Byl to počátkem tisíciletí podobně šokující objev, jako kdyby se našla kostra mimozemšťana. Na indonéském ostrově Flores, pokrytém horami a pralesy, vědci vykopali pozůstatky trpasličího člověka vysokého zhruba metr, který tu žil asi před 50 tisíci lety. Tedy v době, kdy už neměl po světě chodit žádný člověk kromě neandertálců a našeho vlastního druhu. Šokující byl ovšem především archaický vzhled tvora, který získal přezdívku hobit. Analýzy postupně ukázaly, že jde o vývojovou linii starou přibližně dva miliony let, blízkého příbuzného člověka zručného – Homo habilis.

Což bylo skutečně neuvěřitelné zjištění, skoro jako bychom objevili živého dinosaura. Že mohl tak archaický tvor přežít téměř až do současnosti (50 tisíc let je ve vývoji člověka poměrně krátká doba), že žil vedle našich vlastních předků, odporovalo všemu, co si vědci do té doby dokázali představit. Nic z tohoto údivu dodnes nevyprchalo. Což ale neznamená, že bychom měli zapomenout na zdravý rozum a uvěřit všem dalším spekulacím, které se kolem druhu nazvaného Homo floresiensis vyrojily.

Tu nejdivočejší z nich oživuje v připravované knize Mezi lidoopem a člověkem dlouholetý, dnes již penzionovaný antropolog z univerzity v Albertě Gregory Forth. Na základě rozhovorů s domorodci z ostrova Flores (z jazykové skupiny Lio) tvrdí, že „hobit“ stále běhá po tamních lesích, případně že vyhynul až v posledních sto letech. Zmiňuje údajných třicet svědků, kteří jej spatřili.

Už v době…

1_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 942

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte