Události: Povolební DJ

Výběr z povolebního dění očima redaktorů Respektu

Středopravé strany utvořily Demokratický blok

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN se sdružily do uskupení Demokratický klub, aby společně postupovaly při pondělním ustavení Sněmovny. Novinářům jejich zástupci řekli, že nebudou do čela dolní komory volit Radka Vondráčka z hnutí ANO, požadují dvě místa místopředsedů Sněmovny a vedení sedmi výborů. Předseda ODS Petr Fiala nebude kandidovat proti Vondráčkovi.

Podle šéfa poslanců STAN Jana Farského dostali nabídku účastnit se bloku i sociální demokraté a piráti. V tom případě by blok měl sílu 85 mandátů. Demokratický blok má ve dvousetčlenné sněmovně 48 mandátů.

Fiala, který chtěl kandidovat do čela Sněmovny, nyní takový krok považuje za bezpředmětný vzhledem k tomu, že KSČM, SPD, ale i piráti se rozhodli vydat post šéfa komory hnutí ANO. "Já nebudu asistovat něčemu, co bylo rozhodnuto mezi těmito subjekty. Nikdy jsem svou kandidaturu nechápal jako boj o funkci, ale jako pojistku parlamentní demokracie," vysvětlil Fiala. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek jeho krok ocenil. Bude podle něj díky tomu zcela jasné, kdo ve sněmovně svými hlasy podpoří realizaci projektu prezidenta Miloše Zemana a šéfa ANO Andreje Babiše. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek nicméně zdůraznil, že blok bude fungovat jen po dobu voleb do sněmovních funkcí.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš řekl, že ostatní strany na jednání podmínily spolupráci právě  tím, aby jeho strana odmítla podpořit Radka Vondráčka (ANO). Proto účast v bloku odmítli. Demokratický blok se přitom podle Bartoše inspiroval návrhy Pirátů, ale nemá dost hlasů. "Je to spíše gesto, než konstruktivní návrh, který by někam jednání posunul," konstatoval. Odmítl přitom, že by Piráti směřovali do tiché koalice s ANO, komunisty a SPD. Aktuálně.cz

Okamura se chlubí dopisem od Duky

Gratulace kardinála Dominika Duky předsedům stran, které byly zvoleny do Poslanecké sněmovny, nejsou ničím výjimečným. Co ale na letošním blahopřání mnohé překvapilo, byla věta, kterou Duka přidal do psaní šéfovi SPD Tomiu Okamurovi.

"Jsem přesvědčený, že nás spojuje péče o bezpečí lidí v naší zemi i řada jiných témat," napsal kardinál. A Okamura se dopisem pochlubil na sociálních sítích, kde se dočkal od svých příznivců několika tisíc lajků i komentářů, které přístup kardinála k SPD kvitují. "Děkujeme za vaše otevřené postoje," napsal zpětně Okamura Dukovi. "V nás máte ve výše uvedených tématech svůj další, stále silnější hlas a pevnou oporu," ujistil kardinála.

Naopak negativně kardinálova slova překvapila lidovce, kteří mají jako křesťanská strana k Dukovi blízko. "Popravdě nechápu, co jsou ta další témata, která spojují SPD a katolíky, o nichž pan kardinál Duka píše," postěžoval si první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který Okamurovu politiku ostře kritizuje. Aktuálně.cz

ANO podporuje šéfa bezpečnostního výboru pro okamurovce

SPD a ANO se dohodly, že navzájem podpoří své nominanty do vedení Poslanecké sněmovny. SPD bude tak při volbě předsedy sněmovny hlasovat pro Radka Vondráčka, ANO naopak podpoří na postu místopředsedy sněmovny Tomia Okamuru. "Jednání bylo velmi krátké a konstruktivní," řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek po setkání se zástupci SPD.

SPD by kromě místopředsedy sněmovny mělo získat i předsedu hospodářského a bezpečnostního výboru sněmovny, shodli se zástupci SPD s představiteli hnutí ANO. Rozpory mezi hnutími zůstávají na počtu místopředsedů sněmovny, ANO jich chce pět, zatímco SPD chce ponechat současný počet čtyř. "Akceptujeme požadavek SPD na předsedu hospodářského a bezpečnostního výboru," dodal Faltýnek.

Předseda SPD Tomio Okamura řekl, že hnutí navrhne na předsedu hospodářského výboru svého předsedu poslaneckého klub Radima Fialu. O tom, koho SPD navrhne do čela bezpečnostního výboru, zatím mluvit nechtěl. On sám to nebude, protože ho SPD navrhuje na místopředsedu sněmovny.

Zástupci ANO také oznámili, že nechtějí zvyšovat současný počet výborů.Původně zaznívaly názory, že by se z výboru pro veřejnou správu mohl vyčlenit samostatný výbor pro elektronizaci státní správy. Faltýnek také navrhl, aby "valnou většinu" komisí, které kontrolují činnost tajných služeb nebo bezpečnostních složek, vedli zástupci opozice. Aktuálně.cz

Jak Piráti navrhují šéfy výborů bez ANO

Piráti rozeslali zástupcům poslaneckých klubů návrh rozpisu poměrného rozložení výborů bez účasti hnutí ANO, které sestavuje menšinovou vládu. V neděli avizovali, že chtějí diskutovat o možnosti, aby výbory až na organizační vedla opozice. Zdůvodnili to nutností kontrolovat ministerstva. Pro návrh nezískali podporu.

Podle tabulky, o níž chtějí piráti diskutovat, by vedení čtyř výborů připadlo ODS, po třech by měli piráti a SPD, po dvou komunisté a sociální demokraté. KDU-ČSL, TOP 09 a STAN by pak řídily po jednom výboru. Organizační výbor by vedl předseda sněmovny z hnutí ANO Radek Vondráček, jehož nominaci piráti podporují.

"Žádná z parlamentních stran nemá být opomenuta. S tím nepočítá návrh hnutí ANO, dle něhož nepřipadne vedení výboru hned dvěma stranám - TOP 09 a STAN," uvedli v tiskové zprávě piráti. Aktuálně.cz

 

V SPD chtějí odvolat vlastního poslance

Z hnutí Svoboda a přímá demokracie v Moravskoslezském kraji odcházejí členové. Tvrdí, že na vině je předseda a čerstvý poslanec Lubomír Volný a jeho styl vedení místní organizace. Právě jemu teď chtějí dát členové hnutí zakusit svou hlavní volební zbraň – chtějí jej prostřednictvím petice zbavit mandátu.

Rebelové tvrdí, že předseda a poslanec Volný se chová jako diktátor, obklopuje se lidmi, kteří hlasují podle něj, a strana tak není demokratická. Situaci popsal například Petr Sikora, bývalý oblastní koordinátor pro Ostravu-Jih. „Od začátku se netajil vysokými ambicemi, začal se obklopovat lidmi, kteří hlasovali tak, jak on chtěl,“ dodal.

Volný oponuje, že členů SPD v kraji přibývá, aktuálně má údajně 350 nových žádostí. Snaze o jeho přímé odvolání se usmívá: podle něj by petici muselo podepsat minimálně 76 028 občanů kraje, což je o jeden podpis víc, než dostalo SPD hlasů. iDnes.cz

Horák: Ostatní kandidáty si Babiš namaže na chleba

Teď musíme vyměnit prezidenta, Topolánek jediný může zničit pakt Babiš-Zeman, Dalík je jeho problém, musí vysvětlit, že se poučil a lidi mu to buď uvěří, nebo ne, říká marketingový specialista Jakub Horák, který bude s Topolánkem spolupracovat na jeho prezidentské kampani.

https://video.aktualne.cz/dvtv/prace-pro-topolanka-ucelovka-ostatni-kandidaty-si-babis-nama/r~ed0674ccc86e11e78d510cc47ab5f122/

Patočka:

Novinář Jakub Patočka se odvolá proti víkendovému rozhodnutí brněnské ČSSD, která ho o víkendu vyloučila ze strany kvůli . Podle Patočky, jehož se zastal i premiér Bohuslav Sobotka, by si vyloučení zasloužil spíš místostarosta brněnských Bohunic, který označil muslimy za slimáky. Pokud převáží příznivci mého vyloučení, může ČSSD skončit pod pěti procenty, tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz novinář.

"Důvody, které se uvádějí, považuji za skandální. Není možné vyloučit člena demokratické strany za to, že projevuje veřejně nějaký názor. ČSSD má navíc dlouhodobě v programu podporu místních referend. Já to při každé příležitosti brněnským sociálním demokratům připomínám, což se jim nelíbí. Já pro změnu upřímně říkám, že mě netěší být v jedné straně s exprimátorem Brna Romanem Onderkou, ale strana musí zahrnovat všechny možné přístupy k sociálnědemokratické politice. Nejde to řešit tím, že jedni začnou vylučovat druhé," řekl.

Čtěte také: ČSSD vyloučila Patočku. Sobotka mluví o bolševismu

 

 

 

Chovanec a Hamáček: Zeman je v kondici

Pan prezident je ve výborné fyzické kondici," ujišťovali po pondělní schůzce s Milošem Zemanem představitelé sociální demokracie Milan Chovanec a Jan Hamáček, a to dokonce několikrát. Na schůzce se podle svých slov bavili především o Poslanecké sněmovně, o podobě ustavující schůze, ale i o předčasných volbách či osudu sociální demokracie.

Přesto ani jeden ze členů vedení strany na úvod neopomněl uvést, že se prezident těší dobrému zdraví, aniž by se jich na to někdo ptal.¨"My jsme s panem prezidentem poobědvali, a musím říci, že pan prezident je ve velmi dobré kondici. Já osobně jsem neviděl nemocného muže, ale člověka, který má hluboký zájem o dění v České republice i v sociální demokracii," uvedl tiskovou konferenci Milan Chovanec. Jeho slova poté potvrdil i předseda sněmovny Hamáček, Chovanec je přesto v průběhu setkání s novináři ještě jednou zopakoval.

Podle Chovance prezident na schůzce zopakoval, že bude-li zvolen, chce zabránit konání předčasných voleb. Vedení ČSSD jej naopak ujistilo, že nechce ve sněmovně zdržovat.

https://video.aktualne.cz/dvtv/zive-jak-hodnoti-zeman-volebni-neuspech-sve-byvale-strany-pu/r~5af45d14c87411e7af7dac1f6b220ee8/

Za SPD stojí zákulisní hráči z dob Věcí veřejných

Okolo hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury se pohybují lidé, kteří jsou už několik let řazeni mezi zákulisní hráče pražské politiky, píše Aktuálně.cz. Někteří z nich před lety pomohli na politické výsluní straně Věci veřejné a posléze se angažovali při startu Úsvitu přímé demokracie. Podrobnosti shrnuje grafika.

Za "loutku kmotrů a nebezpečného populistu" označil Okamuru před volbami šéf hnutí ANO Andrej Babiš, ničím konkrétním to ale nedoložil. Okamura jeho slova rozhořčeně odmítl. "Kde je ten kmotr? Lžete jako vždycky!" reagoval šéf SPD na výpady kolegy z ANO v České televizi. Řada indicií nicméně naznačuje, že za SPD stojí vlivní zákulisní hráči. Podle serevru to mohou být Tomáš Hrdlička, Vít Bárta, Roman Janoušek a třeba také podnikatel Antonín Charouz. Aktuálně.cz

Piráti chtějí, aby opozice vedla všechny sněmovní výbory

Piráti na víkendovém zasedání poslaneckého klubu rozhodli, že budou dál podporovat kandidaturu místopředsedy hnutí ANO Radka Vondráčka do čela Sněmovny. Klub také navrhl, aby kvůli plánu na vznik menšinové vlády ANO vedli všechny výbory zástupci ostatních stran v poměrném zastoupení podle výsledků voleb. Opozice by tak mohla kontrolovat ministerstva.

Podle předsedy ANO Andreje Babiše Piráti vymýšlejí nesmysly místo toho, aby se podíleli na fungování vlády. Podle ODS postoj pirátů jen nahrává "mocenskému paktu" Babiše a prezidenta Miloše Zemana.

Vedení výborů podle Babiše ANO nabízí mnohem otevřeněji, než tomu bylo po minulých volbách. "Mohli si vzít celý IT systém veřejné správy a dát ho do pořádku. ANO vyhrálo volby výrazně, přesto nabízíme výbory ostatním stranám mnohem otevřeněji, než se to dělo po volbách v minulých letech," uvedl Babiš ve vyjádření pro ČTK. Piráti podle něj jenom politikaří. "Neustále něco navrhují, něco povídají do médií, ale skutek utekl," uvedl a dodal, že příští týden jim vyjednavači ANO "vysvětlí zákon o jednacím řádu Sněmovny".

Podle předsedy Ivana Bartoše piráti chtějí realizovat svůj program a být "hlídacími psy". "Kde je možná kontrola v tuto chvíli formované vlády bez kontroly a důvěry, musí logicky opozice poptávat veškeré možnosti, které jsou k dispozici," konstatoval Bartoš. Aktuálně.cz

Zobrazit další