Tove.com_PRESSKIT_CMYK_02
Portrét Tove Jansson, který pořídila její kamarádka, fotografka Eva Konikoff.

Na malém skalnatém ostrůvku ve Finském zálivu skoro nic neroste – není tu ani jeden strom, žádná tráva, jen v prasklinách sem tam vřes. Dostat se sem dá jen na loďce, což i za předpokladu, že je dobré počasí, trvá dost dlouho – ostrov je od Helsinek vzdálený bezmála osmdesát kilometrů, od nejbližší pevniny asi padesát. A přesto stojí za to takovou výpravu podniknout: odměnou je naprostá bezstarostnost, kterou nelze zažít jinde než na podobně odlehlém místě.

„Jako bychom najednou byli ve světě, který je tak nádherný, že ani nemůže být skutečný,“ vzpomíná v jednom z rozhovorů Sophia Jansson, neteř autorky známých knih o neohrožených mumincích, která je zároveň kreativní ředitelkou a většinovou akcionářkou Moomin Characters Oy Ltd – jedné z největších a komerčně nejúspěšnějších společností ve Finsku. Právě muminci, bílí chlupatí skřítci, Tove Jansson i Finsko proslavili po celém světě. A o to, aby to tak zůstalo i nadále, se v současnosti stará právě Sophia, která od dětství se svojí tetou trávila každé léto na Klovharunu, zapadlém ostrově, kde autorka žila a tvořila více než třicet let.

Její knihy o mumincích byly přeloženy do bezmála šedesáti světových jazyků a prodalo se jich na čtyřicet milionů výtisků, jsou z nich i komiksy nebo televizní seriál. A kromě podmanivého fikčního světa, který Jansson vytvořila, začíná být středem pozornosti i její vlastní život a to, jaká sama autorka muminků vlastně byla. O Tove vznikl ceněný stejnojmenný snímek, v Česku nedávno…

1_obalka_R8
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R8
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte