Události: Prezidentské volby

Jste zahlceni informacemi ze zpravodajských serverů a sociálních sítí? Vybíráme pro vás to nejdůležitější z aktuálního dění

9 dní do volby aneb Zeman na operaci

Jiří Drahoš
Autor: Milan Jaroš

1. Jak předpověděl na svém webu Respekt, v Právu a v Deníku se ve čtvrtek objevily hanlivé inzeráty proti Jiřímu Drahošovi s radikální výzvou Stop imigrantům a Drahošovi. Tato země je naše! Volte Zemana! Stejné inzeráty, které den předtím kolovaly na webu, by se měly objevit i na billboardech. Deník se vzápětí od inzerátu distancoval – v redakčním textu ho připodobňuje k "lžím šířeným anonymy na internetu" a vysvětluje, že inzerát zveřejňuje "pro dokreslení situace", ať čtenáři sami posoudí celkovou úroveň a obsah sdělení. Zadavatelem inzerátu je společnost Euro - Agency. Jako zhotovitel jsou uvedeni Přátelé Miloše Zemana, neprůhledný spolek v  čele s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem a hlavním Zemanovým poradcem Martinem Nejedlým. Jednatelem je Euro - Agency je Miroslav Schön, mimo jiné člen představenstva společnosti Mountfield a.s, kontrolované čínským kapitálem. Jde o jeden z příkladů neprůhledného financování Zemanovy kampaně. Více v textu Ondřeje Kundry a také v článku v novém čísle tištěného Respektu.

 

2. Jiří Drahoš pokračoval v kampani v terénu: Na náměstí v Klatovech varoval posluchače, že o něm nepochybně uslyší " ještě spoustu hnusných věcí" (více od naší reportérky Ivany Svobodové zde). Miloš Zeman se zatím na veřejnosti neukazuje. Server aktualne.cz odpoledne napsal, že podle tří zdrojů prezident podstoupil v Nemocnici na Homolce "menší operativní zákrok v ústní dutině". Hrad nechtěl informaci komentovat. Je možné, že se Zeman k věci vyjádří v pravidelné debatě na TV Barrandov ve čtvrtek večer.

 

3. Demise se odkládá: V Zemanově programu se podle jeho mluvčího nepodařilo každopádně najít tento týden volný čas, aby po neúspěšném hlasování ve sněmovně přijal demisi prvního Babišova kabinetu. Členové vlády s brzkým přijetím demise počítali, akt se ale odkládá na příští středu.

 

4. Moravec definitivně ne: Prezidentský duel na České televizi povede Světlana Witowská, moderátorka pořadu Interview ČT24. Potvrdila to Česká televize po předchozím lavírování ohledně angažmá Václava Moravce. Ten moderování odmítl a podle oficiální verze ČT se jej nepodařilo přemluvit. O počtu a aranžmá televizních debat stále není definitivně rozhodnuto – Drahoš plánuje dvě debaty, Zeman podle svého mluvčího přijde na čtyři, i kdyby měl ve studiu "sedět proti prázdné židli".  Jiří Drahoš aktuálně oznámil, že druhou stanicí, na kterou přijde, je Prima. Nova plánuje debatu tuto neděli: už dříve řekla, že pokud se jí Drahoš nezúčastní, odvysílá hodinový rozhovor s Milošem Zemanem. Rozhovor by moderoval Ray Koranteng.

 

5. Sázka na Drahoše: Kurzy v sázkových kancelářích se zvolna mění ve prospěch Jiřího Drahoše. Ve Fortuně na něj jde od skončení prvního kola 80 procent sázek, píše ihned.cz. Drahošův kurz se tedy snížil z pondělních 1,65 na 1,51. Nižší kurz znamená menší výnos pro sázkaře a tedy větší pravděpodobnost výhry. Podobně se zachovaly i konkurenční bookmakeři. Kurz na výhru Miloše Zemana se naopak zvedl, u různých sázkových kanceláří se pohybuje od 2,45 do 2,75.

 

6. Štěch odmítl oběd u Zemana:  Hned na začátku roku Hrad oznámil, že prezident Zeman má moc práce, a musí proto vynechat tradiční novoroční oběd se šéfy obou parlamentních komor. Podle informací Aktuálně.cz však v neděli okolí prezidenta Zemana otočilo a oběd chtělo znovu naplánovat, tentokrát na závěr ledna. "Zhruba deset minut poté, co jsem v neděli odešel z debaty České televize, mi přišla zpráva, v níž se mě pan Mynář ptal, zda bych si nemohl 24. ledna najít čas na oběd předsedů obou komor parlamentu s prezidentem," potvrdil Aktuálně.cz předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).  Nabídku však odmítl s tím, že by se takový oběd stal součástí prezidentovy kampaně

 

7. Nikdo si mě nenamaže: Pro nový Respekt 4/2018, který vyjde 22. ledna, jsme připravili rozhovor s prezidentským kandidátem Jiřím Drahošem. Podívejte se na ukázku:

https://www.youtube.com/watch?v=BDtDWO6n0ZQ

Drahoš: Uslyšíte o mně spoustu hnusných věcí

Drahoš -Klatovy
Autor: Milan Jaroš

Na náměstí v Klatovech na Jiřího Drahoše ve čtvrtek čekal dav lidí. Přišli i prvovoliči ze středních škol, které učitelé uvolnili, aby se mohli setkat s kandidátem na prezidenta. Sněžilo, fučelo a Jiří Drahoš musel vystoupit na kostelní schody, aby ho bylo slyšet. Lidé se ptali na euro (chce rozvinout debatu a myslí si, že nemá cenu tlačit přijetí eura politickou silou, dokud si to pořádně nevyříkáme - potlesk), na zahraniční orientaci (Západ, ale obchodovat s Východem klidně - potlesk) - a také na dezinformace, jež se o něm šíří, a na inzerát zadaný Přáteli Miloše Zemana, který Drahoše vykresluje jako nakloněnému uprchlíkům v Česku a brnká na nízké pudy a na strach. „Dozvíte se o mně nepochybně ještě spoustu hnusných věcí, dámy a pánové. Já už jsem se dozvěděl, že jsem pedofil a agent StB a zednář - a nic z toho není pravda. Spoléhám na zdravý rozum velké části společnosti," řekl náměstí. Předtím navštívil firmu SoloDoor v Sušici, kde si promluvil se zaměstnanci, a pekárnu tamtéž. Po Klatovech pak zamířil do Horšovského Týna a do Plzně. (Ivana Svobodová)

Gymnázia chtějí Drahoše, učiliště Zemana

V úterý a ve středu proběhlo na středních školách po celé České republice druhé kolo Studentských prezidentských voleb pořádané Člověkem v tísni. Středoškoláci rozhodovali mezi Jiřím Drahošem a Milošem Zemanem - a alespoň podle sebraných dat jasno. Přes 75 procent studentů středních škol by svůj hlas svůj hlas dalo Drahošovi, naopak současný prezident Zeman by získal něco málo přes 24 procent.

Porovnat lze první a druhé kolo – tam Jiří Drahoš dostal necelých 34 procent a Miloš Zeman 20 procent (zbylé hlasy připadly ostatním kandidátům prvního kola, ve kterém na třetím místě skončil Marek Hilšer s 13 procenty).  Zajímavější je nicméně porovnání výsledků podle typu školy. Na gymnáziích skončil duel Drahoš-Zeman 85 : 15, na středních odborných školách byl rozdíl podstatně menší (65,57: 34,43) a u studentů učilišť již Zeman zvítězil s téměř 55 procenty. Hlasování se zúčastnilo 38 557 studentů z 298 škol (145 gymnázií, 123 SOŠ, 30 SOU). (Andrea Procházková)

Graf
Autor: Kroulik, Pavel

10 dní do volby aneb Dezinformace do schránek

drahos_trinec-9252
Autor: Milan Jaroš

1. Útoky na Drahoše: Jiří Drahoš ve středu poskytoval rozhovory, na cestu za voliči vyrazí zase ve čtvrtek. To má v plánu objet kus Plzeňského kraje. Zda i tam bude cestou potkávat, co potkal na hokeji v Třinci, to uvidíme, ale jedno už je jasné: dezinformace o Jiřím Drahošovi zachvátily kus země a snaha o jeho dehonestaci pokračuje.  Když se Drahošova tvář objevila na kostce nad ledovou plochou v hokejové hale v Třinci, část publika začala pískat a hrozit směrem k Drahošově lóži zvednutým prostředníčkem. Třinecko není zrovna Drahošova oblast, vítězí tu Miloš Zeman, takže nelibost ve sportovní hale není překvapení. Zajímavé ale bylo, čím rozezlení fanoušci hvízdot doprovázeli: "Ten pedofil! Estébák! Tahá sem čmoudy!" volali diváci utkání mezi třineckými Oceláři a finským Jyväskylä.

Všechno tohle je výsledek dezinformací, které se v poslední době objevily. Na facebookových stránkách zaměřených proti Jiřímu Drahošovi -  je jich skutečně hodně a dál přibývají - se objeví co chvíli další text pracující s pomluvami. Lidé články s původem na proruských serverech sdílejí a anonymové s falešnými profily na stránky přidávají fotomontáže vykreslující Drahoše jako nositele smrti, zla či  terorismu -  v kápi a s kosou v ruce nebo s ďábelským ohněm v očích.

Vylhané informace začaly chodit i do mailových schránek starších lidí: ze smyšlené adresy a s předmětem Super infooooooooooooo!!!!!!!!!!!!! Například o sektářství a estébáctví kandidáta Drahoše. "Maminka z toho byla vyděšená, starší lidé si to pak přeposílají dál a mnozí těm šokujícím informacím možná uvěří," líčí čtyřicátnice úlek své matky.

Do pracovních mailových schránek pedagogů Karlovy univerzity, alespoň podle informací Respektu na Pedagogickou a Filozofickou fakultu, zase dorazily dopisy odeslané Byzantským katolickým patriarchátem vykreslující Drahoše jako sektáře, který se upsal ztrátě svědomí. Jde o exkomunikované řecko-katolické kněze, kteří jsou pro své proruské postoje v hledáčku mnohých tajných služeb a například z Ukrajiny už byli vyhoštěni. Na svých webových stránkách mají v kontaktech informaci: "V současné době Byzantský patriarchát přešel do exilu - Praha, Doněck."

 

2. Hejtmani podporují Drahoše:  Před pěti lety doprovázel hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) Miloše Zemana jako věrný pobočník při spanilých jízdách krajem. Nyní ho už nepodporuje. Naopak zveřejnil, že podporuje Jiřího Drahoše a k témuž vyzval i další hejtmany. Připojili se již Josef Bernard, Jiří Štěpán, Martin Půta a Jiří Čunek. Netolickému vadí, že osobní ataky prezidenta Zemana na bývalého předsedu vlády Bohuslava Sobotku byly jedním z důvodů, proč sociální demokraté ve volbách propadli. Coby právník Netolický také kritizuje, že Zeman se k ústavě chová jako k cáru papíru.

kampan-8621
Autor: Milan Jaroš

3. Babiš volí Zemana, ANO se štěpí: Přituhlo a je tu další pirueta. Bezprostředně po prvním kole volby vyslovil premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) Miloši Zemanovi spíše podmíněnou podporu a kritizoval jeho poradce, nyní však Zemana opět jednoznačně podpořil. „Je čitelný, bojuje za naši zemi, je na ni hrdý, nešel do politiky kvůli sobě a je skromný,“ řekl Babiš na iDnes.cz. Hnutí ANO ale se svým předsedou nesouhlasí jednomyslně. Na sociálních sítích se proti Zemanovi vymezili všichni čtyři europoslanci ANO - a Jiřího Drahoše se chystá volit také brněnský primátor a místopředseda ANO Petr Vokřál nebo poslanec Martin Kolovrátník, který sdílel též k Zemanovi velmi kritické video youtubera Kovyho.

 

4. Vyřazené hlasy k Drahošovi: Podle prvního průzkumu získá většinu voličů od vyřazených kandidátů Jiří Drahoš. Mělo by mu přibýt asi 900 tisíc jistých hlasů, zatímco Miloši Zemanovi zhruba 180 tisíc. V součtu s voliči z prvního kola by tak měl Drahoš přibližně stotisícový náskok. Dotazování pro průzkum Institutu pro Demokracii 21, pro nějž sbíraly data agentury Median a STEM/MARK, vznikalo ještě před uzavřením volebních místností. Respondenti tedy netušili, jak volby dopadly, a do jejich postojů se nemohla promítnout doporučení jimi volených neúspěšných kandidátů.

 

5. Senátor Veleba odešel ze studia DVTV. Nedokázal vysvětlit, kdo platí kampaň Zemanovi Nevím, odpovídá Jan Veleba na otázku, odkud pocházejí peníze, které na kampaň vynaložil spolek Přátelé Miloše Zemana, jehož je sám členem. A stejně reaguje i na dotaz, zda na kampaň přispěla Strana práv občanů, které předsedá.

https://video.aktualne.cz/dvtv/senator-veleba-odesel-veselovskemu-ze-studia-nedokazal-vysve/r~be9928e0fb8711e7afac0cc47ab5f122/

Vlastenci a drsňáci na TV Barrandov

Na propagandistické pořady Jaromíra Soukupa už jsme si postupně zvykli. Nicméně jeho úterní Aréna předčila vše, co se dosud vysílalo, komentuje Erik Tabery.

Mělo se sice mluvit o vládě, hlavním tématem však byly prezidentské volby. Za hosty byli vybráni jen podporovatelé Miloše Zemana: Václav Klaus ml., Jaroslav Foldyna, Radek Vondráček plus Tomio Okamura. A celá pětice pánů pak vykreslovala Jiřího Drahoše v nejhorších barvách (nechyběly ani lži), naopak z Miloše Zemana se tu vytvářel spasitel.

Vlastenci a drsňáci na TV Barrandov

Předvolební debatu v ČT nechce moderovat Václav Moravec

Televizní debaty prezidentských kandidátů jsou horkým tématem ještě dřív, než začaly. Nejnověji vzbudil rozruch fakt, že souboji Miloš Zeman – Jiří Drahoš v České televizi nechce moderovat Václav Moravec. „Generálního ředitele ČT jsem už v neděli informoval, že debatu moderovat nebudu,“ řekl Moravec HN. Nechce prý být hromosvodem, po kterém se bude ze strany současného prezidenta Miloše Zemana snášet kritika na veřejnoprávní televizi. Dodal, že mu také vadilo, že se jeho jméno neobjevilo v dopise, kterým televize oba kandidáty zvala. Z článku Hany Čápové o tahanici kolem prezidentských televizních debat.

Drahoš by měl v počtu debat trvat na svém, říká politolog

Zeman proti prázdné židli na Primě a Barrandově?

Oblíbené rčení posledních let říká, že česká společnost je rozdělená. (Kde jsou ty časy, kdy se volilo z 99,9 % KSČ…) Asi to bude pravda, protože těžko hledáme shodu nejen na kandidátech, ale už také na televizních kanálech, z nichž k nám mají naši kandidáti promlouvat.

Miloš Zeman napřed nechtěl žádné předvolební debaty, pak chtěl maximálně dvě, teď chce čtyři. Jiří Drahoš chce dvě. Dilema z minulého víkendu, co bude hlavním tématem druhého kola, tak už v úterý vypadá jasněji: klíčový se stává spor, kde odehrát předvolební diskuse a komu jejich počet či místo konání dodá nerozhodnuté voliče, komentuje Marek Švehla.

11 dní do volby aneb Drahoš na hokeji

1. Drahoš ve Slezsku: Jiří Drahoš se v úterý vydal do Slezska přesvědčovat tamní voliče, aby mu ve druhém kole prezidentské volby dali svůj hlas. Krátce po poledni nasedl v Praze na Hlavním nádraží na vlak a v doprovodu své ženy Evy se vydal do Ostravy, Třince a Jablunkova, odkud pochází. Jde o výpad na území protivníka - v Moravskoslezském kraji v prvním kole jasně zvítězil Miloš Zeman, když získal 49 procenta hlasů, zatímco Drahoš jen 24. Nicméně v Třinci už Zeman nad svým vyzyvatelem pro druhé kolo tak jasně nedominoval (44 versus 37) a v rodném městě Drahoš zvítězil 64 versus 26. V Jablunkově měl Drahoš v plánu odpolední debatu na radnici, po ní je na programu semifinále hokejové Ligy mistrů třineckých Ocelářů proti finskému klubu JYP Jyväskylä na stadionu v Třinci.

https://twitter.com/MarketingaMedia/status/953292046911066112

https://twitter.com/MarketingaMedia/status/953288158959034368

2. Kde bude debata? I v úterý dál trvá nejistota ohledně otázky, kdy, kde a kolikrát se Jiří Drahoš a Miloš Zeman střetnou v televizním duelu. Zeman, který před prezidentskou volbou skrze svého mluvčího Jiřího Ovčáčka ujišťoval, že do žádných debat v prvním ani ve druhém kole nepůjde, po prvním kole otočil a po sečtení výsledků oznámil, že se s Drahošem setká ve dvou debatách. V pondělí ale počet zvýšil na čtyři debaty – v České televizi, na Primě, na Nově a v TV Barrandov. Drahoš však trvá na dvou debatách s tím, že jedna bude v České televizi, výběr druhé televizní stanice nechává na Zemanovi. Prima už v úterý oznámila, že „mimořádnou a netradičně pojatou debatu“ má v plánu odvysílat v úterý 23. ledna od 20.15 v přímém přenosu ze scény pražského Hudebního divadla Karlín. Termín prý má i Nova. Drahoš se ale zatím nevyjádřil, jestli se těchto debat zúčastní, naopak potvrdil už ČT.

Zeman proti prázdné židli na Primě a Barrandově?

