CZECHOLOVAKIA. Prague.
Velká hra začíná. (Zprava Anna Fárová a Marc Riboud při zahájení výstavy v Plasích) • Autor: Profimedia

A všechno nasvědčuje tomu, že budeme vystavovat v klášteře v Plasích u Plzně. Zahájení bude pravděpodobně 12. září 1981 nebo o týden později. Výstava potrvá asi měsíc. Autobusové spojení z Prahy je přímé.“ Tak zněl začátek dopisu historičky fotografie Anny Fárové, toho času už za podpis Charty 77 vyhozené z práce v Uměleckoprůmyslovém museu. Adresáty listu ze začátku července 1981 byla osmnáctka fotografů, mimo jiné Libuše Jarcovjáková, Bohdan Holomíček, Iren Stehli, Jindřich Štreit, Ivan Lutterer či Jan Malý – kmenoví autoři sedmadvaceti komorních expozic konaných předtím po tři roky v Činoherním klubu. A plaská výstava nazvaná 9 & 9 (tedy 9 a 9 autorů rovná se 18) se měla stát završením oněch let. To vše v nejtužších normalizačních letech, kdy byla organizátorkou chartistka a vystavujícími sice převážně absolventi katedry fotografie FAMU, ale v té době se živící například jako údržbář ve výtopně či pomocnými pracemi. Díky osobnímu nasazení všech okolo včetně tehdejšího kastelána kláštera Josefa Juhy se přesto plány podařilo dotáhnout do rozsahem i účastí největší akce nezávislé kultury.

Dopis pak pokračoval návrhem výběru fotografií a dalšími instrukcemi, co je třeba udělat, aby se vše stihlo, či na jakou adresu zaslat pracovní kopie a negativy pro zvětšeniny, které se „budou vyrábět v olbřímích rozměrech“. Ty byly v tomto případě nutností, menší by se v prostorách Metternichovy sýpky, původního klášterního refektáře o rozměrech 30 x 13 metrů, nejspíš…

1_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

redakce vydání

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 413

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte