Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Establishment vrací úder

Když dojde na lámání chleba, Itálie se spoléhá na osvědčeného technokrata

Itálie je zjevně nadšená. „Je to, jako bychom si zapnuli bezpečnostní pásy. Itálie je zpět, podobně jako jsou zpět Spojené státy,“ chválí například sám sebe bývalý italský premiér Matteo Renzi, který v uplynulých dnech podtrhl dosavadní vládnoucí koalici, a otevřel tak novou kapitolu italské politiky. Známý italský politický komentátor Massimo Giannini na stránkách deníku Financial Times dodává, že Itálie tímto tahem „dostala poslední šanci“. A zjevně to tak cítí i většina politické scény, protože se až na naprosté výjimky ve vzácné shodě šikuje k superkoaliční podpoře onoho náhlého štěstí. To má, poněkud překvapivě, podobu mysteriózního bankéře a superkorektního eurokrata Maria Draghiho, který je na nejlepší cestě stát se v nadcházejících dnech italským premiérem.

Superman

Proč překvapivě? Draghiho přezdívka „Super Mario“, běžně akceptovaná v médiích i elitních kruzích na obou březích Atlantiku, jistě nevznikla náhodou, klidný a racionální Draghi v roli prezidenta Evropské centrální banky v napjatých týdnech roku 2012 legendárně zachránil před kolapsem společnou evropskou měnu. Dokázal to jedinou, přesně kalibrovanou větou, jež zněla: „V rámci svého mandátu udělá ECB pro záchranu eura vše, co bude zapotřebí.“

Zdánlivé klišé si tehdy nervózní investoři správně vyložili jako ochotu centrální banky spustit program „kvantitativního uvolňování“, lidověji a nepřesněji známého jako „tištění peněz“. Ochotu nakupovat neomezeně dluhopisy evropských vlád provázela…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].