3. Aktivistka Femen zpět v Kyjevě: Ukrajinská aktivistka Anželina Diaš z hnutí Femen, která během prvního kola prezidentské volby s odhaleným poprsím vyběhla vstříc Miloši Zemanovi, když se ve volební místnosti v Praze na Lužinách chystal hodit hlas do urny, je zpátky v Kyjevě. Diaš, která byla odsouzena k podmínce a vyhoštěna, v telefonickém rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedla, že do Česka přijela autobusem a celou akci provedla sama; nikdo jí nepomáhal a ona sama rozhodně nechtěla pomoci Miloši Zemanovi.  Do volební místnosti se dostala, aniž musela ukázat novinářskou akreditaci. V občanském životě prý pracuje jako učitelka jazyků v soukromé školce, k tomu si přivydělává modelingem a psaním článků.

Miloš Zeman na tiskové konferenci k výsledkům 1. kola prezidentských voleb
Budu spát, jíst a radovat se ze života. (Miloš Zeman s manželkou Ivanou poté, co se dozvěděl, že postupuje do druhého kola) • Autor: Matěj Stránský

4. Zpátky v Top Hotelu: Miloš Zeman a jeho podporovatelé budou sledovat sčítání hlasů ve druhém kole volby 27. ledna v pražském Top Hotelu, stejně jako před pěti lety, kdy ve druhém kole porazil Karla Schwarzenberga. V prvním kole sídlil Zemanův štáb v sídle Strany práv občanů (SPO) v Loretánské ulici.

Co může rozhodnout volby

5. Kdo je výsostný intelektuál: „Rád bych se lidí zeptal, proč si myslí, že zrovna Miloš Zeman je politik, který je ochrání nebo který údajně zastává jejich zájmy. Z mého pohledu je výsostný intelektuál, člověk, který v životě fyzicky nepracoval a z mého pohledu ani moc nemůže běžným lidem rozumět. (…) Je to paradox. Miloš Zeman, který snad v životě nepřeřízl pilou prkno a neví, co je běžná fyzická práce, údajně rozumí lidem.“  (Jiří Drahoš v rozhovoru pro Hospodářské noviny)

 

14-profil-prochazkova
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

6. Přespolní voliči: Spisovatelka, aktivistka a příznivkyně Miloše Zemana Lenka Procházková přišla s nápadem, jak by Miloš Zeman mohl ve druhém kole zvítězit i v Praze, kde v prvním kole triumfoval Jiří Drahoš. Zemanovi voliči z regionů si podle ní mají vyřídit voličské průkazy a v den voleb přijet hlasovat do hlavního města. „Smysl nápadu na pouť přespolních voličů do Prahy je v tom, aby potůčky hlasů pro Miloše Zemana přitékající z jiných krajů republiky pročistily ten infikovaný pražský rybník a daly tak městu i světu lekci z vlastenectví,“ píše Procházková ve výzvě, kterou zveřejnila na konspiračním a proruském webu novarepublika.cz. Zázemí a „drobné pohoštění“ pro přespolní Zemanovy voliče má být přichystáno v prostorách Jazzové sekce ve Valdštejnské ulici.

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru sněmovny

Pět minut před čtvrtou vláda Andreje Babiše nedostala důvěru poslanců. Všechny opoziční strany (tedy všechny, které nejsou ANO, a tedy nejsou ani účastny ve vládě) hlasovaly proti návrhu, čímž je jedna fáze tuzemského povolebního jednání u konce. A nastupuje druhá. Jak rychle dá Miloš Zeman šanci Andreji Babišovi na druhé sestavení vlády, které mu předem přislíbil? A bude trvat na staronové podmínce 101 poslaneckých hlasů jištěných podpisem?

Hlasování předcházela zhruba devadesátiminutová debata - vcelku předvídatelná až na moment, kdy premiéru Babišovi ujely nervy, a rozkřikl se na Piráta Michálka. A debatě ještě předcházelo hlasování, zda má Sněmovna nejprve vydat Babiše s Faltýnkem ke stíhání, či ne. V úterý ráno doporučil poslancům mandátový a imunitní výbor oba muže vydat – o což po dvouměsíčním oddalování veřejně požádali i oba poslanci. Část opozice (takzvaní Demokraté a Piráti) chtěla vydání předřadit vyjádření nedůvěry, zbylé strany však byly proti. O tom, zda Babiš a Faltýnek budou vydáni, se tedy rozhodne nejdříve ve středu. Je pravděpodobné, že se tak stane: všechny strany kromě ANO ohlásily záměr hlasovat pro vydání. Poslanci ANO totiž i přes žádost svých šéfů prostě pro vydání hlasovat nemohou, jak to popsala poslankyně a členka výboru Taťána Malá - a budou proti. (Tomáš Brolík) 

Velká prohra Andreje Babiše

Zobrazit další