hnutí ANO, by tahle matematika mohla uškodit. Přesněji řečeno, mohla by mu vynést jen o málo víc křesel než ve volbách 2013, kde ANO skončilo druhé. Před čtyřmi lety se hnutí Andreje Babiše představovalo jako strana pro podnikatele a živnostníky, politicky od středu napravo. Voliči středopravých stran se koncentrují nejvíc v Praze a ve Středočeském kraji, ANO tehdy přímo do Prahy nasadilo Andreje Babiše a dohromady v těchto dvou krajích získalo 11 ze 47 křesel.

Mezitím se ale hnutí posunulo doleva směrem ke starším voličům, zhusta zaměstnancům nebo penzistům, jejichž „bašty“ se nenacházejí ani v Praze, ani ve Středočeském kraji. Lídrem Prahy za ANO je navíc letos „slabší“ ministr obrany a herec Martin Stropnický (a sám Babiš vede středočeskou kandidátku).  Záruba z toho usuzuje, že očekávané vítězství ANO by se nemuselo v mandátech tolik projevit. Odhaduje pro ANO zisk deseti křesel za Prahu a Středočeský kraj - a boj za každý mandát v „malých“ krajích. Kateřina Šafaříková

Billboard hnutí ANO
Billboard hnutí ANO • Autor: Ludvík Hradilek

Historický coming out Matěje Stropnického

Nebylo to úplně dobrovolně a plánovaně, přesto jde o historický moment v české politice. Den před parlamentními volbami potvrdil předseda strany s ambicemi zasednout ve sněmovně, že je gay. O orientaci Matěje Stropnického se v politických kuloárech vědělo, šéf Zelených ovšem o svém soukromém životě nemluvil. V úterý však bulvárnímu deníku Blesk řekl mladý herec Daniel Krejčík, že právě on je partnerem Stropnického, což nejprve politik odmítl komentovat, posléze nicméně názor přehodnotil. Ve čtvrtečním rozhovoru Stropnický potvrzuje, že je „na kluky“.

„Moje rodina to ví už dlouhá léta, zhruba od mých dvaceti. Já osobně jsem si chtěl chránit své soukromí. Hlavní důvod, proč tento rozhovor dělám, je, že chci dát stop spekulacím a veřejně promluvit. V české politice jsem zřejmě první, přestože je v jiných stranách také řada homosexuálů,“ řekl Blesku Stropnický. Jediný, kdo otevřeně mluvil o své homosexuální orientaci, byl dosud senátor Vácav Fischer a někdejší ministr dopravy ve Fischerově úřednické vládě Gustav Slamečka. Z rozhovoru je patrné, že jej Stropnický poskytl s jistým sebezapřením. U liberálních voličů Zelených by tato informace roli hrát neměla, nicméně jak známo, česká společnost je ke gayům a lesbám o něco méně tolerantní, než si sama myslí. Silvie Lauder

zeleny-2452
Autor: Milan Jaroš